Mundial 2018. Stadiony w Rosji - zobacz, gdzie grają Polacy
W czasie Mundialu 2018 na stadionach w Moskwie, Kazaniu i Wołgogradzie rozegra reprezentacja Polski mecze w fazie grupowej piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Jak wyglądają te stadiony w Rosji, na których przyjdzie nam się zmierzyć z Senegalem, Kolumbią i Japonią?
Stadiony na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 są już gotowe. Pierwszy mecz w czasie Mundialu 2018 Polacy rozegrają 19 czerwca 2018 r. na stadionie Otkritie Arena w Moskwie, gdzie na co dzień występuje Spartak Moskwa. Ten moskiewski klub przez wiele lat nie miał własnego stadionu, a ostatnio rozgrywał mecze na stadionie Łużniki. Budowa stadionu rozpoczęła się w 2010 r. Trzy lata później stadion przyjął nazwę lokalnego banku, a oficjalne otwarcie Otkritie Arena nastąpiło we wrześniu 2014 r.
Autor: otkritiearena.ru
Na stadionie Otritie Arena w Moskwie Polacy zagrają pierwszy mecz.
Zmieniana fasada na Otkritie Arena
Otkritie Arena ma ok. 45 tys. miejsc, choć w planach budowy miało ich być 10 tys. mniej. Zmiana decyzji była związana z wyborem Otkritie Areny na drugie miejsce rozgrywek w Moskwie (obok stadionu Łużniki).
Fasada ma postać logo Spartaka, ale może być zmieniana. Np. gdy mecz rozgrywa Spartak, Otkritie Arena jest skąpana w kolorze czerwono-białym. Jednak, gdy Otkritie Arena gości kadrę narodową, fasada jest barwach flagi rosyjskiej.
Dodajmy, że Otkritie Arena powstała na terenach byłego lotniska na przedmieściach Moskwy (w północno-zachodniej części), ok. 14 km od centrum Moskwy. Przy stadionie jest olbrzymi parking, a w pobliżu moskiewska obwodnica (MKAD). Jednak najszybciej można się dostać na ten stadion metrem, gdyż wybudowano tu stację Spartak. Znajduje się ona na fioletowej linii Tagansko-Krasnopresnenskaya (linia 7), która biegnie przez centrum Moskwy.
Podczas mundialu w Moskwie na Otkrytije Arena odbędą się cztery spotkania fazy grupowej.
Unikalny design stadionu Kazan Arena
Mecz z Kolumbią Polacy rozegrają w Kazaniu 24 czerwca 2018 r. Ciekawostką jest, że tutejszy stadion Kazan Arena zaprojektowała firma architektoniczna, której dziełem są Wembley Stadium i Emirates Stadium w Londynie.
Kazan Arena ma unikalny design, który płynnie wtapia się w miejski krajobraz. Patrząc z góry, Kazan Arena, która stoi nad brzegiem rzeki Kazanki, przypomina lilię wodną.
Kazan Arena została zbudowana w ramach przygotowań do Letniej Uniwersjady w 2013 r. Na co dzień na tym stadionie mieszczącym niespełna 43 tys. widzów rozgrywa mecze Rubin Kazań. Oprócz meczów piłkarskich na stadionie odbywa się wiele imprez sportowych i rozrywkowych. Np. w 2015 r. Kazan Arena była areną zmagań pływaków w czasie mistrzostw świata. Z tej okazji na płycie stadionu wybudowano dwa 50-metrowe baseny.
Autor: kazanarena.com
Kazańska Arena znajduje się w północno-wschodniej części miasta, na zachodnim brzegu rzeki Kazanki, ok. 6 km od centrum Kazania. Do stadionu można dojechać z centrum tramwajem nr 5 (z głównego dworca kolejowego Passazhirsky, niedaleko Kremla Kazańskiego i dawnego Stadionu Centralnego Rubina). Alternatywą może być też trolejbus nr 7.
W Kazaniu rozegrane zostaną cztery spotkania fazy grupowej, jedno 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinał.
Volgograd Arena w miejscu starego stadionu
Volgograd Arena to jeden z najnowszych stadionów w Rosji. Polacy 28 czerwca zmierzą się tu z Japonią. Stadion został wybudowany w miejscu dawnego Stadionu Centralnego, który był głównym stadionem Wołgogradu (dawniej Stalingrad). Rozbiórka starego stadionu rozpoczęła się pod koniec 2014 r., a już wiosną 2015 r. ruszyła budowa Volgograd Areny.
Fasada stadionu ma postać odwróconego, ściętego stożka z otwartą strukturą kratową. Konstrukcja wsporników fasady i parawanów zawiera elementy pokazu ogni sztucznych z okazji Dnia Zwycięstwa. Specjalny sposób budowy dachu stadionu, z kablami przypominającymi szprychy koła na rowerze, nadaje arenie lekkości.
Po zakończeniu mistrzostw pojemność stadionu zostanie zmniejszona z ok. 44 tys. do 35 tys. miejsc. Mecze będzie tu rozgrywał zespół Rotor Wołgograd.
Autor: rotor-vlg.com
Do Areny Wołgogradzkiej, która znajduje się nad brzegiem Wołgi, na północ od centralnego Wołgogradu (ok. 4 km od głównego placu miasta, Placu Poległych Bojowników i głównego dworca kolejowego) można dojechać tramwajem.
Podczas mistrzostw świata w Volgograd Arenie zostaną rozegrane cztery mecze fazy grupowej.
Pisząc ten tekst korzystałem z informacji w serwisach: stadiumguide.com oraz FIFA.com.