Słynna warszawska palma idzie do remontu. Zmieniła też właściciela

2024-09-09 8:00

Palma z ronda de Gaulle’a w Warszawie, faktycznie instalacja artystyczna „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej, przejdzie gruntowny remont. Zmieniła również właściciela - stała się częścią domeny publicznej, wchodząc do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stając się własnością wszystkich warszawiaków.

Spis treści

  1. Warszawska palma ma nowego właściciela
  2. Palma dostanie nowe liście i korę
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Warszawska palma ma nowego właściciela

Palma została włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dzięki darowiźnie autorki. Tym samym stała się domeną publiczną i własnością wszystkich osób zamieszkujących Warszawę.

Przypominamy jednocześnie, że otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad już 25 października br. Za projekt budynku MSN odpowiada nowojorski architekt Thomas Phifer.

Palma dostanie nowe liście i korę

Warszawska palma daktylowa przejdzie też gruntowny remont. Po 22 latach służenia Warszawie będzie miała wymienione liście i korę. Konserwacji zostanie też poddana jej stalowa konstrukcja.

Renowacja palmy sfinansowana będzie ze środków programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnowiona palma ma być gotowa na otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli do 25 października.

Jak podaje stołeczny ratusz, metamorfoza warszawskiej palmy to efekt zaangażowania i współpracy wielu osób i instytucji, w tym artystki, zespołu konserwacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz ambasady polskiej w Ankarze.

„Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej, czyli po prostu palma zlokalizowana na samym środku ronda de Gaulle’a w Warszawie to najbardziej znany polski projekt artystyczny w przestrzeni publicznej, który powstał po 1989 roku. Palma stała sie jednym z nowych symboli Warszawy, egzotycznym i swojskim, prowokującym i mobilizującym do działania. Jest stałym punktem w programie protestów, manifestacji, happeningów - czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Przypomnijmy, że w latach 30. w ramach remontu linii średnicowej rondo de Gaulle'a ma zostać przebudowane na zwykłe skrzyżowanie. Dla palmy będzie to oznaczało niewielką przeprowadzkę: zostanie ona przesunięta o kilka metrów.

Źródło: MSN, UMW

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej