Sejm - zwiedzanie indywidualne 2024. Jak zwiedzić Sejm RP w Warszawie? Czy można zwiedzić Sejm?
Autor: Julia Dragović
Budynek Sejmu RP jest dostępny dla zwiedzających. Te piękne wnętrza warto zobaczyć na własne oczy. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, by zwiedzić Sejm indywidualnie. Jak zarezerwować wycieczkę po Sejmie? Jak się ubrać na tę okoliczność? Czy można wejść na Salę Posiedzeń Sejmu? Czy za wejście do Sejmu się płaci i kiedy jest zwiedzanie? Odpowiadamy poniżej.
Spis treści
- Jak zwiedzić Sejm w 2024 roku?
- Sejm RP w Warszawie - galeria zdjęć
- Zwiedzanie indywidualne Sejmu. Kiedy się odbywa i co można zobaczyć?
- Sejm - historia budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie
Jak zwiedzić Sejm w 2024 roku?
Myślicie, że budynek Sejmu jest niedostępny dla zwykłych obywateli? Nic bardziej mylnego! Umówienie wycieczki po Sejmie jest banalnie proste. Od lutego 2024 roku zwiedzanie Sejmu jest dostępne również dla osób indywidualnych, co oznacza, że nie trzeba już szukać zorganizowanych wycieczek w grupach.
W Internetowym Systemie Rezerwacji Wizyty w Sejmie należy wybrać zwiedzanie indywidualne lub grupowe (u góry ekranu), a w kalendarzu zaznaczyć datę i godzinę. Dostępne terminy oznaczone są zielonym "ptaszkiem". Następnie podać imię, nazwisko i adres mailowy, zaakceptować krótki Regulamin Zwiedzania (warto się z nim zapoznać - zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zbiórki, formalności i odpowiedniego ubioru) oraz przetwarzanie danych osobowych.
Polecamy sprawdzić podanego maila - będzie na nim czekać formularz do wypełnienia; na dopełnienie formalności przewidziano jedynie 24 godziny, więc odradzamy odkładanie tego na później. W ciągu 3 dni na maila przyjdzie potwierdzenie rezerwacji - i to wszystko.
Godzina zwiedzania jest stała - oprowadzanie rozpoczyna się o 12:00. W wybranym dniu należy stawić się o godz. 11:45 w Dziale Przepustek (ul. Wiejska 4/6/8). Tu, w okienku, zostanie wydany specjalny identyfikator.
Polecamy zadbać o punktualne przybycie - spóźnienie wiąże się z telefonami do Wszechnicy Sejmowej lub anulowaniem rezerwacji miejsca w grupie. Ubiór powinien być w miarę elegancki i schludny - niekoniecznie galowy.
Sejm RP w Warszawie - galeria zdjęć
Autor: Julia Dragović
Zwiedzanie indywidualne Sejmu. Kiedy się odbywa i co można zobaczyć?
Zwiedzanie Sejmu jest możliwe od poniedziałku do piątku. O ile oprowadzanie grupowe odbywa się w godzinach 9:00 - 15:00, o tyle indywidualne ma z góry ustawione jedną godzinę - 12:00; oprowadzanie trwa ok. 40 minut. Wycieczka wyrusza z Budynku S, w którym mieści się Centrum dla Zwiedzających; podczas trasy (jednakowej dla osób indywidualnych i grup) przedstawiana jest historia polskiego parlamentaryzmu - zarówno w formie wystaw, jak i krótkich wykładów. Ostatnim punktem jest oczywiście Sala Obrad, którą można podziwiać z galerii.
Uwaga: rezerwacja może zostać odwołana, jeśli w Sejmie tego samego dnia mają miejsce szczególnie ważne wydarzenia czy wizyty lub tajne obrady. Nie ma możliwości zwiedzania Sejmu, gdy trwają obrady.
Sejm - historia budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie
Budynek Sejmu RP zaczęto budować po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku. Jego rozbudowa wciąż trwa. Jednak kształt gmachu, który wszyscy znamy z telewizji powstawał z przerwami w latach 1925-1952, a za projekty odpowiadają Kazimierz Skórewicz i Bohdan Pniewski.
Wszystko zaczęło się od byłego gmachu Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego na Wiejskiej w Warszawie, który postanowiono wykorzystać na potrzeby nowego parlamentu. W 1919 roku odbyło się tu pierwsze posiedzenie. Od 1925 roku prowadzono rozbudowę budynku powierzoną Skórewiczowi.
Duża część kompleksu nie przetrwała II Wojny Światowej. Salę Obrad odbudowano, uszkodzone budynki wyremontowano. W 1946 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich rozpisało konkurs na rozbudowę - wygrał go Bohdan Pniewski, prominentny architekt, który wcześniej, na zamówienie śpiewaka Jana Kiepury, projektował choćby słynną, luksusową Patrię w Krynicy-Zdroju, a także modernistyczne wille i gmachy instytucji publicznych. Budowę zakończono w 1952 roku.
W 1989 roku dobudowano Nowy Dom Poselski (arch. M. Handzelewicz-Wacławek i A. Kaliszewskiego). 30 lat później do użytku oddano Budynek Komisji Sejmowych.
Zobacz też: Malowidło Zofii Stryjeńskiej w warszawskim Domu Wedla. Ukryte dzieło sztuki, które przetrwało wojnę