Skwer Krasińskiego na Żoliborzu w Warszawie gotowy. Dużo nowej zieleni w miejscu parkingu

2025-01-09 10:01

Skwer Krasińskiego na Żoliborzu w Warszawie, utworzony w miejscu rozjeżdżonego parkingu w pasie drogowym, jest gotowy i służy mieszkańcom. W ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego nowe drzewa, krzewy, pnącza i atrakcje dla najmłodszych. Zobacz zdjęcia.

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Spis treści

  1. Skwer Krasińskiego w Warszawie. Chcieli go sami mieszkańcy
  2. Jakie atrakcje oferuje Skwer Krasińskiego?

Skwer Krasińskiego w Warszawie. Chcieli go sami mieszkańcy

Na co wydawać pieniądze z budżetu obywatelskiego? Mieszkańcy Warszawy nie mają wątpliwości: największą popularnością zawsze cieszą się projekty zazieleniania miasta. Realizacja jednego z takich projektów na Żoliborzu zakończyła się w grudniu 2024 r. – w miejscu parkingu powstał Skwer Krasińskiego. Wykonano go na obszarze od ul. Broniewskiego do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69.

W maju 2024 r. oddano do użytku gotowy pierwszy z czterech odcinków, zaś w październiku 2024 r. – drugi. Przed końcem grudnia gotowa była już cała inwestycja. W ramach pierwszego odcinka, od ul. Broniewskiego do ul. A. German, posadzono 24 drzewa (m.in. modrzew europejski, lipę, klon, brzozę, sosnę i dąb szypułkowy), trawę oraz tysiące krzewów, bylin i roślin cebulkowatych. W ramach etapu drugiego, na południe od ul. A. German, zachowano dotychczasowe drzewa, a do tego pojawiło się 56 nowych (m.in. grusze, sosny czarne, jabłonie i modrzewie japońskie), a także byliny, pnącza, trawy ozdobne i krzewy.

Trzeci i czwarty odcinek, których realizację właśnie zakończyliśmy, obejmuje teren od ul. Przasnyskiej do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69. Na obu odcinkach pojawiły się nowe alejki, nowe oświetlenie i mała architektura – ławki (w tym ławki bujane), stoliki z ławkami i śmietniki. Ponadto na trzecim odcinku powstała instalacja „pociągu” z miejscami do siedzenia, nawiązująca do dawnej bocznicy kolejowej zlokalizowanej w obecnym miejscu skweru. Obok ustawiliśmy drewniane bale do zabawy dla dzieci. Pojawiła się również pergola, która będzie obrośnięta w przyszłości pnączami. Na tym odcinku posadziliśmy 10 drzew, ponad 1100 krzewów oraz ponad 600 bylin. Natomiast na 4. odcinku, który realizowaliśmy w ramach opcji powstało miejsce na polanę rekreacyjną dla mieszkańców – podają urzędnicy.

Inwestycję z budżetu obywatelskiego za 4,1 mln zł zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Roboty budowlane wykonała firma AKG Architektura Krajobrazu według projektu autorstwa firmy PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka. Główny wykonawca realizował wcześniej m.in. inwestycje w zespole pałacowo-parkowym w Wilanowie oraz w Łazienkach Królewskich.

Skwer Krasińskiego na Żoliborzu mapa
Autor: UM Warszawa Mapa terenu, gdzie powstanie Skwer Krasińskiego na Żoliborzu.

Jakie atrakcje oferuje Skwer Krasińskiego?

Teren skweru wcześniej zajmował płaski, rozjeżdżony parking. W wyniku prowadzonych prac teren stał się pagórkowaty, co ma m.in. tłumić hałas uliczny, a do tego mocno się zazieleni. Wykonano następujące nasadzenia:

  • 123 drzewa (m.in. grusze, głogi, świerki, sosny, lipy),
  • blisko 7800 krzewów (m.in. róż, lilaków, dereni) oraz ponad 5800 bylin i ponad 1500 roślin cebulowych (np. narcyzów, tulipanów),
  • pnącza oraz trawy ozdobne (np. miskanty chińskie, seslerie jesienne),
  • łąki kwietne.

Nie zabrakło też oczywiście alejek, w tym częściowo betonowych (żeby możliwa była m.in. jazda na rolkach). Oprócz tego pojawiły się elementy małej architektury takie jak:

  • strefa zabaw dla dzieci (m.in. drewniana ciuchcia),
  • stoliki do gry w warcaby i szachy,
  • ławki,
  • trejaże,
  • latarnie,
  • stojaki na rowery,
  • kosze na śmieci.

Na Żoliborzu Południowym nie ma w zasadzie terenu zieleni urządzonej, w której ludzie, z każdej grupy wiekowej, mogą znaleźć coś dla siebie, ten projekt jest na to odpowiedzią – pisał w 2017 r. pomysłodawca oryginalnego projektu skweru.

Podcast miejski
Radości i smutki bardzo lokalnej architektury
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej