Sztolnia Czarnego Pstrąga z nową atrakcją. Dlaczego warto odwiedzić jedyną taką sztolnię w Polsce?
W zabytkowej Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach można morsować, spływać pontonem lub łodzią. Na odwiedzających czeka też nowa atrakcja - floating, czyli dryfowanie w ciemności, w niemal absolutnej ciszy, 30 metrów pod ziemią. Zobacz, dlaczego warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Zabytkową Kopalnię Srebra?
Spis treści
- Podziemny labirynt w Kopalni Srebra
- Jakie atrakcje w Sztolni Czarnego Pstrąga?
- Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga - floating
- Sztolnia Czarnego Pstrąga - cennik
- Zabytkowa Kopalnia Srebra - cennik
- Jak dojechać do Sztolni Czarnego Pstrąga?
Podziemny labirynt w Kopalni Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, położona przy ul. Szczęść Boże 81, to część Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 2017 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wydobycie rud srebra, cynku i ołowiu rozpoczęto tam na przełomie XII i XIII wieku. Eksploatowano dolomity kruszconośne z okresu triasu, w których odkryto m.in. galenę, mineralną postać siarczku ołowiu. W latach 1784-1913 działała tam Królewska Kopalnia Fryderyk. A wydobywane w niej srebro trafiało nawet do Chin, gdzie służyło do produkcji monet.
Zachowaną do dziś część Fryderyka można zwiedzać jako Kopalnię Srebra. Podziemny układ wyrobisk górniczych, przodków, chodników transportowych i sztolni odprowadzających wodę to podziemne miasto – labirynt korytarzy, jak czytamy w opisie na stronie Szlaku (zabytkitechniki.pl). Fragment długości 1740 m przeznaczono na szlak turystyczny. Schodzi się na głębokość 40 m a szlak prowadzi między trzema szybami. 270-metrowy odcinek tej trasy pokonuje się łodziami.
Jakie atrakcje w Sztolni Czarnego Pstrąga?
Niespełna 4 kilometry na zachód od kopalni, w Parku Repeckim, znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga, oddana do użytku w 1834 roku, stanowiąca fragment tzw. Głębokiej Sztolni dawnej kopalni Fryderyk. Sztolnie służyły w kopalniach do odprowadzania wody na powierzchnię, chroniły chodniki górnicze przed zatopieniem wodami podziemnymi. Kopano je, drążąc skały, a cały kompleks odwadniający kopalni Fryderyk razem z chodnikami pomocniczymi miał długość prawie 17 km.
Pracowały przy nim dwa pokolenia górników, jak czytamy na stronie UNESCO. Sztolnia swoją nazwę zawdzięcza pstrągom, które pływały w jej wodach, a w świetle lamp górniczych wydawały się czarne. Na powierzchni ziemi wejście do niej wyznaczają owalne obiekty obudowane kamieniem dolomitowym i pokryte stożkowymi dachami z gontu. To szyby sztolniowe Ewa i Sylwester.
Po zejściu 30 metrów pod ziemię trafia się na 600 metrowy, zalany wodą korytarz, który prowadzi we wnętrzu skał dolomitowych. Całą trasę pokonuje się w łodziach między przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Sylwester i Ewa. Przewodnik prowadzi łódź odpychając się od skał i jest to jeden z najdłuższych podziemnych spływów łodziami w Europie.
Osoby spragnione adrenaliny mogą się też zdecydować na podziemny rafting, czyli samodzielny spływ pontonem. Po zejściu do podziemi krętymi schodami, uczestnicy dostają wiosło, kamizelkę ratunkową i kask a trasa trwa wtedy dwukrotnie dłużej, niż tradycyjna pokonywana łodzią, trzeba bowiem wrócić do punktu wyjścia, a powrotną drogę pokonuje się tylko przy świetle czołówek i latarek.
Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga - floating
Do tych atrakcji doszła też możliwość podziemnego morsowania – kąpiel w wodzie o temperaturze od 6-9ºC. A najnowszą formą podziemnej turystyki jest floating 30 m pod ziemią. Rejs zawsze rozpoczyna się od Szybu Sylwester w kierunku Szybu Ewa - to dystans 600 m. Woda w sztolni płynie ok. 200 litrów na sekundę, oznacza to, że łódź przemieszcza się z nurtem bez konieczności wiosłowania.
W łodzi jest deska, na niej karimata, na której kładzie się miłośnik floatingu. Samotnie i w ciszy, spływa z podziemnym nurtem. Floating przez ograniczenie bodźców ma służyć osiągnięciu stanu głębokiego relaksu, zniwelować napięcie i stres – jako zabieg proponują go uzdrowiska, bo godzinna sesja ma zastępować cztery godziny snu. Wykorzystywane w tym celu są specjalne kapsuły floatingowe, w których człowiek zanurza się bezpośrednio w słonej wodzie, regenerując umysł i ciało.
Floating w Sztolni Czarnego Pstrąga trwa około godziny. Odbywa się w niemal całkowitej ciemności. Łódź, w której się płynie, jest niezatapialna i trudna do wywrócenia, a głębokość wody wynosi tylko metr, także spływ jest zupełnie bezpieczny.
Każdy uczestnik musi mieć ze sobą telefon z dostępem do Wi-Fi.
Sztolnia Czarnego Pstrąga - cennik
- Bilet normalny 55,00 zł/os.
- Bilet ulgowy 45,00 zł/os.
- Pakiet rodzinny 2+1 139,00 zł/os.
- Bilet grupowy dla dorosłych (min. 20 osób) 50,00 zł/os.
- Rafting 149 zł/os.Floating dla 1 osoby w łodzi 100 zł
- Floating dla 2 osób w jednej łodzi 150 zł
- Podziemne morsowanie 35 zł/os.
Zabytkowa Kopalnia Srebra - cennik
- Bilet normalny 65,00 zł/os.
- Bilet ulgowy 55,00 zł/os.
- Pakiet rodzinny 2+1 169,00 zł/os.
- Bilet grupowy dla dorosłych (min. 20 osób) 60,00 zł/os.
Przewodnik jest w cenie biletów.
Jak dojechać do Sztolni Czarnego Pstrąga?
Może zainteresuje Cię także:
- Kolej linowa na Szyndzielnię - stacja przeszła modernizację
- Baseny termalne w Polsce
- Kopalnia Wieczorek zmieni się w HUB Gamingowo-Technologiczny