Spotkania z Afryką - Yatenga - Centrum Kultur Świata
Aktywne centrum kultury jest fomą muzeum nowej generacji. Ta Globalna Wioska osiedli się kosztem 5 mln zł w Żorach na Śląsku. Eko-architektura będzie przybliżać nam kulturę m.in. Czarnego Lądu. Stanie się miejscem spotkań i dialogu odmiennych idei!
Dzisiaj, kiedy naturalnym środowiskiem człowieka są szklane domy, biurowce i drapacze chmur, przy kontakcie z naturą pojawia się uczucie obcości. Aby temu zaradzić pojawił się projekt nowoczesnego centrum kulturowego, które posłuży jako miejsce do zdobywania wiedzy o Afryce, Azji oraz pozostałych kontynentach. Będzie to także ośrodek, w którym będą mogli spotkać się nie tylko miłośnicy obcowania z kulturą, ponieważ na terenie nowej inwestycji będą organizowane festyny, imprezy lokalne czy nawet koncerty.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest muzeum miejskie w Żorach, które od lat przybliża mieszkańcom miasta nieznane oraz cywilizacje, głównie Afryki. Muzeum ma unikatowe w skali kraju zbiory z Afryki, prowadzi badania i wyprawy naukowo-badawcze do Afryki Zachodniej, także swoimi doświadczeniami i odkryciami antropologicznymi mogłoby podzielić się właśnie w nowym centrum kulturowym - Yatenga.
Yatenga to tradycja (czyli zakres działalności instytucji) i nowoczesność, której wyrazem jest projekt architektoniczny, wykonanie i przeznaczenie tej ciekawej inwestycji.
Projekt powstał w pracowni OVO Grąbczewscy Architekci w Katowicach. Zaproponowano tu alternatywne podejście - budynek ma być eksponatem sam w sobie, dlatego też powstała idea zastosowania wielu technik i metod budowy, użycia wielu niekonwencjonalnych materiałów wykończeniowych, aby stworzyć miejsce atrakcyjne i unikatowe pod względem architektonicznym. Ma być to architektura oparta na naturalnych materiałach, przede wszystkim na glinie (czyli znalazła tutaj zastosowanie architektura neosudańska - oparta na glinie zamkniętej w oryginalnej formie).
Yatenga składać się będzie z kompleksu czterech budynków (sali wystawowej, sali konferencyjnej, działu edukacyjnego, budynku biurowo-organizacyjnego), które powstaną w formie bram: europejskiej, amerykańskiej i azjatyckiej, symbolicznie otwierających się na pozostałe kontynenty. Składać się będą z masywnych ceglanych skrzydeł, między którymi zaprojektowano przeszklone hole. Istotna jest również przestrzeń między obiektami. Dlatego zamiast zamkniętego rynku pośrodku obiektu zaproponowano otwarty gościniec. Elementem wykończeniowym będzie też cegła, nawiązująca do okolicznych domów i do tradycji miasta. W duże ceglane ściany wbudowane zostaną okna jednego typu rozmieszczone asymetrycznie - pionowo, poziomo, pojedynczo lub zespołowo, co ma urozmaici wygląd budynku. Według założeń architektów, budynek ma topić się w zieleni, dlatego na balkonach i na tarasie prowadzącym do sal edukacyjnych zastosowano systemy zielonych dachów, co dodatkowo formuje ekologiczny wygląd budynków.
Oprócz samych pomieszczeń nawiązujących do kultury, w obiekcie znajdzie się miejsce na ośrodek pomocy społecznej i przychodnię zdrowia, w większym skrzydle po drugiej stronie kompleksu powstanie dom kultury. Ukośne rozmieszczenie budynków do ulicy sprawi, że będą one widoczne dla osób wjeżdżających do miasta. Dom kultury przyciągnie uwagę przestronnym dwukondygnacyjnym holem, a przeszklony dach wypełni to miejsce światłem. Budynek będzie podzielony na dwa skrzydła, w jednym powstanie sala widowiskowa (amfiteatr) na ponad 200 miejsc oraz scena z zapleczem, w drugim będzie miejsce na salę wielofunkcyjną, a na piętrze zaplanowano pracownie.
Pozostałe wnętrza to m.in. sale konferencyjne, pracownie warsztatowe, biblioteka i czytelnia z wyjściem do ogrodu. Znajdzie się też miejsce na sklep z rękodziełami i księgarnię. W całym kompleksie będą pomieszczenia specjalnie zarezerwowane dla szkoły językowej i biura tłumaczeń. Oprócz przestrzeni wystawienniczej przeznaczonej na Wioskę Afrykańską dla gości, (do której poprowadzi nas Mały Mostek nad rzeczką), Dom Afrykański oraz stałą ekspozycję zbiorów, znajdą się w Yatendze kafejka, restauracja afrykańska oraz miejsca hotelowe. Będzie też możliwość poobserwowania otoczenia z wieży widokowej.
Yatenga będzie kosztowała aż 5 mln zł, kompleks stanie na działce o powierzchni ponad 2500 m2, znajdującej się w miejscu wygodnym dla mieszkańców i turystów, bo w bezpośrednim sąsiedztwie trasy łączącej Katowice z Wisłą.