Poznaj najciekawsze inwestycje 2023 roku w Rankingu Muratora. Kategoria „Inwestycje kolejowe”
Największy boom inwestycyjny na kolei dopiero przed nami, jednak bardzo wiele kolejowych przedsięwzięć już udało się zrealizować. Przyjrzeliśmy się tym, zakończonym w 2023 roku. Oto nasi faworyci w Rankingu Muratora - Najciekawsze inwestycje 2023 roku, w kategorii „Inwestycje kolejowe”.
Spis treści
- Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe”
- Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?
Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe”
Celem Rankingu Muratora jest wskazanie najciekawszych inwestycji publicznych minionego roku. Spośród budynków, dróg, linii kolejowych i innych obiektów, które opisywaliśmy w naszym serwisie, jury Muratora wybrało te, które w naszej subiektywnej ocenie najbardziej zwracały uwagę i przyciągały wzrok. Dla jurorów liczyły się m.in. takie cechy jak innowacyjność, użyteczność i walory estetyczne, sposób budowania. W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniono 7 najciekawszych projektów.
W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniliśmy 7 najciekawszych projektów. Zestawienie ma charakter subiektywny, jest wskazaniem managerów i redaktorów z Grupy Murator, dzień po dniu śledzących imponujące zmiany na placach budów w całym kraju. Wybrane przez nas obiekty podobają się i imponują nam po prostu najbardziej.
Oto, wskazani przez nasze jury zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe"
- Dworzec Gdańsk Główny - modernizacja
- Budowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach
- Trzy nowe mosty kolejowe w Krakowie
- Most kolejowy nad Regalicą
- Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni
- Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice
- Remont dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej
Kolej to ekologiczny środek transportu, dlatego kluczowe są inwestycje w tej branży. Wszyscy chcemy, by Polacy swobodnie mogli się przesiąść w szybkie, komfortowe i wygodne pociągi, a przyjazna infrastruktura zachęcała ich do tego – mówią członkowie jury Rankingu Muratora.
Naszym zdaniem, to właśnie rewitalizacja dworca kolejowego Gdańsk Główny zasłużyła na chlubne, pierwsze miejsce wśród innych ciekawych inwestycji kolejowych w 2023 roku. Remont tego obiektu trwał prawie cztery lata i był jednym z najdłuższych w historii PKP. Jednak efekty są spektakularne. Przebudowa tego prawie 123 - letniego budynku była ogromnym wyzwaniem, że względu na jego zabytkowy charakter. To jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce. Co roku 11,5 milionów pasażerów wyrusza z niego w podróże. Dworzec stał się bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. W budynku zamontowano pompy ciepła współpracujące z centralami klimatyzacyjnymi, a także energooszczędne oświetlenie. Częściowo odzyskuje się wodę deszczową i wykorzystuje tę zużywaną w umywalkach i prysznicach, która po podczyszczeniu, jest używana do spłukiwania m.in. toalet. Gdański Dworzec Główny wyposażono również w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Są tu także nowoczesne systemy bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że Ranking Muratora obejmował cztery kategorie. Poza inwestycjami kolejowymi wyróżniliśmy również:
- najciekawsze inwestycje samorządowe 2023 r.,
- najciekawsze inwestycje drogowe 2023 r.,
- najciekawsze renowacje zabytków 2023 r.
W imieniu jury gratulujemy wszystkim uczestnikom. Pełną listę inwestycji, na które zwróciliśmy uwagę w tym roku, można zobaczyć na stronie Rankingu Muratora.
Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?
Do udziału w Rankingu Muratora kwalifikowały się wszystkie inwestycje publiczne, które zostały zakończone w 2023 r. W przypadku inwestycji etapowanych pod uwagę brano jedynie etap, który został sfinalizowany w minionym roku.
Spośród wielu projektów wybraliśmy po 10 najbardziej się wyróżniających w każdej z czterech kategorii (inwestycje drogowe, kolejowe, renowacje zabytków oraz samorządowe obiekty użyteczności publicznej). Następnie z każdej dziesiątki wyłoniliśmy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.
Wyboru zwycięzców Rankingu Muratora dokonało jury w składzie:
- Maciej Gładysiewicz, business unit director Grupy Murator,
- Piotr Laskowski, redaktor naczelny murator.pl,
- Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl,
- Anna Dziedzic, wydawca,
- Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca.
Zachęcamy do śledzenia serwisów murator.pl, muratorplus.pl i architektura.muratorplus.pl, w których na bieżąco opisujemy ciekawe inwestycje z Polski i świata oraz radzimy w kwestiach związanych z budową, remontem i ogrodem.
O swoich faworytach w rankingu mówią:
Piotr Laskowski: Wyremontowany Dworzec Główny w Gdańsku to dobry przykład inwestycji, w której przywrócenie unikalnego, historycznego charakteru obiektu w udany sposób połączono ze stworzeniem komfortowej przestrzeni odpowiadającej współczesnym standardom pod względem wygody podróżnych i dbałości o środowisko.
Anna Dziedzic: Odnowiony w zgodzie z historią obiekt taki, jak Dworzec Główny w Gdańsku to przykład inwestycji, która nie tylko ładnie wygląda, ma piękną elewację i jest wizytówką Gdańska. To też obiekt bardzo funkcjonalny i klimatyczny. Wspaniały efekt, choć łyżką dziegciu pewnie jest fakt, że był to jednocześnie jeden z najdłużej remontowanych dworców w Polsce, bo remont trwał aż cztery lata. Moim zdaniem - warto było czekać.
Listen on Spreaker.