Soczi 2014. Zobacz obiekty sportowe budowane na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Najbliższe zimowe igrzyska odbędą się w 2014 roku w Soczi. Obiekty sportowe budowane są w dwóch miejscach. Zawody w skokach narciarskich, zjazdach narciarskich, saneczkarstwie, snowboardingu będą odbywały się w Klastrze Górskim w Krasnej Polanie, natomiast stadiony olimpijskie z arenami dla sportów halowych znajdują się w Klastrze Przybrzeżnym bezpośrednio nad Morzem Czarnym w Soczi.
Będą to XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Odbędą się w dniach 7-23 lutego 2014 roku. Będzie to pierwsza zimowa olimpiada w Rosji. Poprzednia letnia olimpiada odbyła się w Rosji w 1980 roku. Kiedy Rosja w 2007 roku wygrała prawa do organizacji olimpiady zimowej koszt inwestycji szacowano na prawie 314 mld rubli, na początku roku 2013 była to już kwota 1,5 biliona rubli, czyli 50 mld dolarów. Niestety takie przekroczenie budżetu bierze się zapewne również z obecnej w Rosji, przy realizacji mniejszych i większych inwestycji, korupcji na dużą skalę.
Soczi 2014
Inwestycje realizowane na olimpiadę zimową 2014 w Soczi to nie tylko budowa stadionów, ale również nowe drogi, inwestycje kolejowe, energetyczne i hotelowe. Łącznie budowanych i modernizowanych jest 11 obiektów sportowych oraz 2 obiekty treningowe na 145 800 miejsc. Inwestycje drogowe to 367,3 km nowych dróg z 22 tunelami i 47 mostami i estakadami. Zostanie położonych 200 km nowych torów kolejowych z 11 tunelami. Na turystów w Soczi będzie czekało ponad 40 nowych hoteli. Na potrzeby olimpiady zostaną wybudowane stacje energetyczne o łącznej mocy 1200 MW. Park olimpijski jednocześnie pomieści 70 tysięcy kibiców. Generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za realziację inwestycji na igrzyska 2014 jest GK Olimpstroj, państwowa spółka powołana specjalnie do realizacji inwestycji na olimpiadę w Soczi.
Obiekty sportowe na Igrzyska 2014
Stadion olimpijski "FISZT"
Stadion olimpijski na swoich trybunach pomieści 40 000 widzów. Ma być oddany do użytku w 2013 roku. To właśnie tu przewidziane są imprezy otwarcia i zamknięcia olimpiady w Soczi w 2014 roku. Konstrukcja stadionu pozwala widzom na jednoczesne podziwianie gór od strony północnej i morza - od południowej. Projekt stadionu uwzględniał minimalizację wpływu na ekologię obszaru w którym realizowany jest park olimpijski, podczas jego budowy, jak i przy późniejszym użytkowaniu. Wymiary stadionu: wysokość - 69,3 m, szerokość - 239,4 m, długość - 269,4 m. Koszt realizacji około 600 mln dolarów. Projekt architektoniczny: biuro architektoniczne Populous, Mosprojekt-4, Botta Management Gropu, Ingeokom.
Lodowisko "Bolshoj"
Gotowy do rozegrania spotkań hokejowych jest Pałac Lodowy "Bolshoj". Oddany do użytku został w 2012 roku. Podczas olimpiady pomieści 12 000 widzów. Wymiary lodowiska: wysokość 49 m, szerokość - 230 m, długość - 270 m. Autorami koncepcji architektonicznej byli architekci z pracowni Mostowik. Założeniem projektantów było stworzenie obiektu który formą miałby przypominać zamarzniętą kroplę wody. Na betonowej konstrukcji osadzono szklaną elewację, która w dzień ma powierzchnię lustrzaną, a w nocy - przezroczystą. Konstrukcja dachu natomiast to ekran na którym można wyświetlać dowolne obrazy.
Lodowisko "Szajba"
Lodowisko zostało oddane do użytku w 2012 roku. Wybudowane na 7000 widzów, po zakończeniu olimpiady może zostać przeniesione w dowolne miejsce. konstrukcja lodowiska jest przystosowana do demontażu. Forma obiektu ma przypominać dynamikę ruchu krążka hokejowego. Kolorowe panele zamontowane na elewacji będą podświetlone w taki sposób, że widz będzie miał iluzję burzy śnieżnej. Autorami projektu są architekci z rosyjskiego CNIIPromzdanii i niemieckiego Stahlbau Pichler, generalnym wykonawcą jest holding UGMK.
Centrum curlingu
Oddane do użytku jest również centrum curlingu "Ledjanoj kub". Jest to najmniejszy obiekt sportowy w budowanym na Igrzyska 2014 parku olimpijskim. Podczas zawodów curlingu pomieści 3000 kibiców. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Stahlbau Pichler. Odpowiednio oświetlone panele elewacyjne centrum będą w nocy wyglądały jak witraże.
Pałac sportów zimowych "Ajsberg"
Hala sportowa zbudowana do rozegrania zawodów w łyżwiarstwie figurowym i short tracku podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku. Budowa hali trwała od roku 2009 do 2012. Trybuny mogą pomieścić 12 000 widzów. Konstrukcja hali jest przystosowana do demontażu po zakończeniu olimpiady. Zmiana funkcji lodowiska z figurowej na wyścigową zajmuje 2 godziny. Wysokość obiektu 34 m, szerokość - 130 m, długość - 160 m. Projekt architektoniczny Mosprojekt-4.
Hala sportowa "Adler Arena"
Miejsce rozgrywania zawodów w łyżwiarstwie szybkim. Oddany do użytku w 2012 roku. Obiekt pomieści 8000 widzów. Po zakończeniu igrzysk będzie wykorzystywany jako centrum targowe. Autorem projektu architektonicznego jest firma Stroj International.
Skocznia "Rosyjskie gorki"
Miejsce zawodów w skokach narciarskich podczas olimpiady. Na swoich trybunach pomieści 9600 widzów. Oddana do użytku w 2012 roku. Odległość z parku olimpijskiego to 48 km. Można tu będzie dojechać w ciągu 30 minut nowowybudowaną drogą kolejową. Skocznia jest wyposażona w nowoczesny system zaśnieżania, ceramiczny rozbieg oraz system bezpieczeństwa z kontrolą elektroniczną. Skocznia jest przystosowana do korzystania z niej o każdej porze roku.
Ośrodek narciarski "Roza Chutor"
Roza Chutor podczas igrzysk 2014 będzie miejscem zawodów w narciarstwie alpejskim. Zostaną tu rozegrane wszystkie konkurencje alpejskie. Trasy zjazdowe mają 9 km. Najwyższy punkt to 1945 m nad poziomem morza, najniższy na stadionie ma 940 m. Za naśnieżanie tras odpowiada 400 stacjonarnych i 25 mobilnych armatek śnieżnych. Woda do nich jest dostarczana ze zbiorników wybudowanych na wysokości 965 m, o łącznej pojemności 130 000 m3. Zawody będzie mogło oglądać jednocześnie 10 000 widzów. Gotowy od 2011 roku.
Ekstrim park "Roza Chutor"
Miejsce zawodów w snowboardingu i narciarstwie dowolnym. Centrum ma przygotowanych 6 tras o długości 3,5 km. Oficjalne otwarcie miał w 2012 roku. Obie części - snowboard i narciarstwo dowolne - mają trybuny na 8 000 widzów.
Centrum saneczkarstwa "Sanki"
Na wysokości 836 m nad poziomem morza zostaną rozegrane zawody w saneczkarstwie, bobslejów i skeletonie. Długośc trasy to 1814 m. Zawody będzie mogło obserwować 9000 widzów. Obiekt został oddany do użytku w 2012 roku.
Centrum biathlonu i kombinacji norweskich "Laura"
Centrum "Laura" ma dwa stadiony: jeden do rozegrania zawodów biathlonowych, drugi - kombinacji norweskich. Każdy z nich pomieści 7500 kibiców. Kompleks narciarski ma zostać oddany do użytku w 2013 roku. Łączna długośc tras to 15 km. Stadion na którym podczas Igrzysk odbędą się zawody w kombinacjach norweskich po olimpiadzie zostanie zdemontowany. Na igrzyskach biathloniści powalczą o 10 kompletów medali, a narciarze - o 12.
Autor: www.sc-os.ru
Wszystkie obiekty sportowe znajdują się w Parku Olimpijskim. Park Olimpijski pomieści 75 tysięcy osób jednocześnie