Nowy szpital w Żywcu otwarty! Szpital Żywiec wybudowano w formule PPP
Nowy szpital w Żywcu gotowy. To pierwszy od lat szpital powiatowy wybudowany w Polsce. Mieści dziewięć oddziałów, poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt. Budowa i wyposażenie szpitala w Żywcu pochłonęły około 220 mln zł.
Szpital w Żywcu w formule PPP
Stary budynek szpitala, który wybudowany został jeszcze przez księcia Habsburga niszczał i był niefunkcjonalny, a koszty ewentualnego remontu przewyższyłyby budowę nowego obiektu. Dlatego władze Żywca zdecydowały o realizacji przedsięwzięcia w formule PPP. Prywatny inwestor to kanadyjski InterHealt Canada, który wybudował szpital w Żywcu i do 2042 roku będzie zarządzał placówką. Udział w realizacji ma także Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który udzielił finansowania w kwocie 140 mln zł, co stanowiło 60% kosztów całej inwestycji. Dzięki umowie kredytowej zawartej między BGK i inwestorem budowa szpitala w Żywcu nabrała tempa, bo historia tej inwestycji sięga prawie dekady.
Szpital w Żywcu
Nowy budynek szpitala wybudowano na Szporyszu na działce o powierzchni 45,713 m2. Koncepcję architektoniczną szpitala opracowała warszawska pracownia autorstwa N+parametric design. Oddziały 4-kondygnacyjnej placówki mają modularna konstrukcję, co w przyszłości umożliwi zmianę ich funkcji. Zwiększyć się będzie mogła również liczba sal operacyjnych (z czterech do siedmiu).
Cztery kondygnacje, 18 tys. m² powierzchni, 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej, dziesięć oddziałów (w tym dwa planowane) , 4 sale operacyjne – to tylko niektóre liczby opisujące nowy szpital w Żywcu.
Pokoje chorych dzięki większej kubaturze, wraz z rozwojem placówki swobodnie zmienią się z jedno- na dwuosobowe, dzięki czemu szpital będzie w stanie przyjmować więcej pacjentów. Nowy szpital w Żywcu został tak zaprojektowany, by zapewnić szybki dostęp do części ambulatoryjnej, centrum diagnostycznego i rehabilitacji. Osobne wejścia do Izby Przyjęć i SOR pozwolą na bezpieczny przepływ pacjentów a jednocześnie izolację aktywności SOR-u, ambulansów i transportu z helikoptera.Nowością jest rozszerzenie systemów informatycznych oraz wprowadzenie takich usprawnień, jak wysokiej klasy system przywoławczy dla personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego.
Szpital będzie oferował w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie usługi, które są obecnie dostępne w szpitalu powiatowym i stopniowo będzie rozszerzał ich zakres.