Stary ratusz w Częstochowie oraz Stary Rynek przejdą kompletną rewitalizację. WIZUALIZACJE
Stary Rynek w Częstochowie ma stać się piękną wizytówką miasta. Rewitalizacji zostanie poddany cały plac, na którym się on znajduje. Wyeksponowane będą odkryte przez archeologów pozostałości starego ratusza. Dzięki unijnemu wsparciu inwestycję za 24 mln zł zrealizuje konsorcjum lokalnych firm budowlanych.
Stary Rynek w Częstochowie to jak Stare Miasto dla Warszawy. Stary Ratusz – kiedyś pośrodku Starego Rynku – był symbolem miasta do początku XIX wieku. Władzom miasta zależy na przywróceniu dawnej renomy tego miejsca, stąd decyzja o jego rewitalizacji.
Kiedy roboty się zakończą będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce. Liczę na to, że Stary Rynek w Częstochowie stanie się ważną i piękną wizytówką naszego miasta, która będzie atrakcyjnym punktem na szlaku wszystkich tych, którzy do nas przyjeżdżają. Pamiętajmy, że Stary Rynek to początek wielu tras turystycznych – promował nową inwestycję prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, gdy 26 marca 2019 podpisywał uroczyście umowę z wykonawcą tego przedsięwzięcia.
Co obejmie rewitalizacja Starego Rynku w Częstochowie
Autorami projektu rewitalizacji Starego Rynku są TIM Architekci. Założeniem architektów jest, aby inwestycja dała nową funkcjonalność jednej z najstarszej części miasta, która stanie się miejscem spotkań i aktywności mieszkańców. Przebudowane zostaną także przyległe do Rynku ulice.
W ramach modernizacji płyty Starego Rynku powstaną fontanny w postaci pasa wodnego, a także schody o kształcie amfiteatru prowadzące do punktu, gdzie będą wyeksponowane odkryte przez archeologów pozostałości starego ratusza. W tym miejscu pojawi się przeszklony pawilon, w którym znajdzie się także część usługowo-gastronomiczna.
Na placu (a właściwie nad placem) Starego Rynku Częstochowy pojawią się balansujące rzeźby podwieszone na specjalnych masztach. Architekci uzupełnili koncepcję rewitalizacji o nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.
Równolegle z robotami budowlanymi na Starym Rynku będą modernizowane przyległe do Rynku ulice.
Autor: UM Częstochowa / wizualizacja projektu inwestycji autorstwa TIM Architekci
Na Starym Rynku w Częstochowie pojawią się balansujące rzeźby podwieszone na specjalnych masztach
Początek rewitalizacji w kwietniu 2019
Przetarg na rewitalizację częstochowskiego Starego Rynku wygrało konsorcjum Zakładu Remontowo Budowlano Instalatorskiego Budo-Max i firmy Żelbet-Montex. Obie firmy budowlane są z Częstochowy. Wykonawca zapowiada, że roboty budowlane rozpoczną się już w drugiej połowie kwietnia 2019. Koniec prac zaplanowano na koniec czerwca 2020.
Skąd pieniądze na rewitalizację Starego Rynku
Finansowo za to przedsięwzięcie w całości odpowiada miasto. Inwestycja ma kosztować 24 mln złotych. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.