Sąd Rejonowy Nowy Sącz. Rządowy projekt PPP
Sąd Rejonowy Nowy Sącz może pochwalić się nowym gmachem, który został oddany do użytku w kwietniu 2018. Generalnym wykonawcą inwestycji był Warbud. Budynek powstał w niecałe dwa lata od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Sąd Rejonowy Nowy Sącz był to pierwszy rządowy projekt realizowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Umowa na budowę Sądu Rejonowego w Nowym Sączu została podpisana pomiędzy spółką Warbud Infrastruktura, a Sądem Okręgowym w Nowym Sączu na początku 2016 roku. Roboty budowlane ruszyły 16 kwietnia 2016. Budowa trwała dokładnie 20 miesięcy.
Sąd Rejonowy Nowy Sącz - projekt rządowy w formule PPP
Projekt ten była to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego występowała jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. Na uroczystości symbolicznego "wbicia łopaty" obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Projekt zakładał budowę, a następnie utrzymanie przez 20 lat, siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Wartość kontraktu wynosiła 100 mln zł netto.
Nowy budynek Sądu Rejonowego w Nowym Sączu powstał przy ul. dr. Juliana Smolika 1. Gmach ma około 5500 m² wraz z parkingiem podziemnym. Do budowy obiektu Warbud wykorzystał 9000 m³ betonu oraz 600 ton stali. W budynku sądu powstało 18 nowoczesnych sal rozpraw, okazały hol, 4 kondygnacje nadziemne i 1 podziemna. Aktualnie pracuje w nim około 220 osób.
To był ważny test, który miał pokazać rządowi i samorządom sens oraz efektywność korzystania z formuły PPP. My, jako Partner Prywatny, świadczymy kompleksowe usługi: projektowe, budowlane, finansowania i zarządzania. Charakterystyczne dla formuły PPP jest to, że budujemy niejako dla siebie. To my później utrzymujemy ten obiekt przez 20 lat, to my ponosimy koszty jego remontów czy zużycia energii. Dlatego projektowaliśmy budynek w sposób przemyślany oraz postawiliśmy na wysoką jakość materiałów i technologii. Od samego początku postrzegamy ten projekt jako wyjątkowo prestiżowy i dlatego do realizacji oddelegowaliśmy naszych wybitnych inżynierów" - powiedział Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud.
Przedsięwzięcie o łącznej wartości blisko 125 mln zł prowadzone było przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Odpowiedzialność za działanie budynku przejęła spółka Vinci Facilities Polska, która przez 20 lat będzie nim zarządzać. Skarb Państwa natomiast będzie spłacał inwestycję do 2037 roku, a następnie budynek zostanie oddany rządowi na własność.