Przebudowa Rybiego Rynku w Bydgoszczy zakończona. Róża wiatrów w miejscu parkingu

2024-12-20 10:37

Przebudowa Rybiego Rynku w Bydgoszczy przyniosła duże zmiany w miejscu, które przedtem służyło przede wszystkim jako parking. Nawierzchnię przebudowano, pojawiła się dodatkowa zieleń oraz mała architektura. Malowniczy punkt nad Brdą nabrał uroku, a dodatkowo przebudowano kilka uliczek w pobliżu.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Przebudowia Rybiego Rynku w Bydgoszczy zakończona. Co się zmieniło?
  2. Uliczki wokół Rybiego Rynku też w nowej odsłonie

Przebudowia Rybiego Rynku w Bydgoszczy zakończona. Co się zmieniło?

Rybi Rynek w Bydgoszczy, jak sama nazwa wskazuje, historycznie był miejscem handlu rybami. Dawno już jednak tę funkcję utracił, a w ostatnich latach pełnił głównie rolę parkingu. Powodowało to, że mimo malowniczej lokalizacji mało kto tu bywał, choć w pobliżu nie brakuje atrakcji takich jak Teatr Kameralny, Muzeum Okręgowe oraz Barka Lemara. Miasto zdecydowało się na przebudowę, której celem było ożywienie Rybiego Rynku i poprawa estetyki tej przestrzeni.

W grudniu 2024 r. oficjalnie ogłoszono zakończenie prac. Parking zniknął (kierowcy mają do dyspozycji parking wielopoziomowy na ul. Grudziądzkiej), a zamiast niego pojawił się elegancki plac z dekoracyjną różą wiatrów wykonaną z kamiennej kostki. Pojawiły się też nowe ławki i latarnie, jak również dodatkowa zieleń, m.in. hortensje, róże, trawy ozdobne, a także platany i lipa.

Wokół niego już wcześniej oddaliśmy do użytku Teatr Kameralny, który stał się jedną z najchętniej odwiedzanych placówek kulturalnych. Odrestaurowaliśmy fasadę spichrzy, symbolu Bydgoszczy i ograniczyliśmy przejazd samochodów przez zrewitalizowane ulice i mosty. Te projekty pomogły stać się nam najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w regionie. Utrzymanie tego wyniku wymaga pracy. Działamy dalej

– mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Uliczki wokół Rybiego Rynku też w nowej odsłonie

Zmiany objęły nie tylko sam Rybi Rynek w Bydgoszczy, ale też część uliczek wokół niego. Położono nową nawierzchnię z kamiennej kostki, a do tego w kilku miejscach wprowadzono pasy zieleni oraz poszerzono chodniki. Zmiany objęły ulice:

  • Grodzką,
  • Przy Zamczysku (od Grodzkiej do placu Kościeleckich),
  • Malczewskiego,
  • Zaułek,
  • Przyrzecze,
  • Jana Kazimierza,
  • Pod Blankami.

W ramach zadania wykonaliśmy także schody prowadzące z ul. Ku Młynom na nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wzdłuż Młynówki. Dodatkowo podświetliliśmy oraz wymieniliśmy nawierzchnię przy kamieniu z tablicą upamiętniającą bydgoskich Żydów (u zbiegu ul. Jana Kazimierza oraz Pod Blankami). Wykonawcą robót była firma Betpol

informuje miasto.

Warto dodać, że zdaniem miasta odnowiony Rybi Rynek stanie się przestrzenią, z której korzystać będą mogły pobliskie instytucje kulturalne (np. w ramach reklamowania spektakli) oraz lokale gastronomiczne (ogródki).

Architektura-murator. Podcast 30/30
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej