Ruszyła realizacja parku fontann na Podzamczu - inwestycja wywołuje protesty i dyskusję w środowisku
Na terenie Podzamcza (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie) rozpoczyna się budowa fontanny multimedialnej światło – woda – dźwięk. Realizacja rozpoczęła się od rozbiórki starej niecki fontanny, a zakończy się (w zależności od warunków atmosferycznych) na przełomie IV kwartału 2010 r. i I kw. 2011 r.
Założenia inwestycji
Inwestycja jest realizowana w oparciu o koncepcję firmy Forma Studio Architektury Sp. z o.o. Projekt modernizacji Podzamcza zakłada uporządkowanie tego niemal 5 ha zieleńca, poprzez czytelny jego podział na:
- część południową stanowiącą przestrzeń parkową zlokalizowaną przy ul. Boleść z dużą ilością drzew, krzewów, zieleni niskiej, ław i ławek oraz z fontanną suchą dla dzieci tzw. pluskowisko
- część centralną z przebudowaną fontanną o powierzchni ponad 2200 m2 oraz fontanną liniową o długości ponad 120 m tzw. organami wodnymi
- część północną stanowiącą błonia z odsłoniętymi widokami na panoramę Starego Miasta
Więcej zieleni
W związku z prowadzoną inwestycją planowane jest wykonanie nowych nasadzeń (17 sztuk jabłoni, 3 sztuk klonów o obwodzie pnia do 90 cm i wysokości do 9 m, 270 sztuk grabów oraz 770 m2 bylin). Spośród 196 drzew rosnących na skwerze wycięto 11 - z północnej części skweru.
W ramach projektu zostaną wymienione wszystkie nawierzchnie utwardzone wraz z nawierzchnią ul. Rybaki. W miejsce asfaltu i płyt betonowych wprowadzona zostanie uszlachetniona kostka oraz nawierzchnie alejek z mieszanki Hanse Granda. Całość kompozycji parkowej spinać będzie oświetlenie parkowe wysokie, oświetlenie skweru niskie, iluminacja muru klasztornego, podświetlenie wybranych drzew w części parkowej oraz duża ilość ław zlokalizowanych w alejkach pod koronami drzew oraz ławek w pozostałej części skweru.
Koncerty fontann
Główną atrakcją modernizowanego Podzamcza będą zaprojektowane fontanny. Rozbiórce ulegnie istniejąca fontanna. Nowa fontanna wraz z fontanną liniową dzięki specjalnym, nowoczesnym systemom dysz dawać będzie wiele możliwości tworzenia obrazów i kompozycji wodnych w czasie dnia, wzbogaconych dodatkowo kolorowym światłem wieczorami. Fontanny te będą również uczestniczyć w pokazach multimedialnych światło-woda-dźwięk.
Koncerty fontann planowane są jako 30 minutowe pokazy sobotnie po zmierzchu. Do koncertów wykorzystana zostanie głównie muzyka klasyczna, często w nowej, współczesnej odsłonie. Na fontannie głównej zamieszczone zostaną dysze tworzące ekran wodny, na którym wyświetlane będą 5-minutowe filmy o Warszawie oraz obrazy Warszawy historycznej oraz Warszawy współczesnej.
Wykonawcą generalnym budowy fontann jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA, Watersystem, Sp. z o.o. i Oase GmbH. Wykonawcą generalnym modernizacji skweru jest konsorcjum złożone z firm: Adrog oraz Pleneria. Inwestycję koordynuje Stołeczny Zarząd Terenów Publicznych. Koszt wykonania parku fontann wyniesie ponad 11 mln zł, z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryje wartość robót za 4500 mln zł jako sponsor generalny inwestycji.