Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce
Nowy odcinek autostrady lub drogi ekspresowej oddawany jest niemal co miesiąc. Dowiedz się ile mamy dróg szybkiego ruchu w Polsce i kiedy powstała u nas pierwsza autostrada.
Cieszą wszystkie nowe drogi w Polsce, ale najbardziej nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych, bo to one znacznie skracają podróż i czynią ją bardziej bezpieczną. Niektóre z tych dróg szybkiego ruchu, np. trasa S3 oraz Via Carpatia czy Via Baltica, mają duże znaczenie międzynarodowe.
Autostrady i drogi ekspresowe w budowie
Pełną parą idzie budowa trasy S7, która połączy północną i południową rubież naszego kraju. W bardzo zaawansowanym stanie jest trasa S8 i trasa S5. Ruszyła też już budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Prawdopodobnie za 2 lata ominiemy stolicę południową obwodnicą, w której ciągu powstaje Most Południowy. Na zakończenie budowy wschodniej obwodnicy Warszawy poczekamy prawdopodobnie tylko rok dłużej.
Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury i podległa mu Genaralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziały już budowę dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy.
Z kolei mieszkańcy Krakowa oraz wszyscy kierowcy podróżujący w góry z pewnością nie mogą doczekać się ringu wokół tego miasta. Ruszyła budowa północnej obwodnicy Krakowa, która domknie ten ring najpewniej za 5 lat. Dodajmy, że pod koniec czerwca 2017 r. została oddana do użytkowania wschodnia obwodnica Krakowa. Dobra wiadomość jest też taka, że kontynuowane są roboty na „Zakopiance”, jak powszechnie nazywany jest szlak komunikacyjny z Krakowa do Zakopanego. GDDKiA podjęła również decyzję o rozbudowie dolnośląskiego odcina autostrady A4.
Inwestycji drogowych w naszym kraju jest wiele, np. budowana jest trasa S6, której jednym z odcinków jest trasa Kaszubska. Budowane są nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale także drogi gminne i powiatowe. Na budowę dróg w Polsce o charakterze lokalnym rząd przeznaczył w 2018 r. prawie 600 mln zł.
Autostrady i drogi ekspresowe w programie rządu
Według planów rządowych, długość dróg szybkiego ruchu docelowo liczyć będzie ok. 7650 km, na co złoży się ok. 2000 km autostrad i ok. 5650 km dróg ekspresowych. Do budowy dróg w Polsce dokłada się Unia Europejska. GDDKiA szczyci się 48 inwestycjami drogowymi z dofinansowaniem unijnym. Ich łączna wartość wynosi ok. 60,3 mld zł, a niemal połowa tej kwoty to wkład unijny. Ministerstwo Infrastruktury podało, że do listopada 2018 r. Polska wykorzystała przeszło 70% funduszy unijnych przeznaczonych na inwestycje drogowe w latach 2014-2020.
Tym, którzy interesują się budową dróg szybkiego ruchu, proponujemy quiz, w którym sprawdzą swoją wiedzę.