Rozbudowa galerii Tate Modern w Londynie
W czerwcu 2016 ma się zakończyć rozbudowa jednej z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Europie. Projekt nowej inwestycji przygotowało biuro architektoniczne Herzog & de Meuron.
Rewitalizacja elektrowni
Otwarta dla publiczności w 2000 roku galeria Tate Modern w Londynie uważana jest za jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej w Europie i na świecie. Galeria zajęła obszerny gmach elektrowni Bankside Power Station nad brzegiem Tamizy. Główna przestrzeń wystawowa, Hala Turbin, oferuje kuratorom wyjątkowe możliwości. Pomieszczenie ma 3400 m2 i wysokość siedmiu kondygnacji. Powierzchnia całego budynku sięga 34 500 m2 (o 1/3 więcej niż Zamek Królewski w Warszawie), w gmachu znajduje się m.in. audytorium na 240 miejsc, dwie kawiarnie, trzy sklepy muzealne. Siedziba Tate Modern okazała się jednak za mała w stosunku do potrzeb. Odpowiedzialni za adaptację budynku architekci z biura Herzog & de Meuron otrzymali zlecenie rozbudowy obiektu.
Szklana piramida
Pierwszy projekt przewidywał budowę wysokiego na 11 pięter obiektu, przypominającego stos kryształów. Zwężająca się ku górze bryła miała skomplikowany kształt z dziesiątkami wysuniętych prostopadłościanów i dużymi przeszkleniami. Zaprezentowany w 2007 roku koncept został jednak uznany za zbyt agresywną ingerencję w przestrzeń Londynu, był powszechnie krytykowany przez mieszkańców miasta i projektanci musieli przygotować nową wersję projektu.
Autor: Hayes Davidson Herzon & de Meuron; Materiały prasowe Tate Modern
Cegła na elewacji nowego budynku Tate Modern w Londynie, w tle gmach elektrowni. Jedno ze skrzydeł wciąż wykorzystywane jest przez przedsiębiorstwo energetyczne
Cegła na elewacji
Po zmianach wysokość budynku została zachowana niemal bez zmian, ale elewację znacznie uproszczono. Bryła stała się bardziej syntetyczna. Powierzchnie przeszkleń zmniejszono. Betonowe ściany pokryć ma cegła, przez co budynek będzie bliżej związany z postindustrialną architekturą głównego obiektu. Cegła dobrana została tak, by przypominała produkt z początku XX wieku. Aby osiągnąć wymagany kolor, glinę do produkcji specjalnej linii cegieł sprowadzano z trzech różnych źródeł. Cegły łączone są polimeryzowaną zaprawą i bolcami ze stali nierdzewnej.
Na dachu przypominającym komin elektrowni zaplanowano taras widokowy. Wieża będzie połączona ze starą częścią kompleksu podziemiami, dawniej służącymi jako zbiorniki oleju.
Nowa inwestycja w Londynie
Po rozbudowie powierzchnia galerii zwiększy się o ok. 60%. W nowych pomieszczeniach powstać mają przestrzenie wystawowe, edukacyjne i wypoczynkowe. Projektanci podkreślają rolę zrównoważonego rozwoju; eksploatacja ma wymagać o połowę mniej energii, niż nakazują obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy.
Nazwa inwestycji: rozbudowa Tate Modern
Lokalizacja: Londyn, Bankside
Projekt architektoniczny: Herzog & de Meuron
Wzornictwo: Jasper Morrison
Architektura krajobrazu: Günther Vogt
Ceglana elewacja: Swift Brickwork Contractors Limited, Swift Scaffolding Limited
Inwestor: Tate Gallery; fundusze na budowę pochodziły m.in. z dotacji rządowych, miejskich oraz od prywatnych donatorów
Wykonawca: Mace, Gardiner & Theobald
Powierzchnia użytkowa: ok. 20 492 m²
Liczba kondygnacji: 11
Wysokość elewacji: 65 m
Szacowany koszt inwestycji: 260 mln funtów
Planowane otwarcie dla publiczności: 17 czerwca 2016