Rondo Dmowskiego - nowe naziemne przejścia dla pieszych i scieżki rowerowe. Jak zmieniło się rondo?

2022-05-16 13:16
Rondo Dmowskiego
Autor: UM Warszawa Przejścia naziemne wykończą sklepy w Centrum? Pytamy sprzedawców

Rondo Dmowskiego zostało przebudowane w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Aktualnie, przechodząc przez centrum Warszawy nie trzeba już schodzić do podziemi. Od 13 maja wokół ronda Dmowskiego działają cztery nowe przejścia dla pieszych, którymi można łatwo wejść odnowione przystanki tramwajowe oraz trzy przejazdy rowerowe. Jak zmieniło się rondo Dmowskiego?

Spis treści

  1. Jakie jest nowe rondo Dmowskiego?
  2. Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego
  3. Wykonawca nowego ronda Dmowskiego
  4. Film z otwarcia przejść dla pieszych na rondzie Dmowskiego
  5. Jak dojechać do ronda Dmowskiego?

Jakie jest nowe rondo Dmowskiego?

Nowe naziemne przejścia przez Marszałkowską powstały na wysokości ulic Widok i Nowogrodzkiej, a przez Aleje Jerozolimskie na wysokości Parkingowej i Poznańskiej. Przejściami steruje sygnalizacja świetlna, której praca została skoordynowana z działaniem pozostałych świateł w sąsiedztwie.

Nowe przejścia dla pieszych, z azylami między jezdniami prowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe długości 66 m. Są one teraz dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się. Nie ma konieczności korzystania z przejść podziemnych, żeby zmienić środek komunikacji, którym się poruszamy.

Czy w takim razie przejścia podziemne pod rondem Dmowskiego znikły? Otóż nie, bo mieszczą się w nich liczne sklepy i punkty usługowe. Przejście to prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum. Także wszyscy, którzy są sentymentalnie związani z podziemiami pod rondem Dmowskiego, mogą spać spokojnie.

Ponadto, wokół ronda i na jego płycie posadzono aż 2/3 hektara zieleni, w tym 56 drzew. To pierwszy etap transformacji zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich i ważny element programu Nowe Centrum Warszawy.

Do tej pory miejsce było dostępne wyłącznie przez przejścia podziemne. Dla osób starszych, opiekunów z małymi dziećmi w wózkach, czy wszystkich, którzy mieli trudność w poruszaniu się, przystanki tramwajowe były często po prostu niedostępne. Od dziś pokonanie Al. Jerozolimskich czy ul. Marszałkowskiej zajmie kilka chwil. To rewolucja w samym sercu stolicy – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas piątkowego otwarcia ronda w nowej odsłonie.

Rondo Dmowskiego
Autor: UM Warszawa Rondo Dmowskiego - przy obu zebrach przez ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskich powstały przejazdy rowerowe

Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego

Zmiany na rondzie dotyczą nie tylko przejść dla pieszych i zmian w przystankach komunikacji miejskiej, ale również powstania nowych dróg rowerowych. Przy obu zebrach przez ul. Marszałkowską i tej po zachodniej Al. Jerozolimskich powstały przejazdy rowerowe, które  połączyły oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ulicy Marszałkowskiej oraz wypełniły brakujący odcinek aż do Świętokrzyskiej. Dodatkowo wokół ronda stanęło kilkadziesiąt nowych stojaków rowerowych.

Teraz rowerzyści mogą bezpiecznie przejechać przez centrum miasta, bo mają zapewnioną ciągłość trasy rowerowej np. dzięki fragmentowi, który powstał po północno-zachodniej stronie ronda od wysokości ul. Widok do ul. Poznańskiej. Dzięki przebudowie skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z ul. Nowogrodzką cykliści mogą jechać rowerem w każdym kierunku.

Wykonawca nowego ronda Dmowskiego

Za przebudowę ronda Dmowskiego w samym centrum stolicy odpowiadała firma Balzola, która realizowała również prace związane z przebudową al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka. Koszt inwestycji to około 11 mln 42 tys. zł brutto.

Ważne

Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program jest konsekwentnie realizowany. Rozpoczęła się już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad. Rozpisany też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Dowiedz się więcej:

Film z otwarcia przejść dla pieszych na rondzie Dmowskiego

Jak dojechać do ronda Dmowskiego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej