Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu trwa rewitalizacja dziedzińca. Będzie nowa zieleń i przeszklony pawilon
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Przebudowa dziedzińca Zamku Cesarskiego w Poznaniu
Dziedziniec przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zyskuje nowe oblicze. Widać już powstający pawilon kawiarniany, a w planach jest też m.in. mnóstwo zieleni, sadzawka i poidełka. Zobacz zdjęcia i sprawdź, kiedy zakończy się przebudowa dziedzińca przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu.
Spis treści
- Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu powstaje nowy dziedziniec. Kiedy będzie gotowy?
- Na dziedzińcu CK ZAMEK wyrasta nowy pawilon. Będzie też zieleń
- Nowy dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wizualizacje
- Czy można zwiedzać Zamek Cesarski w Poznaniu w trakcie przebudowy placu?
Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu powstaje nowy dziedziniec. Kiedy będzie gotowy?
Dziedziniec przed Centrum Kultury ZAMEK (od strony ul. Św. Marcin) przechodzi metamorfozę. W lipcu 2023 r. rozpoczęła się rewitalizacja tej przestrzeni, która ma na celu posadzenie nowej zieleni, rozszerzenie oferty kulturalnej CK Zamek oraz ułatwienie dostępu do obiektu osobom z niepełnosprawnościami.
Wykonawcą przebudowy dziedzińca jest konsorcjum: MD KONS Sp. z o.o. i Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki. Prace potrwają 18 miesięcy i powinny zakończyć się na przełomie 2024 i 2025 r.
- Przeczytaj też: Mosty Berdychowskie w Poznaniu już powstają. Kiedy otwarcie nowych kładek przez Wartę i Cybinę?
– Utwardzony plac, wykorzystywany jako parking, planujemy przekształcić w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania – czytamy na stronie CK ZAMEK. – W projekcie udało się wykreować kameralne, zielone miejsce dostosowane do osób o różnych potrzebach, dające przestrzeń spotkania i oddechu przez cały rok.
Na dziedzińcu CK ZAMEK wyrasta nowy pawilon. Będzie też zieleń
W ramach rewitalizacji przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu nastąpią liczne zmiany:
- przed budynkiem powstanie przeszklony pawilon gastronomiczny, który będzie służył też do organizowania pomniejszych wystaw czy koncertów,
- wprowadzona zostanie nowa zieleń: 28 drzew, krzewy, byliny, trawy itd. (łącznie 703 m² zieleni),
- zbudowany zostanie podjazd do wejścia A, ułatwiający dostęp do budynku m.in. osobom na wózkach,
- powstanie nowa instalacja wodna z poidełkami, zraszaczami oraz zbiornikiem na deszczówkę,
- na placu pojawi się sadzawka.
– W przedsięwzięciu ważna jest dbałość o istniejące elementy dziedzińca, które można ponownie wykorzystać, jak niezniszczone kostki, płyty kamienne. Zachowana zostanie granitowa posadzka i rosnące dotychczas drzewa – podaje miasto.
Przypomnijmy, że Zamek Cesarski w Poznaniu powstał w latach 1904–1910 i był ostatnim zamkiem monarszym zbudowanym w Europie. Stworzony dla cesarza Wilhelma II budynek zaprojektowany został przez Franza Schwechtena. Budynek z charakterystyczną wieżą zegarową przeszedł w polskie ręce w 1918 r.
- Sprawdź również: Tak wygląda „gotowy” Stary Rynek w Poznaniu. Ile jeszcze potrwa niekończący się remont?
Nowy dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wizualizacje
Na wizualizacjach przestrzeń przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu aż trudno rozpoznać. Miejsce ma się zazielenić i zapraszać do odwiedzin w centrum kultury. Podobną rolę pełnić będzie przeszklony pawilon, który stanowić będzie pierwsze miejsce zetknięcia się z ofertą obiektu.
- Przejdź do galerii: Rewitalizacja dziedzińca przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu. Zobacz wizualizacje
Autor: poznan.pl/Aleksander Wadas Studio
Wizualizacje zrewitalizowanego dziedzińca przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu
‒ Przestrzeń zostanie wzbogacona o przeszklony pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle – podaje Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK.
Czy można zwiedzać Zamek Cesarski w Poznaniu w trakcie przebudowy placu?
Zamek Cesarski w Poznaniu można zwiedzać bez trudu – przebudowa placu nie wpłynęła na pracę obiektu. Zwiedzanie możliwe jest codziennie w godzinach 12–20. Bilet normalny z mapką kosztuje 7 zł, zaś zwiedzanie z audioprzewodnikiem to wydatek rzędu 12–15 zł.
Jedyna różnica jest taka, że w trakcie przebudowy placu tymczasowo niedostępne jest wejście B – należy korzystać z wejścia A. Nie ma natomiast żadnych utrudnień związanych z rewitalizacją na ul. Św. Marcin. Stojaki na rowery znajdują się na Dziedzińcu Różanym.
- Zobacz galerię: Przebudowa dziedzińca Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Tak szły prace w styczniu 2024 r.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Przebudowa dziedzińca Zamku Cesarskiego w Poznaniu