Poznaj zwycięzców Rankingu Muratora. Oto najciekawsze inwestycje 2023 r. w kategorii „Inwestycje samorządowe”
W minionym roku powstało w Polsce wiele wyjątkowych obiektów użyteczności publicznej. Które zdaniem naszego jury zasłużyły na szczególne wyróżnienie? W ramach Rankingu Muratora wybraliśmy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r. w kategorii „Inwestycje samorządowe”. Oto zwycięzcy.
Spis treści
- Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje samorządowe”
- Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?
Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje samorządowe”
Celem Rankingu Muratora jest wskazanie najciekawszych inwestycji publicznych minionego roku. Spośród budynków, dróg, linii kolejowych i innych obiektów, które opisywaliśmy w naszym serwisie, jury Muratora wybrało te, które w naszej subiektywnej ocenie najbardziej przyciągały wzrok i zwracały na siebie uwagę. Dla jurorów liczyły się m.in. takie cechy jak użyteczność, innowacyjność i walory estetyczne. W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniono 7 najciekawszych projektów. Zestawienie ma charakter subiektywny, jest wskazaniem managerów i redaktorów z Grupy Murator, dzień po dniu śledzących imponujące zmiany na placach budów w całym kraju. Wybrane przez nas obiekty podobają się i imponują nam po prostu najbardziej.
Które z inwestycji zakończonych w 2023 r. najbardziej spodobały się naszym jurorom? Zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje samorządowe” to:
- Dworzec Metropolitalny w Lublinie,
- Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie,
- Teatr Wybrzeże w Gdańsku,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Dworzec autobusowy w Prudniku,
- Hala Urania w Olsztynie,
- Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu.
O wyborze tych konkretnych projektów zadecydowało kilka czynników. Wszystkie zwycięskie inwestycje wyróżnia ambicja – to obiekty nietuzinkowe, zrealizowane z rozmachem i mające duży potencjał. Wspólnym mianownikiem są tu także wysokie walory estetyczne. Nasze jury zwróciło również uwagę na kwestie takie jak funkcjonalność (np. ułatwienie przesiadek, możliwość obsługi większej liczby widzów itp.), dostępność (udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami) oraz ekologia.
– Od obiektów użyteczności publicznej oczekujemy dziś więcej niż kiedyś. Nie wystarczy, żeby spełniały swoją rolę – ważne jest też to, jak się prezentują, czy równie dobrze służą wszystkim, jakie nowe możliwości stwarzają dla użytkowników. Inwestycje samorządowe, które zwyciężyły w naszym rankingu, tworzą nową jakość i wyznaczają wysokie standardy. Mamy nadzieję, że do takiego poziomu będą aspirowały w przyszłości także inne podmioty realizujące inwestycje publiczne – mówi w imieniu jury Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora.
Przypomnijmy, że Ranking Muratora obejmował cztery kategorie. Poza obiektami użyteczności publicznej wyróżniliśmy również:
- najciekawsze renowacje zabytków 2023 r.,
- najciekawsze inwestycje kolejowe 2023 r.,
- najciekawsze inwestycje drogowe 2023 r.
W imieniu jury gratulujemy wszystkim uczestnikom. Pełną listę inwestycji, na które zwróciliśmy uwagę w tym roku, można zobaczyć na stronie Rankingu Muratora.
Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?
Do udziału w Rankingu Muratora kwalifikowały się wszystkie inwestycje publiczne, które zostały zakończone lub wykonano przy nich decydujące postępy prac w 2023 r. W przypadku inwestycji etapowanych pod uwagę brano jedynie etap, który został sfinalizowany w minionym roku.
Spośród wielu projektów wybraliśmy po 10 najbardziej się wyróżniających w każdej z czterech kategorii (inwestycje drogowe, kolejowe, renowacje zabytków oraz samorządowe obiekty użyteczności publicznej). Następnie z każdej dziesiątki wyłoniliśmy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.
Wyboru zwycięzców Rankingu Muratora dokonało jury w składzie:
Maciej Gładysiewicz, business unit director Grupy Murator,
Piotr Laskowski, redaktor naczelny murator.pl,
Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl,
Anna Dziedzic, wydawca,
Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca.
O swoich faworytach w głosowaniu mówią m.in.:
Przemysław Zańko-Gulczyński: „Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiła przemiana zalewu Zakrzówek w nowoczesne kąpielisko. Znam to miejsce dobrze i wiem, że nielegalne kąpiele odbywały się tam od zawsze. Teraz mieszkańcy i turyści mogą pływać w turkusowej wodzie legalnie i bezpiecznie, bo pod okiem ratownika, a także odpoczywać na wygodnych, szerokich pomostach. Podoba mi się też to, jak zagospodarowano na nowo przestrzeń wokół dawnego kamieniołomu – wyjątkowe punkty widokowe stały się bardziej dostępne”.
Maciej Gładysiewicz: „W mojej opinii trudno tu wszystkim rywalizować z lubelskim Dworcem Metropolitalnym. Tak, słyszałem uwagi co do funkcjonalności jego wnętrz, ale przymykam na nie oczy, z nieukrywaną frajdą przyglądając się fantazyjnej architekturze i polotowi autorów projektu. Oklaski dla wszystkich tych, którzy spoglądając na ten ostatni, nie ugięli się pod natłokiem opinii w stylu „za odważny”, „a co z tradycją”, „co ludzie powiedzą”. No wypowiedzą, także w przyszłości, wiele słów. Nie ma znaczenia, w jakim kontekście. O błahych projektach zwykle milczy się zaraz po opadnięciu wstęgi”.
Zachęcamy do śledzenia serwisów murator.pl, muratorplus.pl i architektura.muratorplus.pl, w których na bieżąco opisujemy ciekawe inwestycje z Polski i świata oraz radzimy w kwestiach związanych z budową, remontem i ogrodem.
Listen on Spreaker.