Rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie
Gmina Miasta Sopot planuje zrealizować z inwestorem prywatnym projekt rewitalizacji terenów przydworcowych w Sopocie wraz z równoczesnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych na tym obszarze.
Sopot jest jedną z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości turystycznych w Polsce, posiada status uzdrowiska, dwa miliony turystów i wczasowiczów w każdym roku. Położony nad Bałtykiem, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią stanowi centrum blisko milionowej aglomeracji trójmiejskiej. Niemal 25 procent to mieszkańcy z wyższym wykształceniem. W mieście działa ponad 200 organizacji pozarządowych.
Projekt rewitalizacji terenów przydworcowych w Sopocie to śmiałe przedsięwzięcie samorządowe, które ma szansę stać się pilotażowym rozwiązaniem dla wszystkich polskich dworców. Obszar objęty planowaną inwestycją znajduje się pomiędzy ulicami Podjazd, dojściem pieszym do dworca PKP na przedłużeniu ulicy Chopina, ulicą Kościuszki i terenem PKP.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod zabudowę usługową o charakterze śródmiejskim (fragment centrum usługowego) - handel, gastronomia, biura, hotele oraz funkcje związane z obsługą dworca kolejowego. Koncepcja zagospodarowania przewiduje powstanie zespołu 6 budynków o charakterze handlowo-usługowo-biurowym, w tym hotelu o standardzie turystycznym (2 lub 3-gwiazdkowego). Pięć budynków usytuowanych na granicy obszaru kolejowego, połączonych będzie 1-kondygnacyjnymi łącznikami pozwalającymi uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Wysokość budynków będzie zróżnicowana od 3 do 4 kondygnacji nadziemnych w tym poddasze użytkowe. Wysokość projektowanego budynku hotelu warunkują parametry położonego vis a vis hotelu Rezydent. Miasto zamierza również przebudować tereny zielone, parkingi i ulice. Umieszczenie funkcji związanych z obsługą dworca kolejowego planowane jest na poziomie -1. Projekt zakłada również sprowadzenie ruchu kołowego do części podziemnej, poprzez wprowadzenie ulicy Dworcowej wraz z parkingami i postojem taksówek na poziom -1 i -2. W ten sposób powstałoby 280 miejsc parkingowych w części podziemnej. Dodatkowo parking naziemny powstanie na terenie gminy, po stronie ulicy kolejowej.
Wg studium analitycznego przewidywane jest uzyskanie 17 500 mkw. powierzchni całkowitej.
Zrewitalizowane tereny przydworcowe w Sopocie staną się architektoniczno-funkcjonalną wizytówką miasta i przyczynią się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i handlowej kurortu.
Rozważana formuła realizacji przedsięwzięcia
Realizacja inwestycji planowana jest poprzez spółkę celową założoną przez Miasto Sopot, PKP SA i współinwestora. Współinwestor stanie się udziałowcem spółki, weźmie udział w finansowaniu projektu a następnie zrealizuje przedsięwzięcie. Współinwestor uzyska dostęp do gruntów w Sopocie, a po zakończeniu inwestycji i wycofaniu się pozostałych udziałowców zostanie jedynym właścicielem spółki celowej.
Status projektu
Projekt realizowany będzie przy wsparciu doradców ekonomicznych, prawnych oraz w późniejszej fazie realizacji - doradców technicznych. Końcowa formuła realizacji projektu oraz warunki konkursu, który zostanie ogłoszony w przedmiocie wyłonienia współinwestora, zależne będą od rekomendacji wybranych doradców. Wartość szacunkowa projektu to ok. 50 mln euro. Miasto chciałoby ogłosić przetarg wiosną 2010 r.
Autor: Urząd Miasta Sopot
"Rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z równoczesnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych na tym obszarze" jest jednym z czterech zwycięskich projektów w tegorocznej edycji konkursu Dobre Praktyki PPP na najlepsze przedsięwzięcie publiczno-prywatne. Wraz z pozostałymi zostanie zaprezentowany na Forum Inwestycyjnym, które odbędzie18 listopada 2009 r. w Centrum Informacyjnym Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).