Szkoła z elewacją z paneli fotowoltaicznych powstaje w Warszawie. Kiedy otwarcie nowoczesnej szkoły w Ursusie?
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Budowa szkoły przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie
Na terenie dzielnicy Ursus w Warszawie trwa budowa nietypowej szkoły podstawowej – jej elewację w znacznej części pokrywają panele fotowoltaiczne. W projekcie przewidziano też wiele innych ekologicznych rozwiązań, m.in. pompy ciepła. Mieszkańcy zyskają też ogólnodostępną bibliotekę publiczną.
Spis treści
- Szkoła przy ul. Silnikowej i Hennela w Ursusie z fotowoltaiką na elewacji
- Jaka będzie nowa szkoła w Ursusie? Cicha, wygodna i dostępna
Szkoła przy ul. Silnikowej i Hennela w Ursusie z fotowoltaiką na elewacji
Rozpoczęta w styczniu 2023 r. budowa szkoły podstawowej w Ursusie jest już na zaawansowanym etapie. Przy ul. Silnikowej (róg T. Hennela) powstaje nowoczesny kompleks szkolno-przedszkolny, w którym znajdzie się także przestrzeń na ogólnodostępną bibliotekę publiczną. Latem 2024 r. zakończyła się budowa części przedszkolnej dla 150 dzieci.
Jeśli chodzi o budynek szkoły, nowa podstawówka ma być bardzo ekologiczna. W oczy rzuca się przede wszystkim elewacja z paneli fotowoltaicznych, która pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz. Zastosowano także system BMS, który pozwoli automatycznie administrować szkolnymi urządzeniami oraz systemami.
– Ogrzewanie szkoły, a latem klimatyzację pomieszczeń, zapewni 50 głębinowych pomp ciepła. Pompy ciepła zapewnią również zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową – podaje urząd dzielnicy Ursus.
Zakończenie prac przewidziano na wrzesień 2025 r. Koszt inwestycji to 64,22 mln zł. Budynek zaprojektowała Pracownia Projektowa „Stanisław Konopiński”, a wykonawcą prac jest konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o.
Jaka będzie nowa szkoła w Ursusie? Cicha, wygodna i dostępna
Jak zapewnia dzielnica, przy projektowaniu budynku nowej szkoły podstawowej w Ursusie uwzględniono potrzeby wszystkich uczniów, także tych z niepełnosprawnościami. Szkoła pozbawiona jest barier architektonicznych i posiada specjalnie oznakowanie dla osób niedowidzących. Zadbano też o redukcję hałasu – ściany i sufity wykonano z materiałów tłumiących dźwięki.
Szkoła przy ul. Silnikowej zaoferuje m.in.:
- nowoczesne, w pełni wyposażone klasy szkolne,
- zielone wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach,
- halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów,
- osobną salę gimnastyczną dla klas 1-3.
Obok podstawówki powstaną obiekty sportowo-rekreacyjne: wielofunkcyjne boisko, bieżnia i plac zabaw.
– Skrzydło budynku zajmie biblioteka publiczna, która służyć będzie mieszkańcom okolicznych osiedli. Znajdzie się w niej miejsce na strefę sensoryczną dla najmłodszych, pomieszczenia przeznaczone na spotkania i działalność kulturalną, a także m.in. wrzutomat z oknem zewnętrznym, który ułatwi zwrot przeczytanych książek o każdej porze dnia i nocy – podaje dzielnica.
- Przejdź do galerii: Szkoła przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Budowa szkoły przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie