Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie trwa. Znikną parkingi, pojawią się drzewa i fontanna

2024-09-06 15:44

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda ma pomóc przekształcić warszawskie Śródmieście w przestrzeń zieloną i przyjazną. Znikną stąd auta, a za to pojawią się wysokie drzewa, krzewy, nowe place i alejki spacerowe. Prace w terenie już ruszyły. Zobacz zmiany zachodzące na Złotej w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie trwa. Co się zmieni?
  2. Do kiedy przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie? Aktualności
  3. Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – wizualizacje
  4. Remont Złotej i Zgoda – co z wjazdem i parkowaniem po zmianach?

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie trwa. Co się zmieni?

Do tej pory śródmiejskie ulice Złota i Zgoda w Warszawie były zdominowane przez samochody i praktycznie pozbawione zieleni. Teraz zmienia się to w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, który zakłada metamorfozę centrum stolicy w miejsce zielone, przyjazne i dostępne. 16 lipca 2024 r. poinformowano o podpisaniu umowy z wykonawcą – firmą Skanska, co oznacza formalne rozpoczęcie przebudowy. Prace w terenie wystartowały w sierpniu 2024 r. Przebudowa powinna się zakończyć w drugiej połowie 2026 r.

– Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew i mnóstwo zieleni, nowe place, wygodne chodniki i nawierzchnie, naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Zniknie tunel pod ul. Marszałkowską, w zamian powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe – podaje UM Warszawa.

Projekt zmian w rejonie ul. Złotej i Zgoda (oraz ul. Sienkiewicza i fragmentu ul. Jasnej) przewiduje m.in.:

  • likwidację tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską i przekształcenie go w zbiornik na deszczówkę, z płytkim zbiornikiem wodnym na powierzchni,
  • budowę nowego naziemnego przejścia dla pieszych w osi ul. Złotej,
  • przekształcenie obu ulic w woonerfy, czyli drogi z pierwszeństwem ruchu pieszego i rowerowego – powstanie m.in. alejka z nawierzchnią mineralną pośrodku ul. Złotej,
  • zastąpienie dwóch parkingów naziemnych przez zielone skwery,
  • wprowadzenie dużej ilości nowej zieleni: 167 wysokich drzew (nawet 9 m), krzewów, bylin, łąk kwietnych, trawników,
  • stworzenie reprezentacyjnego placu przed Domem pod Orłami,
  • budowę elementów małej architektury (ławek, koszy na śmieci itp.),
  • objęcie rewitalizowanego obszaru strefą zamieszkania i strefą Tempo 30,
  • stworzenie przy ul. Zgoda 12 skweru z placem zabaw, siłownią, stolikami i zielenią,
  • przekształcenie parkingu przed Filharmonią Narodową w skwer i Ogród Muzyki.
Koncepcja zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda w Warszawie
Autor: RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna/UM Warszawa Koncepcja zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda w Warszawie Link: Kliknij, aby powiększyć

– Projektowana zieleń obejmuje zarówno nasadzenia zieleni wysokiej (szpalery, grupy), jak i średniej (wielogatunkowe rabaty bylinowe i krzewiaste). Kompleksowo rozwiązana zostanie kwestia retencji wód opadowych – będzie ona infiltrowana w obrębie ogrodów deszczowych, skrzynek rozsączających jak i retencjonowana w projektowanym zbiorniku podziemnym (…) i ponownie wykorzystywana w okresie suszy do nawadniania nowych terenów zieleni – piszą autorzy zwycięskiej koncepcji przebudowy.

Do kiedy przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie? Aktualności

Obecnie miasto podaje, że przebudowa zrealizowana zostanie w latach 2024–2026. Inwestycja opóźniła się względem pierwotnych planów, które zakładały, że do końca 2024 r. wszystko będzie gotowe. Ostatecznie jednak w 2024 r. prace dopiero ruszyły.

Rozpoczęte w sierpniu prace według projektu pracowni RS Architektura trwają. Przeprowadzane są prace rozbiórkowe na ul. Złotej i likwidacja tunelu pod Marszałkowską, a część obecnych miejsc parkingowych zajęło zaplecze budowy. W trakcie trwania inwestycji parkowanie w tej okolicy będzie możliwe tylko dla mieszkańców.

Na wykonanie przebudowy przewidziano 24 miesiące. Tak długi czas ma zminimalizować utrudnienia oraz zapewnić mieszkańcom i dostawcom możliwość dojazdu. Prace będą prowadzone etapami:

  • najpierw przebudowa ul. Złotej i fragmentu ul. Zgoda,
  • później budowa trzech placów (plac przy Zgoda 12, pl. Młynarskiego oraz plac przy Domu Pod Orłami),
  • w ostatniej kolejności prace na ul. Sienkiewicza i ul. Jasnej.

Warto przypomnieć, że objęty tą inwestycją teren ma 2,5 ha powierzchni, czyli jest dziesięć razy większy od placu Pięciu Rogów w Warszawie, również zrealizowanego w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy.

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – wizualizacje

Wizualizacje autorstwa pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna można zobaczyć w poniższej galerii.

Remont Złotej i Zgoda – co z wjazdem i parkowaniem po zmianach?

W ramach zmian na ul. Złotej i Zgoda zniknie wiele miejsc parkingowych. Jest to powiązane z (trwającą już) budową parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Okoliczni mieszkańcy będą mogli parkować w tym obiekcie po preferencyjnych stawkach, po wykupieniu specjalnego abonamentu. Jednocześnie część miejsc parkingowych na powierzchni pozostanie.

– Uporządkujemy parkowanie. Powstaną tzw. strefy zamieszkania i Tempo 30 z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Zachowamy w nowej aranżacji znaczną liczba naziemnych miejsc postojowych. Będą przeznaczone przede wszystkim dla mieszkańców bądź na potrzeby dostaw – podaje UM Warszawa.

Warto dodać, że możliwość wjazdu osobom nieuprawnionym na omawiany obszar będą blokować automatycznie wysuwane słupki. W rejonie ulic Złotej i Zgoda przejazd samochodem ma być możliwy wyłącznie dla mieszkańców (dojazd do posesji), osób z niepełnosprawnościami, służb miejskich i dostaw.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej