Remont dworca w Grudziądzu nie ruszył, a dworcowy sklep już zamknięto. Mieszkańcy wściekli
Autor: PKP S.A.
Wizualizacje dworca w Grudziądzu po modernizacji
Są problemy z remontem dworca w Grudziądzu. Choć zaplanowana przez PKP S.A modernizacja złapała spore opóźnienie, już zamknięto dworcowy sklep sieci Biedronka, z którego korzystało wiele osób. Zobacz, jak będzie wyglądać dworzec PKP Grudziądz po remoncie oraz jaki węzeł przesiadkowy planuje obok miasto.
Spis treści
- Remont dworca w Grudziądzu opóźnia się. Mimo to dworcową Biedronkę zamknięto
- Nowy dworzec w Grudziądzu – wizualizacje i fakty. Jak się zmieni?
- Będzie wygodny węzeł przesiadkowy obok dworca PKP. Co planuje miasto?
Remont dworca w Grudziądzu opóźnia się. Mimo to dworcową Biedronkę zamknięto
Prace remontowe przy budynku dworca w Grudziądzu miały rozpocząć się w kwietniu 2024 r., ale tak się nie stało. Zabytkowy modernistyczny budynek z lat 60., zaprojektowany przez Zbigniewa Czekanowskiego (bryła) i Bernarda Coftę (wnętrza), dziś jest nie tylko przestarzały, ale i mocno zaniedbany. Teraz ma przejść gruntowną modernizację, której wykonawcą jest firma Budimex. Niestety, jak podaje portal transport-publiczny.pl, stan dworca okazał się gorszy, niż zakładano, co opóźni całą inwestycję.
Według wstępnych ustaleń wykonawcy konieczna może być wymiana większości elementów konstrukcyjnych. To jednak problem, gdyż budynek jest zabytkowy. W tej sytuacji inwestor – PKP S.A. – w porozumieniu z konserwatorem zamówił dodatkową ekspertyzę, która da ostateczną odpowiedź co do stanu dworca. Oznacza to jednak, że trwający właśnie etap projektowy wydłuży się. Kiedy się zakończy? Tego nie wiadomo – samo opracowywanie ekspertyzy potrwa 2 miesiące.
Mimo tego opóźnienia sklep sieci Biedronka na dworcu został zamknięty 22 czerwca 2024 r. i zostanie zlikwidowany. Wzbudziło to złość wielu mieszkańców Grudziądza, gdyż dworcowy sklep był zawsze otwarty w niedziele, również niehandlowe (co jest dopuszczalne w przypadku sklepów dworcowych). Wiele osób pyta w mediach społecznościowych, dlaczego możliwość zrobienia niedzielnych zakupów już zniknęła, skoro modernizacja dworca zacznie się później. Warto dodać, że po zakończeniu remontu sklep Biedronka już nie powróci – do dyspozycji pasażerów pozostaną mniejsze sklepy na dworcu.
- Sprawdź też: Odnowiony dworzec zmienił się w przestrzeń kultury, sztuki i lokalnej aktywności. Stacja Kultury Pyskowice
Nowy dworzec w Grudziądzu – wizualizacje i fakty. Jak się zmieni?
Nowy dworzec w Grudziądzu, który powstanie za 59,9 mln zł, ma być wygodniejszy, bardziej dostępny i ekologiczny. Sama bryła budynku nie zmieni się zbytnio, gdyż obiekt – jako cenny przykład powojennego modernizmu – znajduje się od 2021 r. w rejestrze zabytków. Obiekt zostanie jednak odświeżony i unowocześniony.
- Przejdź do galerii: Wizualizacje dworca w Grudziądzu po modernizacji
Autor: PKP S.A.
Wizualizacje dworca w Grudziądzu po modernizacji
W ramach modernizacji dworca PKP w Grudziądzu zaplanowano m.in. następujące prace:
- wymiana fasady zewnętrznej wraz z konstrukcją oraz stolarką,
- naprawa dachu wraz z montażem fotowoltaiki,
- docieplenie dworca od zewnątrz,
- przebudowa wnętrz z zachowaniem i odtworzeniem elementów historycznych,
- poprawa dostępności: budowa windy, pochylni, nowych toalet uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Nie najlepszej jakości PRL-owskie materiały zostaną zastąpione nowymi – np. zamiast płyt pilśniowych na sufitach pojawią się płyty laminowane HPL. Renowacji poddana zostaną metaloplastyka oraz kamienne okładziny.
Zmieni się także układ dworca – na wygodniejszy dla pasażerów. Na poziomie -1 będzie do dyspozycji parking oraz lokale usługowe. Z kolei na parterze znajdą się m.in. poczekalnia z kasami i toaletami, hol, lokale handlowe oraz posterunek Służby Ochrony Kolei. Na pierwszym piętrze znajdzie się m.in. kawiarnia, sala konferencyjna oraz pomieszczenia Fundacji Lotniczy Grudziądz.
Ponieważ PKP S.A. nie potrzebuje aż tak dużego obiektu, jak obecny dworzec, miasto wykorzysta część powierzchni obiektu na wystawę o tradycjach lotnictwa w Grudziądzu – pod sufitem zawisną szybowce, które można będzie oglądać podczas oczekiwania na pociąg.
- Dowiedz się więcej: Metamorfoza spichlerza w Grudziądzu. Zabytkowy budynek mieści dziś nowoczesne Centrum Aktywizacji Społecznej
– Znajdzie się tu także przestrzeń dla dzieci i młodzieży do celów edukacyjnych. Na podróżujących i pasjonatów lotnictwa będzie czekała urokliwa kawiarenka na piętrze – zapowiada na Facebooku prezydent miasta Maciej Glamowski.
Będzie wygodny węzeł przesiadkowy obok dworca PKP. Co planuje miasto?
Kolejną ważną zmianą w tej części Grudziądza będzie stworzenie przy dworcu PKP nowoczesnego węzła przesiadkowego. Zajmie się tym miasto. Przy odnowionym dworcu kolejowym powstaną zadaszone stanowiska dla autobusów miejskich oraz międzymiastowych. Elektroniczne wyświetlacze poinformują o godzinie odjazdu, zaś tuż obok, w budynku dworca dostępne będą toalety oraz sklepy.
Jak na razie nie jest znany termin budowy dworca przesiadkowego. Miasto zapowiedziało jedynie, że postara się to zrobić w miarę szybko. Przypomnijmy, że dawny dworzec autobusowy w Grudziądzu przy ul. Rapackiego jest od pewnego czasu nieczynny, a w czerwcu 2024 r. na jego terenie doszło do pożaru dwóch zaparkowanych tu, zniszczonych autokarów. Dawny budynek dworca PKS i parking obok niego nie należy do miasta – obsługuje go podmiot prywatny.
- Przejdź do galerii: Nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie – jeden z najciekawszych w Polsce
Autor: Tremend, fot. B. Barczyk
Dworzec Metropolitalny w Lublinie