Spalarnia śmieci Targówek nie ruszy w tym roku

2024-11-21 11:59

Spalarnia śmieci na warszawskim Targówku ma już roczne opóźnienie - nie udało się jej uruchomić w listopadzie 2023, ani w lipcu 2024, jak zapowiadano. Wiadomo też, że spalarnia odpadów na Targówku nie ruszy w tym roku, choć jest praktycznie gotowa. Dlaczego? Kiedy zacznie działać największa inwestycja przemysłowa w Polsce ?

Spis treści

  1. Spalarnia śmieci, Targówek. Kiedy otwarcie?
  2. Spalarnia z przeszkloną wieżą widokową
  3. Zielony dach, na który będzie można wejść
  4. Ścieżka edukacyjna w ZUSOK-u

Spalarnia odpadów Targówek, a w zasadzie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie, bo tak brzmi pełna nazwa obiektu, będzie nie tylko unieszkodliwiał rocznie ponad 300 tys. ton śmieci, produkując zarazem energię dla miasta, ale będzie to też obiekt z ciekawymi atrakcjami - estakadą dla śmieciarek, punktem widokowym na kominie oraz ogólnodostępnym zielonym dachem o powierzchni 20 tys. m kw.

Spalarnia śmieci, Targówek. Kiedy otwarcie?

Przypomnijmy, że umowę na rozbudowę zakładu Rafał Trzaskowski podpisał 4 lata temu - 30 listopada 2020 roku. Wykonawcą inwestycji została koreańska spółka POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Spalarnia miała być gotowa w 2023 roku. Inwestycja, a jest to największa inwestycja przemysłowa ostatnich lat, ma już więc roczne opóźnienie, ale zapowiadano, że spalarnia ruszy jeszcze w 2024 roku. W czerwcu br. inwestor - MPO - podawał, że zakład jest gotowy w 94%.

Jak informuje biuro MPO, aktualnie trwają prace związane ze sprawdzaniem funkcjonalnym poszczególnych urządzeń i instalacji zakładu. Poprzedzają one pierwsze uruchomienie termiczne przekształcenia odpadów komunalnych. Testowe uruchomienie spalarni zaplanowane jest na grudzień br.   

Jak podało MPO, w zakładzie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu. Kolejny termin otwarcia spalani nie jest na razie podany.

Wiadomo za to, że koszt inwestycji szacowanej na początku na 1,6 mln zł znacznie wzrósł. Przyczynił się do tego wzrost cen materiałów budowlanych i wykonawstwa. W tej chwili MPO prowadzi rozmowy z wykonawcą w sprawie aneksu dotyczącego terminu zakończenia inwestycji oraz jej kosztów.

Jaka będzie nowa spalania na warszawskim Targówku?

Spalarnia z przeszkloną wieżą widokową

W najwyższym punkcie ZUSOK-u zaplanowano punkt widokowy. To przeszklone pomieszczenie u szczytu wysokiego komina będzie ogólnodostępne. W okolicy nie ma co prawda zbyt wielu obiektów do podziwiania, ale z tego miejsca będzie można zobaczyć enklawę przyrodniczą na dachach spalarni.

Zielony dach, na który będzie można wejść

Mimo obaw ekologów dotyczących rozbudowy spalarni miasto zapewnia, że zakład będzie bezpieczny ekologicznie. Budynek wyposażony jest m.in. w instalację oczyszczania spalin (m.in. absorbery i filtry). Ważnym elementem ograniczającym negatywny wpływ obiektu na otoczenie będzie też zieleń na dachu. Ogólnodostępny zielony dach o powierzchni 20 tys. m² będzie spełniał szereg funkcji:

  • roślinność na dachu (w formie łąki kwietnej) będzie pochłaniać dwutlenek węgla i wytwarzać tlen, a także filtrować powietrze, co pomoże w ograniczeniu problemu smogu,
  • znajdujące się pod roślinami specjalne maty akumulacyjno-drenażowe będą magazynować wodę, co ochroni system kanalizacyjny przed przeciążeniem w trakcie ulew,
  • w upalne dni zielony dach będzie nagrzewał się mniej niż betonowy (ograniczanie problemu tzw. miejskiej wyspy ciepła), a zgromadzona woda będzie powoli odparowywać, poprawiając mikroklimat w okolicy,
  • zielony dach będzie atrakcją m.in. dla wycieczek szkolnych (zaplanowano niewielki amfiteatr służący do przeprowadzania lekcji w terenie).

Ścieżka edukacyjna w ZUSOK-u

Możliwość wejścia na teren działającej spalarni śmieci może być atrakcją np. dla wycieczek szkolnych. Z myślą o odwiedzających na terenie obiektu zaplanowano m.in. ścieżkę edukacyjną, która pozwoli poznać i zrozumieć proces utylizacji odpadów w mieście. Ścieżka będzie się kończyć właśnie przy wspomnianym punkcie widokowym.

– W jej ramach zobaczyć można będzie m.in. stanowisko operatora chwytaka, dyspozytornię, halę wyładunkową, a także części obiektu związane z technologią termicznego przetwarzania odpadów oraz z ich segregacją. Zwiedzanie obiektu ułatwią liczne przeszklenia oraz podesty widokowe – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie.

Murowane starcie
Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej