Remont placu Wolności w Bydgoszczy. Będzie opóźnienie inwestycji? Zobacz wizualizacje
Autor: UM Bydgoszcz
Wizualizacja placu Wolności w Bydgoszczy po remoncie
Jedna z wizytówek Bydgoszczy – plac Wolności – przejdzie spektakularną przemianę. Powstał już podziemny zbiornik retencyjny, a w planach są też m.in. nowa nawierzchnia oraz dodatkowa zieleń. Na plac wrócą również pawilony kwiaciarni. Niestety, wiele wskazuje, że na koniec remontu placu Wolności poczekamy dłużej, niż planowano.
Spis treści
- Remont placu Wolności w Bydgoszczy – jakie zmiany przyniesie?
- Kiedy koniec remontu placu Wolności w Bydgoszczy? Możliwe opóźnienie
- Jak będzie wyglądał plac Wolności po remoncie? Wizualizacje
- Etapy remontu placu Wolności. Najpierw plac przed kościołem, na końcu przebudowa jezdni
Remont placu Wolności w Bydgoszczy – jakie zmiany przyniesie?
Remont placu Wolności w Bydgoszczy to inwestycja, której celem jest remont historycznego miejsca, wprowadzenie dodatkowej zieleni oraz odbudowa pawilonów kwiatowych w nowej formie. Koszt miejskiej inwestycji to 8,4 mln zł, a zakończenie prac ma nastąpić latem 2025 r. Wykonawcą prac jest firma Strabag.
Jak podaje Urząd Miasta, remont placu Wolności w Bydgoszczy obejmuje następujące prace:
- budowa podziemnego zbiornika retencyjnego na deszczówkę – już powstał,
- wymiana nawierzchni placu i jej ujednolicenie (płyty granitowe i opaski z kostki bazaltowej),
- dodanie oznaczeń dla osób z niepełnosprawnościami,
- dosadzenie 21 nowych drzew, licznych krzewów i bylin,
- remont elementów małej architektury: dostawienie 27 nowych ławek, wymiana oświetlenia (nowe latarnie nawiązujące wyglądem do historycznych), budowa 3 kompletów stojaków dla rowerów,
- przebudowę miejskiego szaletu,
- budowa 5 nowych pawilonów kwiaciarni o wyglądzie nawiązującym do sąsiedniej neogotyckiej zabudowy,
- montaż wysuwanych słupków od strony ul. Piotra Skargi, ograniczających wjazd na alejkę w stronę ul. Gdańskiej,
- budowa sferycznego zegara słonecznego na postumencie,
- wymiana masztów na flagi na maszty o bardziej historycznym wyglądzie,
- montaż dodatkowej iluminacji niektórych budynków i innych obiektów przy placu (frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnik Wolności, frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego, wybrane drzewa).
– Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Teraz, przy okazji zakończonych już prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy.
Kiedy koniec remontu placu Wolności w Bydgoszczy? Możliwe opóźnienie
Umowę z wykonawcą realizującym prace remontowe – firmą Strabag – podpisano w grudniu 2023 r. Wykonawca oficjalnie przejął plac budowy 4 kwietnia 2024 r. Zgodnie z umową cały remont ma zakończyć się latem 2025 r. Inwestycja podzielona jest na etapy, co oznacza, że plac będzie zyskiwał docelowy wygląd stopniowo. Efekty remontu objęte będą 7-letnią gwarancją.
Niestety, już po rozpoczęciu prac pojawiły się liczne problemy, które mogą spowodować opóźnienie w realizacji inwestycji. Jak dowiedział się „Express Bydgoski”, pod ziemią znaleziono liczne instalacje nieuwzględnione w oficjalnej dokumentacji, a dodatkowo w kilku miejscach konieczne może się okazać wzmacnianie struktury gruntu. Inwestycję przez pewien czas blokowały także toczące się w tym samym miejscu prace przy sieci gazowej, prowadzone przez spółkę PSG (które również się przedłużyły). Wszystko to może zaowocować zmianami w harmonogramie inwestycji, choć konkretów jak dotąd nie podano.
- Zobacz także: Nowy plac Kościeleckich. Bydgoszcz zakończyła przebudowę wartą 10,2 mln zł. Co się zmieniło?
Jak będzie wyglądał plac Wolności po remoncie? Wizualizacje
Wiemy już, jak będzie wyglądał przebudowany plac Wolności w Bydgoszczy. Na wizualizacjach opublikowanych przez Urząd Miasta widać odnowioną, zazielenioną przestrzeń pełną ciekawych nawiązań do historii.
- Zobacz galerię: Remont placu Wolności w Bydgoszczy. Zobacz wizualizacje
Autor: UM Bydgoszcz
Wizualizacja placu Wolności w Bydgoszczy po remoncie
Etapy remontu placu Wolności. Najpierw plac przed kościołem, na końcu przebudowa jezdni
Remont placu Wolności w Bydgoszczy podzielony został na etapy, by zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców. W pierwszej kolejności nowy wygląd zyska część placu przed kościołem. Ten etap ma według pierwotnych założeń potrwać ok. 6 miesięcy. W jego ramach najważniejsze będzie wybudowanie 5 nowych pawilonów kwiaciarni projektu Sylwii Zaremby, stworzonego w Biurze Plastyka Miasta – przy współpracy z Sylwią Młynek z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.
– Koncepcja zakłada budowę pawilonów o konstrukcji stalowej, o powierzchni nieco ponad 9 metrów kwadratowych. Ściany frontowa i dwie boczne będą miały formę przeszkloną, co ułatwi eksponowanie kwiatów i roślin. Na przeszkleniach znajdą zewnętrzne łuki nawiązujące do sąsiedniej architektury neogotyckiej. Kopertowy dach będzie posiadał dodatkowo ozdobną kopułę z dekoracyjnymi łukami. Pawilony wyposażymy w klimatyzację i rolety – podaje miasto.
Pawilony staną w południowo-zachodniej części placu: trzy na lewo od wejścia do kościoła i dwa dalej w kierunku szaletu. Koszt budowy pawilonów (ok. 1,4 mln zł) pokryje w całości miasto, a następnie będą one wydzierżawione osobom zajmującym się handlem kwiatami.
Kolejne etapy remontu obejmą prace w pozostałych częściach placu – chodzi m.in. o wymianę nawierzchni, remont toalety, sadzenie roślin, nowe latarnie itd. W ostatniej kolejności wykonane zostaną prace związane z przebudową jezdni (m.in. nowe płytki ostrzegawcze i kierunkowe dla osób niepełnosprawnych przy przejściach dla pieszych).
Listen to "Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.– Warto podkreślić, że w ostatnich latach udało się przywrócić historyczny wygląd wielu obiektom zdobiącym plac Wolności. W 2011 roku zakończyła się rewitalizacja przyległego do placu Parku Kazimierza Wielkiego, a w 2014 roku zrekonstruowano fontannę Potop. Miejskie dotacje pomogły w remontach kilku kamienic. Unijne fundusze pozyskane przez samorząd województwa pozwoliły natomiast na wymianę dachu w kościele pw. św. Piotra i Pawła – podkreślają urzędnicy.