Remont Bastionu Sakwowego we Wrocławiu wchodzi w drugi etap. Obejmie m.in. XIX-wieczną toaletę

2024-10-16 15:57

Pierwszy etap remontu Bastionu Sakwowego we Wrocławiu pozwolił przywrócić blask temu popularnemu miejscu. Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie etapu drugiego, który ma na celu m.in. poprawę dostępności obiektu (m.in. dla osób z niepełnosprawnościami) oraz udostępnienie odwiedzającym szczytu wzgórza.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. II etap remontu Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Co obejmie?
  2. Większa dostępność Bastionu Sakwowego i zwiększony komfort za 6 mln zł

II etap remontu Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Co obejmie?

Zakończony wiosną 2024 r. I etap remontu Bastionu Sakwowego we Wrocławiu był szeroko zakrojony i obejmował m.in. zabezpieczenie obiektu przeciwko wilgoci, przywrócenie oryginalnej kolorystyki, remont obiektu wraz z odtworzeniem historycznych detali, remont podziemia wraz z urządzeniem przestrzeni pod restaurację i kawiarnię oraz rewaloryzacja placu z fontanną.

Teraz miasto informuje o rozpoczęciu etapu II remontu. Zajmie się nim wykonawca poprzedniego etapu, firma Castellum. Umowa została już podpisana. Prace przeprowadzone zostaną według projektu biura Tecla Architektura i Urbanistyka. II etap remontu Bastionu Sakwowego obejmie:

  • przebudowę zabytkowego budynku toalety z końca XIX wieku z dostosowaniem go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i oświetleniem ścieżki prowadzącej do niego od ulicy Nowej,
  • renowację muru za toaletami oraz balustrady,
  • przebudowę schodów przy budynku obserwatorium,
  • odnowienie schodów granitowych i podstawy po belwederze zburzonym pod koniec II wojny światowej,
  • udostępnienie szczytu wzgórza,
  • przebudowę południowej ścieżki – nawierzchnia, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla niepełnosprawnych,
  • montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery.

Na roboty budowlane przeznaczono ok. 8 miesięcy, a zatem efekty powinny być widoczne w czerwcu 2025 r.

– W ramach inwestycji przebudowane zostaną ścieżki prowadzące na wzgórze – zarówno południowa, jak i północna. Na obu ścieżkach pojawią się nowa nawierzchnia, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami – podaje Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. – Ponadto na terenie Bastionu zainstalowane zostaną elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery, co dodatkowo podniesie komfort użytkowania tego miejsca.

Większa dostępność Bastionu Sakwowego i zwiększony komfort za 6 mln zł

Jak podaje miasto, celem inwestycji jest udostępnienie mieszkańcom oraz turystom nowych przestrzeni (szczyt wzgórza), a także zwiększenie dostępności obiektu, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie temu służyć m.in. przebudowa ścieżek oraz toalety z 1897 r. w zgodzie ze współczesnymi standardami. Dodatkowo zostanie odnowiona podstawa oraz granitowe schody przy budynku gloriety.

– Ekipy remontowe w pierwszych tygodniach skupią się głównie na pracach rozbiórkowych w nieczynnym obecnie budynku toalet, obiekt przejdzie bowiem gruntowny remont, powstaną tam toalety dla kobiet, mężczyzn i osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się też udogodnienia dla osób z małymi dziećmi. Do wykonania jest też szereg prac w pobliżu toalet i na terenie samego wzgórza. Prace realizowane będą w zamkniętej dotychczas części, dlatego nie powinny generować utrudnień dla zwiedzających – podaje miasto.

W wyniku II etapu remontu zwiększyć się ma także komfort (m.in. dzięki nowym nawierzchniom i ławkom) oraz bezpieczeństwo odwiedzających (rozbudowany zostanie system monitoringu). Koszt inwestycji to niemal 6 mln zł. Całość tej kwoty pochodzić będzie z miejskiego budżetu.

– Wszystkim bardzo zależy, by zrewitalizować to niezwykłe miejsce w sercu Wrocławia, ale miejmy świadomość, że szybko i tanio nie będzie. To tkanka zabytkowa. Jak odnawiać, to nie ma miejsca na półśrodki. Tempo prac będzie zależało od naszych możliwości finansowych, szukamy też zewnętrznych źródeł finansowania. Mamy cel, by ostatecznie całe wzgórze mogło funkcjonować tak jak np. tereny wokół Hali Stulecia i Pergoli – podkreśla prezydent miasta Jacek Sutryk.

Listen to "Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej