Remont Trasy Łazienkowskiej w Warszawie opóźniony. Co dalej z inwestycją na Saskiej Kępie?

2024-08-13 11:15

Remont Trasy Łazienkowskiej w Warszawie na wysokości Saskiej Kępy idzie wolniej, niż planowano. Wciąż nie jest gotowy pierwszy z nowych wiaduktów i już wiadomo, że cała inwestycja nie zakończy się w terminie. Co obejmuje remont Trasy Łazienkowskiej i dlaczego się opóźnia?

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Remont Trasy Łazienkowskiej – do kiedy potrwa i co obejmuje?
  2. Wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli gotowe przed czasem

Remont Trasy Łazienkowskiej – do kiedy potrwa i co obejmuje?

Trasa Łazienkowska w Warszawie od lutego 2022 jest w generalnym remoncie. Obecnie trwa przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie przez firmę WARBUD. Wykonawca ma wyburzyć i zbudować od nowa dwa wiadukty znajdujące się nad ulicą Bajońską i Paryską. Jest to odcinek, który biegnie blisko budynków mieszkalnych, dlatego od ul. Bajońskiej do Międzynarodowej ulica została zabudowana ekranami akustycznymi, a jezdnia zostanie wyłożona specjalną, cichą nawierzchnią. Natomiast wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych zasadzonych zostanie 70 drzew i liczne krzewy. W trakcie prac remontowych przebudowana będzie także sieć wodociągowa, gazowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna.

Trasa Łazienkowska to przelotowa ulica, która prowadzi z Ochoty przez Śródmieście, most Łazienkowski na drugą stronę Wisły na Saską Kępę i Grochów. Z trasy codziennie korzystało przed remontem ponad 120 tys. aut dziennie (dane zebrane przez Zarząd Dróg Miejskich), ale to także ulica, na której wytyczone trasy ma wiele linii autobusowych. Dlatego prace remontowe stanowią duże utrudnienie dla mieszkańców miasta.

Cała inwestycja miała planowo zostać zakończona w połowie 2025 r., jednak już pewne jest opóźnienie. Prace idą wolniej, niż oczekiwano, a mieszkańcy okolicy skarżą się, że na placu budowy trudno spotkać pracowników. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, nowy harmonogram prac poznamy w sierpniu 2024 r. Jako przyczyny opóźnień miasto wskazało:

  • konieczność wprowadzenia zmian w projekcie (warunki gruntowe oraz stan części istniejących obiektów okazały się inne, niż sądzono),
  • trudniejszy niż w przypadku poprzedniego etapu remontu teren (więcej instalacji podziemnych, które trzeba przebudować, a można to robić jedynie w terminach określonych przez gestorów sieci).

Jak informuje miasto, pierwszy nowy wiadukt będzie gotowy w wakacje, po czym rozpocznie się jego łączenie z mostem Łazienkowskim oraz okolicznym układem drogowym. Dopiero gdy te prace się zakończą, nowy północny wiadukt zostanie otwarty i rozpocznie się rozbiórka wiaduktu południowego. Na ten moment nie wiadomo, jak dużego opóźnienia całej inwestycji trzeba się spodziewać.

Przypomnijmy, że most i dojazdy do niego były wielokrotnie remontowane, łącznie z przebudową przeprawy przez Wisłę. Remont był prowadzony w 2015 po pożarze, most wówczas został zupełnie zamknięty. Obecny, generalny remont zaczął się od wyburzania wiaduktów z lat 70. nad Agrykolą w Śródmieściu. W ich miejscu powstały nowe konstrukcje.

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli gotowe przed czasem

Przypomnijmy, że 31 października 2023 r. otwarto drugi, południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli. Pierwszy działał już od grudnia 2022 r. Oznacza to, że tę część inwestycji, realizowanej przez firmę SKANSKA, udało się zakończyć na kilka miesięcy przed terminem (marzec 2024 r.). Z obu wiaduktów korzystają kierowcy oraz autobusy miejskie, które mają do dyspozycji buspas.

Dwa nowe wiadukty mają ok. 400 m długości. Zastąpiły one będące w złym stanie technicznym wiadukty z 1974 r. Wraz z otwarciem zmodernizowanych obiektów na stałe trasy (i stałe przystanki) wróciło wiele autobusów. Przebudowano i rozbudowano także infrastrukturę pieszo-rowerową w pobliżu.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej