Stadion Polonii Warszawa ma już ostateczny projekt! Jak będzie wyglądać nowy stadion? Kiedy budowa?
Stadion Polonia Warszawa ma już ostateczną wersję projektu. Za koncepcję nowego stadionu Polonii Warszawa odpowiada pracownia JSK Architekci. Ruszają negocjacje z firmami zainteresowanymi budową kompleksu sportowego przy Konwiktorskiej. Zobacz, jak ma wyglądać nowy stadion Polonii Warszawa? Kiedy ruszy budowa?
Spis treści
- Projekt stadionu Polonia Warszawa
- Nie tylko stadion dla Polonii Warszawa
- Historyczna część stadionu zachowana
- 3 etapy budowy stadionu Polonia Warszawa
- Kiedy umowa na budowę stadionu Polonia?
- Kiedy budowa nowego stadionu?
Projekt stadionu Polonia Warszawa
Koncepcja nowego stadionu dla Polonii Warszawa powstała już w 2019. Autorem projektu jest pracownia JSK Architekci. Teraz architekci nanosili poprawki do projektu, dzięki czemu inwestycja nabrała ostatecznego kształtu.
Teren zmodernizowanego Ośrodka Polonia będzie otwarty, pozbawiony barier i dostępny nie tylko dla sportowców i kibiców, ale także dla spacerowiczów. Postanowiono, że ogrodzenie zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, a teren pobliskiego parku Traugutta rozszerzony. Tak zaprojektowana przestrzeń pozwoli na uniknięcie problemów charakterystycznych dla tradycyjnych stadionów, które były odgrodzone od otoczenia, zapełniały się raz na 2 tygodnie, a w pozostałe dni stały puste.
Nie tylko stadion dla Polonii Warszawa
Przy ul. Konwiktorskiej 6 powstanie nie tylko nowy stadion z trybunami, ale także hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu, plac miejski z fontanną i kawiarniami.
Centrum Wsparcia Sportu, zlokalizowane naprzeciwko hali sportowej, będzie obiektem przeznaczonym dla lokalnej społeczności jak i wszystkich mieszkańców Warszawy. Oprócz kawiarni i przestronnej przestrzeni wypoczynkowej, wewnątrz atrium powstanie ścianka wspinaczkowa sięgająca ostatniej kondygnacji budynku. W CWS przewidziano również przestrzeń dla kibiców Polonii, będzie tam działał pub Czarna Koszula, muzeum, sklep kibica oraz kasy biletowe. Na najwyższym poziomie znajdzie się centrum rehabilitacji i fizykoterapii
Z kolei w podziemiach Ośrodka Polonia od ul. Bonifraterskiej zaprojektowano trzypoziomowy parking, który pomieści łącznie 778 samochodów. Podzielony został na strefy umożliwiające niezależny postój pojazdów drużyn, klubu, mediów, gości specjalnych oraz pozostałych kibiców. W dni niemeczowe parking będzie funkcjonować jako ogólnodostępny.
Historyczna część stadionu zachowana
Dotychczasowy główny obiekt Ośrodka Polonia zostanie zmodernizowany z zachowaniem historycznej części. Powstaną nowe trybuny okalające boisko ze wszystkich stron, które będą podzielone na strefy: standardową północno-zachodnią, południowo-zachodnią, północną z wydzielonym sektorem kibiców drużyny gości, południową dla najbardziej zagorzałych fanów sportu oraz wschodnią – oryginalną trybunę „Kamienna”.
Na nowym stadionie będzie też wydzielona dwupoziomowa strefa VIP, w której skład wejdzie strefa cateringowa oraz 22 loże typu skybox. Zaprojektowano również przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla mediów oraz szatnie i pomieszczenia sanitarne. Łącznie stadion pomieści 16 tys. kibiców.
3 etapy budowy stadionu Polonia Warszawa
Realizacja budowy odbędzie się w trzech głównych etapach:
- powstanie parking podziemny wraz z infrastrukturą przyłączeniową, hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu. Planowana jest też przebudowa fontanny z zachowaniem istniejącej rzeźby - ten etap ma potrwać ok. 2 lat,
- budowa trybuny północnej, południowej i wschodniej wraz z zadaszeniem, a także zaplecza sportowego od strony boiska treningowego oraz budynku sekcji i organizacji Polonijnych od strony ul. Konwiktorskiej - też ma potrwać 2 lata,
- rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej wraz z zadaszeniem oraz budowę nowej wraz z przebudową obiektu historycznego - zajmie to ok. roku.
Kiedy umowa na budowę stadionu Polonia?
Aby nie wydawać pieniędzy z budżetu miasta na całość inwestycji, ratusz chce budować stadion Polonii w partnerstwie publiczno-prywatnym. Postępowanie, w którym zostanie wyłoniony partner, miasto ogłosiło w połowie 2022. We wrześniu do postępowania zgłosiły się 4 firmy. W lutym 2023 zaczną się z nimi rozmowy prawne, finansowe oraz techniczne.
Punktem wyjścia tych rozmów ma być oddanie stadionu w 30-letnią dzierżawę. W tym czasie prywatny współinwestor czerpałby zyski z wynajmowania powierzchni Centrum Wsparcia Sportu oraz parkingu.
Kiedy budowa nowego stadionu?
Ratusz liczy, że na początku 2024 wszystko będzie gotowe do złożenia wniosku o pozwolenia na budowę. Jeśli zostanie wydane w tym samym roku, od razu ruszy budowa.
Szacuje się, że kompleks będzie gotowy w 2029.
Koszt budowy całego kompleksu ma kosztować pół miliarda zł, z czego ratusz jest w stanie wyłożyć ok. 114 mln zł.
Źródło: UMW