Rozebrali rynek, żeby ratować drzewo. Teraz ratują kolejne miejsce. Na pewno nigdy tam nie byliście. To tu Zamoyski pokonał arcyksięcia
Autor: Dorota Niećko
Rynek i mury miejskie w Byczynie w woj. opolskim
Znowu zdążyli uratować zabytek w ostatniej chwili. "Pod warstwą betonu czaiła się katastrofa". Trwa wielka renowacja. Po jej zakończeniu zabytkowe mury obronne w Byczynie mają być gratką dla turystów. Trwają testy oświetlenia. A tymczasem jeszcze kilka lat temu tak zabetonowali swój uroczy rynek, że niemal doprowadzili do śmierci 150-letnią lipę, pomnik przyrody. Poszli po rozum do głowy i go odbetonowali. Teraz ratują kolejny zabytek.
Spis treści
- Remont rynku w Byczynie i zabetonowana lipa
- Testy oświetlenia zabytkowych murów obronnych w Byczynie
- Renowacja murów w Byczynie. Kiedy koniec prac?
- Zobacz zdjęcia. Tak prezentują się rynek w Byczynie i mury obronne
Remont rynku w Byczynie i zabetonowana lipa
Pamiętacie aferę z zabetonowaną 150-lipą na rynku w Byczynie, rosnącą tuż przy ratuszu? Potężne drzewo, lipa szerokolistna, które jest pomnikiem przyrody i ma 280 cm obwodu, zaczęło usychać po tym, jak na rynku została położona nowa nawierzchnia. Drzewo zostało dosłownie zabetonowane. Co zrobili? Odbetonowali rynek. Rozebrali nawierzchnię rynku osadzoną na 15 centymetrach betonu. Bruk z kamieni polnych został ponownie ułożony, ale już na przepuszczalnym podłożu, umożliwiającym dostęp wody do korzeni drzewa. To było w 2015 roku. Lipa została uratowana. Dodatkowo podlewali ją strażacy. W roku 2024 drzewo stoi, rzuca cień niemal na cały rynek i ma się dobrze. A Byczyna w woj. opolskim dalej remontuje starą część miasta. Tym razem... też zdążyli w ostatniej chwili. Chodzi o stare i zmurszałe mury obronne w Byczynie.
Oto najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce
Autor: Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl / license CC BY-SA 4.0
Zamek w Pszczynie
Testy oświetlenia zabytkowych murów obronnych w Byczynie
Mury jeszcze stoją w rusztowaniach, ale już odbyły się pierwsze próby podświetlenia ich. Zostały pierwszy raz podświetlone po renowacji kilka dni temu. - Prezentacja odbyła się przy udziale przedstawiciela Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Próby zostały wykonane na jednym z odcinków i z racji tego, że wieża Polska jest w rusztowaniach, próba podświetlenia wieży odbyła się na wieży niemieckiej - informują urzędnicy gminni.
Przypomnijmy. Po renowacji zabytkowego obwarowania miasta Byczyna w woj. opolskim na odcinku B (od ulicy Wąskiej do Zamojskiego) cały odcinek murów zostanie podświetlony. Realizacja zadania "Renowacja zabytkowego obwarowania miasta Byczyna na odcinku B wraz z basztą Piaskową i wieżą bramną wschodnią" jest realizowany dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Polaki Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To największa renowacja w ich historii. Po wojnie, owszem, zostały wzmocnione, ale w taki sposób, jaki był dostępny i szybki. "Pod warstwą betonu czaiła się katastrofa" - przyznali urzędnicy po rozpoczęciu obecnych prac. Tylko czapy żelbetowe trzymały całość razem.
– Praca przy zabytkach ma taką specyfikę, że przed realizacją nigdy nie wiadomo, co w środku się czai. Ci, którzy ratowali nasze mury po drugiej wojnie światowej, na pewno posługiwali się dostępnymi na owe czasy materiałami i metodami. Zalanie betonem było skuteczne wówczas, ale nie mogło wytrzymać po wsze czasy. Obecna technologia naprawy i doświadczenie firm, które pracują przy naszych murach, dają gwarancje, że to przetrwa dużo dłużej. Odcinek A został zakończony. Nic tam się nie osuwa, nie ma pęknięć, renowacja jest skuteczna i wytrzymała - mówił Przemysław Mączka z UM w Byczynie dla serwisu Nasze Miasto.
Renowacja murów w Byczynie. Kiedy koniec prac?
Prace zaczęły się w zeszłym roku, we wrześniu. Mają zakończyć się jeszcze w 2024 roku. Na prace przeznaczono 10 mln zł, ale możliwe, że kosztorys wzrośnie. Już teraz warto zajrzeć do Byczyny i zobaczyć jej malutką, historyczną starówkę. Po zakończeniu renowacji i podświetleniu murów, turystom ma też zostać udostępniona do zwiedzania Wieża Polska. Będzie poświęcona słynnej bitwie pod Byczyną z 1588 roku. To na wzgórzu nieopodal miasta wojska hetmana Jana Zamoyskiego starły się z armią księcia Maksymiliana Habsburga. Na razie wiadomo, że na multimedialnej wystawie do turystów będzie przemawiał sam hetman Zamoyski.
Zobacz zdjęcia. Tak prezentują się rynek w Byczynie i mury obronne
Autor: Dorota Niećko
Rynek i mury miejskie w Byczynie w woj. opolskim