Rusza budowa obwodnicy Pułtuska. Nowy odcinek DK 61 wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta
Obwodnica Pułtuska była w przygotowaniu już od kilku lat. 26 września GDDKiA ogłosiła, że budowa może startować. Kierowcy zyskają blisko 20 km nowej drogi, a mieszkańcy – uspokojenie ruchu w mieście. W ramach inwestycji powstaną też przejścia dla zwierząt i przepusty ekologiczne.
Spis treści
- Obwodnica Pułtuska już się buduje. Jak zmieni się DK 61 i DK 57?
- Obwodnica Pułtuska – mapa, koszt budowy, termin ukończenia
- Łatwiejszy przejazd z Warszawy na Warmię i Mazury
- Powstaną przejścia dla większych zwierząt i przepusty dla płazów
Obwodnica Pułtuska już się buduje. Jak zmieni się DK 61 i DK 57?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała 26 września 2023, że może ruszać budowa obwodnicy Pułtuska. Wykonawca – firma Strabag – dysponuje już najważniejszym dokumentem, czyli decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i może przejmować plac budowy oraz rozpoczynać prace.
W ramach inwestycji, która ma zakończyć się w 2025 r., powstanie:
- ok. 16,8 km nowego dwujezdniowego odcinka drogi krajowej DK 61, która ominie Pułtusk od zachodu,
- niemal 3 km nowego jednojezdniowego odcinka drogi krajowej DK 57, omijającej Pomiarowo oraz Kleszewo.
Wraz z obwodnicą powstaną 4 nowe węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Zostaną też wybudowane niezbędne obiekty pomocnicze takie jak drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, ekrany akustyczne, kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą i obiekty związane z bezpieczeństwem.
- Przeczytaj: Kara za brak OC w 2023 znów rośnie. Ile zapłacisz od 1 lipca? Sprawdź, co grozi za przerwę w OC
Podstawowym celem budowy tej obwodnicy jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo – podaje GDDKiA.
Obwodnica Pułtuska – mapa, koszt budowy, termin ukończenia
Przebieg odcinka budowanego przez firmę Strabag można zobaczyć na mapie udostępnionej przez GDDKiA.
Koszt budowy obwodnicy Pułtuska to blisko 442 mln zł. Firma Strabag realizuje odcinek na podstawie umowy z 2021 r. Termin zakończenia budowy obwodnicy Pułtuska przewidziany w umowie to I kwartał 2025 r.
Łatwiejszy przejazd z Warszawy na Warmię i Mazury
Nie tylko mieszkańcy Pułtuska i okolicznych miejscowości skorzystają z przebudowy DK 61 i DK 57. Z dróg tych korzystają także chętnie mieszkańcy Mazowsza, w tym Warszawy jadący w kierunku Warmii i Mazur – oraz, rzecz jasna, kierowcy z Warmii i Mazur zmierzający w kierunku Mazowsza. Obwodnica Pułtuska pozwoli na skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie jej komfortu i bezpieczeństwa.
- Zobacz: Strefy czystego transportu w Polsce – w jakich miastach powstaną? Sprawdź, kto nie wjedzie do SCT
Początek prac nad obwodnicą to także dobra wiadomość dla właścicieli działek wywłaszczonych pod budowę drogi. Wraz z uzyskaniem przez wykonawcę ZRID może bowiem rozpocząć się procedura wypłaty odszkodowań za wywłaszczenia. Ze szczegółami tej procedury można zapoznać się na stronie GDDKiA.
Przypomnijmy, że sukcesywnie przebudowujemy DK61 pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem. W realizacji jest odcinek Legionowo – Zegrze – podaje GDDKiA.
- Zobacz galerię: Ul. Kondratowicza zmieniła się w aleję tysiąca drzew. Zobacz zachwycającą zieloną przemianę w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Przebudowa ul. Kondratowicza w Warszawie 2023
Powstaną przejścia dla większych zwierząt i przepusty dla płazów
Przy projektowaniu obwodnicy Pułtuska uwzględniono potrzeby nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Na budowanym odcinku powstanie:
- 6 przepustów dla płazów,
- 1 przejście dla zwierząt średnich zintegrowane z ciekiem,
- 4 mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt dużych.
Zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – zapewnia GDDKiA.