Tak wygląda nowe Liceum Ogólnokształcące nr 163 w Warszawie! "Przyjazna akustyka to ogromny komfort nie tylko dla uczniów"
Autor: dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski
Wnętrza Liceum Ogólnokształcącego nr 163 w warszawskiej Wesołej to przykład, jak innowacyjne podejście do projektowania wnętrz może wpłynąć na komfort użytkowników. Subtelna kolorystyka, przemyślane detale oraz ekologiczne technologie tworzą przestrzeń przyjazną uczniom i środowisku.
Spis treści
- CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie: priorytetem była akustyka
- Liceum nr 163 w Warszawie: kolorystyka sprzyjająca skupieniu
- Światło i zieleń – naturalne wsparcie dla uczniów
- Szkoła wspierająca ekologię
- Liceum nr 163 w Warszawie według projektu Plus3 Architekci. Zdjęcia
CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie: priorytetem była akustyka
CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie to pierwsza publiczna szkoła średnia w dzielnicy Wesoła. Powstała z inicjatywy lokalnych władz i mieszkańców.
Jednopiętrowy budynek mieści 20 sal lekcyjnych, bibliotekę, stołówkę oraz salę widowiskową na ponad 200 miejsc.
Jej wyróżnikiem są korytarze, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań akustycznych i estetycznych zyskały zupełnie nowy charakter. Kluczowym elementem są płyty Heradesign od Knauf Ceiling Solutions, które pojawiły się na sufitach i ścianach ciągów komunikacyjnych oraz klatek schodowych.
Dzięki zastosowaniu płyt akustycznych o najwyższym współczynniku pochłaniania dźwięku (αw = 1.00), wnętrza stały się bardziej przyjazne akustycznie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązanie to doceniono także w sali sportowej o powierzchni 700 m kw., gdzie panele doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach użytkowych.
– Po raz pierwszy od wielu lat mogę w końcu porozmawiać z uczniami na korytarzu i słyszeć co do siebie mówimy. Przyjazna akustyka to ogromny komfort nie tylko dla uczniów, ale też w pracy nauczycieli. W każdej szkole ważna jest nie tylko sama edukacja, ale też ogólne samopoczucie wszystkich, którzy na co dzień przebywają w szkole. Bez komfortu fizycznego czy dobrej kondycji psychicznej żadne starania edukacyjne nie przyniosą sukcesu
– podkreśla Izabela Nowacka, dyrektor liceum nr 163 w stołecznej dzielnicy Wesoła.
Liceum nr 163 w Warszawie: kolorystyka sprzyjająca skupieniu
Projekt wnętrz opracowany przez architektów z pracowni Plus3 Architekci opiera się na stonowanej i harmonijnej kolorystyce. Szare podłogi, białe ściany i naturalne panele z niebarwionej wełny drzewnej tworzą spokojną atmosferę, sprzyjającą nauce i relaksowi.
Taka kolorystyka nie tylko wpływa kojąco na zmysły, ale również pomaga uniknąć zbędnych bodźców, co jest szczególnie istotne w przestrzeniach edukacyjnych.
Światło i zieleń – naturalne wsparcie dla uczniów
Duże, panoramiczne okna to kolejny atut budynku, dzięki któremu wnętrza są doskonale doświetlone. Uczniowie mogą korzystać także z wewnętrznego, zielonego patio, które sprzyja relaksowi podczas przerw.
Sąsiadujące z budynkiem drzewa nie tylko dodają uroku, ale także wspierają odpoczynek oczu, co jest niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Takie są nowe polskie szkoły - ich budowę ukończono w tym i ubiegłym roku
Szkoła wspierająca ekologię
Odnowione liceum to nie tylko estetyka, ale także dbałość o środowisko. Na dachu budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne, a system grzewczy wspierają pompy ciepła.
W oknach zastosowano refleksole, które chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednocześnie redukując zapotrzebowanie na klimatyzację. Takie rozwiązania czynią placówkę przyjazną zarówno dla użytkowników, jak i dla planety.
Liceum nr 163 w Warszawie według projektu Plus3 Architekci. Zdjęcia
Autor: dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Hossoland – otwarcie już wiosną 2025 r. Co zaoferuje nowy park rozrywki na Pomorzu Zachodnim?
Autor: Hossoland
Park rozrywki Hossoland w budowie