Przystań miejska w Bydgoszczy. ZDJĘCIA
Budowa przystani miejskiej to kolejny etap rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy. Wraz z otwartym na wodę placem, drewnianym pomostem i bulwarem przystań miejska tworzy atrakcyjną przestrzeń publiczną w centrum miasta.
Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej, w samym sercu Bydgoszczy, trwa sukcesywnie od 2006 roku. W części zabytkowych budynków umieszczono muzea, przestrzeń uporządkowano i wzbogacono o funkcje rekreacyjne: łąkę, plac zabaw, amfiteatr. Odtworzono kanał Międzywodzia, a trzy kładki połączyły wyspę z siecią nadrzecznych bulwarów spacerowych. Kolejnym etapem inwestycji w Bydgoszczy stała się nowa marina – Przystań Miejska Bydgoszcz. Budynek, którego autorami są architekci z warszawskiej grupy APA Rokiccy, mimo iż jeszcze nie w pełni wykończony, w grudniu ubiegłego roku zdobył II miejsce w plebiscycie internautów na Ulubieńca Polski organizowanym w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty powstałe w latach 2000-2012.
Autor: Marcin Czechowicz
Architekci z pracowni APA ROKICCY musieli stworzyć obiekt, którego bryła z jednej strony nie konkurowałaby z pobliskim zabytkiem Młynem Rothera, który wciąż czeka na modernizację, a z drugiej, jako pełniący funkcje publiczne, stanowił w przestrzeni widoczny i charakterystyczny akcent.