Tak się zmienił budynek Politechniki Opolskiej typu "Lipsk". Została z niego tylko stalowa konstrukcja

2023-11-29 8:02

Ze starego budynku typu „Lipsk” została tylko metalowa konstrukcja. Uczelniany gmach Politechniki Opolskiej z lat 80. ubiegłego wieku przechodzi spektakularną metamorfozę. Widać już nowoczesną elewację. Obiekt ma być samowystarczalny energetycznie.

Spis treści

  1. Budynek typu "Lipsk", sztampowa konstrukcja niemieckich inżynierów
  2. Przebudowa "Lipska": z budynku została tylko metalowa konstrukcja
  3. "Lipsk" ma już dziś nową fasadę. Robi wrażenie

Budynek typu "Lipsk", sztampowa konstrukcja niemieckich inżynierów

To był stary, niezbyt ładny, typowy budynek typu „Lipsk”. Zbudowano go w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Typowy przykład sztampowej konstrukcji niemieckich inżynierów (NRD) powielanej chętnie w Polsce w czasie PRL-u. Budowało się go szybko, jak z klocków. Inna rzecz, że budynki te były słabo ocieplone i latem było tam gorąco a zimą zimno.

W takim właśnie budynku mieściły się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz biblioteka Politechniki Opolskiej. Dlatego też na uczelni zapadła decyzja o kompleksowej przebudowie i remoncie tego obiektu.

Przebudowa Placu Trzech Krzyży. Relacja z budowy

Przebudowa "Lipska": z budynku została tylko metalowa konstrukcja

Przebudowa rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Na inwestycję Politechnika otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki 51,1 mln zł.

Przebudową zajmuje się wybrana w przetargu opolska firma Solid Constructions. A jest co przebudowywać, bo tak naprawdę ze starego „Lipska” została tylko metalowa konstrukcja. Wszystko inne zostało wymienione.

Projekt przebudowy zakłada energetyczną samowystarczalność budynku. Ma zostać tak przebudowany i zmodernizowany, by dało się wykorzystywać energię słoneczną, potem konwertować ją na energię elektryczną, którą będą napędzane pompy ciepła, dostarczające tu ciepło w zimie. Latem przez urządzenia klimatyzacyjne będą chłodziły pomieszczenia.

To dość trudny budynek w tym sensie, że wchodzimy w istniejącą konstrukcję – mówił podczas podpisywania umowy z Politechniką Opolską Piotr Jasiński, prezes zarządu Solid Constructions. - To stalowa konstrukcja z lat siedemdziesiątych, którą wzmocnimy, musimy wykonać konsole, które będą oparciem dla przyszłej fasady dla tego budynku – kończył.

Metamorfoza 120-letniej kamienicy w Bytomiu zaskakuje. Z budynku została tylko ściana frontowa

"Lipsk" ma już dziś nową fasadę. Robi wrażenie

Dziś, po ponad roku trwania inwestycji, budynek już zupełnie nie przypomina wyglądem starego „Lipska”. Pojawiła się już nowa grafitowa fasada. Nie widać już charakterystycznej metalowej konstrukcji „Lipska”. Pojawiły się nowoczesne panele elewacyjne łączone ze szkłem.

Plan remontu i przebudowy obiektu zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz budowę parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku – mówi Anna Kułynycz, specjalistka do spraw kontaktów z mediami Politechniki Opolskiej.

Prace zaczęły się w październiku 2022 roku i zgodnie z harmonogramem mają potrwać w sumie trzy lata.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej