Tak powstaje parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy. Kiedy otwarcie? Zobacz zdjęcia i wizualizacje

2024-07-05 17:23

Parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy zapewni 420 miejsc dla aut w Śródmieściu stolicy. W związku z inwestycją nastąpią też ważne zmiany w układzie drogowym, a nad parkingiem pojawią się drzewa. Co ciekawe, budowa ma istotny związek z planowaną przebudową ul. Złotej i Zgody.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Co powstaje na placu Powstańców Warszawy?
  2. Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy – aktualności
  3. Plac Powstańców Warszawy – wizualizacja po zakończeniu budowy parkingu
  4. Jaka przebudowa układu drogowego przy placu Powstańców Warszawy?

Co powstaje na placu Powstańców Warszawy?

W sierpniu 2022 r. w Śródmieściu ruszyła budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Obiekt powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że budująca go firma Immo Park Warszawa Sp. z o.o. (należąca do Mota-Engil Central Europe) będzie zarabiać na parkingu przez 36 lat od otwarcia, a następnie parking przejdzie w ręce miasta. Planuje się, że zakończenie budowy parkingu nastąpi na przełomie 2024 i 2025 r. Pierwsi kierowcy zaparkują tu na początku 2025 r.

Wizualizacja placu Powstańców Warszawy po wybudowaniu parkingu podziemnego
Autor: UM Warszawa Wizualizacja placu Powstańców Warszawy po wybudowaniu parkingu podziemnego

Budowany za 85 mln zł parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy zapewni miejsca dla aut, ładowarkę do samochodów elektrycznych oraz ogólnodostępną toaletę. Obiekt będzie mieć 4 kondygnacje i 420 miejsc postojowych. Jednocześnie zniknie większość naziemnych miejsc do parkowania w najbliższej okolicy, które zastąpi przede wszystkim zieleń (m.in. w ramach przebudowy ul. Złotej i Zgoda). Mieszkańcy, którzy korzystali z tych miejsc, będą mogli parkować w garażu podziemnym – zostaną im zaoferowane 63 miejsca i preferencyjne stawki.

Po zakończeniu budowy parkingu zmieni się także przestrzeń na powierzchni – pojawi się zieleń, m.in. 49 drzew, a także krzewy, byliny, elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe itp.). Rewitalizacja będzie rozłożona w czasie i przebiegnie w dwóch etapach, ale już w ramach pierwszego wykonawca parkingu na własny koszt posadzi drzewa na placu Powstańców Warszawy. Docelowa zieleń zacznie powstawać już po otwarciu parkingu i ma być gotowa do 2026 r.

– Nowe drzewa, krzewy i byliny – tak będzie prezentował się plac Powstańców Warszawy po zmianach. Od strony ul. Świętokrzyskiej stanie duża, obsadzona pnączami pergola dająca schronienie w upalne dni. Dla miłośników jednośladów zamontowane zostaną stojaki na rowery – podaje UM Warszawa.

Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy – aktualności

Roboty budowlane ruszyły w sierpniu 2022 r. Najbardziej intensywne prace konstrukcyjne, dzięki którym powstały najważniejsze elementy obiektu, zakończyły się w 2023 r.

Obecnie toczą się m.in. intensywne roboty budowlane na powierzchni, trwa także przebudowa układu drogowego w pobliżu parkingu (jako osobna miejska inwestycja).

Plac Powstańców Warszawy – wizualizacja po zakończeniu budowy parkingu

Po wybudowaniu parkingu plac stanie się przestrzenią zieloną i zachęcającą do spacerów. Nie powróci co prawda zieleń, jaka znajdowała się tu przed rozkopaniem placu, ale za to zostanie posadzona nowa. Efekty można zobaczyć na wizualizacjach w galerii.

Warto pamiętać, że prace nad urządzeniem nowej zieleni mogą zacząć się dopiero wtedy, gdy gotowy będzie sam parking. Miasto zapowiada, że plac Powstańców Warszawy osiągnie założony wygląd w 2026 r.

Jaka przebudowa układu drogowego przy placu Powstańców Warszawy?

W związku z budową parkingu przebudowywany jest także układ drogowy w okolicach placu Powstańców Warszawy. Jak wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, przebudowa jest potrzebna, by poprawić dojazd do parkingu podziemnego. Zaplanowano następujące zmiany:

  • na ul. Świętokrzyskiej pojawi się dodatkowy pas do skrętu w lewo, umożliwiający wjazd do parkingu kierowcom jadącym od strony Nowego Światu,
  • ul. Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, dobudowane zostaną dwa azyle na przejściach dla pieszych, powstaną też na niej przystanki autobusowe,
  • nastąpi przebudowa sygnalizacji świetlnej u styku ul. Świętokrzyskiej i placu,
  • wszystkie przejścia dla pieszych w okolicy skrzyżowania ul. Mazowieckiej i Kredytowej zostaną doświetlone,
  • pojawi się trawa – u wlotu ul. Kredytowej (po obu stronach przejścia) oraz na wyspach rozdzielających jezdnie ul. Mazowieckiej przed skrzyżowaniem z ul. Traugutta oraz Kredytową.

ZDM przebuduje także przylegające do placu fragmenty ul. Boduena, Brokla i Szpitalnej. Inwestycja ma być zgrana w czasie z budową parkingu podziemnego. Przetarg na wybór wykonawcy rozstrzygnięto w styczniu 2024 r. Zadanie warte przeszło 2,5 mln zł zlecono firmie AN Projekt z Warszawy.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej