Tak wygląda uruchomiony zbiornik Racibórz Dolny w niedzielę. Wideo. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono w nocy

2024-09-15 17:03

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód w dniu 15 września 2024 ok. godz. 4.20 i tym samym przechwytuje falę wezbraniową - poinformowały w niedzielę rano Wody Polskie. Już w sobotę wieczorem wodę przechwytywał polder Buków. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej - argumentują.

Spis treści

  1. Zbiornik Racibórz Dolny uruchomiony - piętrzy wodę
  2. Analiza zlewni Odry w Polsce i Czechach: nadchodzi fala wezbraniowa
  3. Historia budowy zbiornika Racibórz Dolny
  4. Zbiornik Jarnołtówek: powoli obniża się poziom wód
  5. Zalane miasta. Zdjęcia z 15 i 14 września
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Aktualizacja niedziela godz. 17

W okolicach zapory w niedzielę był tłum ludzi - spacerowali, jeździli rowerami, fotografowali przelewającą się wodę i tworzące się gigantyczne rozlewisko. Na zdjęciach widzicie, jak "pracuje" zbiornik Racibórz Dolny, który powstał w 2020 roku a dziś ma uchronić Wrocław przed powodzią. Pomieści aż 185 mln sześc. wody.

Czytaj też:

"Turystyka klęskowa". Serki ludzi na wałach. Siemoniak wydał polecenie policji

Zbiornik Racibórz Dolny uruchomiony - piętrzy wodę

W nocy z soboty na niedzielę przekroczone zostały znacząco stany alarmowe na rzekach na południu województwa śląskiego. Niektóre wylały. Natomiast Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował w niedzielę rano, że uruchomiony został zbiornik Racibórz Dolny. Już w sobotę wieczorem prezydent Raciborza napisał apel o uruchomienie zbiornika. Oto komunikat spółki Wody Polskie z niedzieli 15 września rano (4.30):

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód w dniu 15 września 2024r. ok. godz. 4.20 i tym samym przechwytuje falę wezbraniową, wymiernie ją ścinając. Decyzję o uruchomieniu zbiornika podjął, zespół wskazany w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s.

Rozpoczęcie piętrzenia poprzedziło zamknięcie Upustu do Odry Miejskiej oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów zbiornika, w tym pompowni. Wcześniej poinformowano podmioty prowadzące działalność kruszywiarską oraz wędkarzy o konieczności opuszczenia czaszy zbiornika. Podmioty te opuściły czaszę zbiornika w dniu 14.09.2024r.

- To świetna wiadomość dla Raciborza - skomentował na FB Jacek Wojciechowicz, prezydent tego miasta. - Uruchomienie zbiornika da możliwość zmniejszenia presji wywieranej na wały przeciwpowodziowe przez ogromne ilości wody w Odrze. A także może pozwolić na przywrócenie zrzutów deszczówki, co umożliwi lepszy odbiór wód deszczowych z miasta.

Analiza zlewni Odry w Polsce i Czechach: nadchodzi fala wezbraniowa

Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej.

Równolegle z rozwojem sytuacji na rzece Odrze Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Turawa, Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych.Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, bezpiecznie piętrząc wodę i będąc pod całodobowym nadzorem pracowników PGW Wody Polskie w Gliwicach.

Historia budowy zbiornika Racibórz Dolny

Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Zajmuje powierzchnię 26 km2, a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m3. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę w październiku 2020r.

Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Rozpoczął on spiętrzanie wody w części niesterowalnej w sobotę 14 września.

Zbiornik Jarnołtówek: powoli obniża się poziom wód

Powoli obniża się poziom wód w zbiorniku Jarnołtówek, jednak nadal wynosi ponad 11m. Sytuacja poniżej zapory zbiornika w korycie rzeki Złoty Potok wciąż jest trudna. Rosną również stany w korytach rzek w zlewni Odry na górnym odcinku rzeki. Na wielu dopływach do Odry przekroczono stany ostrzegawcze i alarmowe. Cieki nie mogąc przyjąć ponadnormatywnej ilości deszczu równej średniej dla opady za okres ok. 4 m-c, występują z brzegów. Kolejni włodarze ogłaszają pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Gotowy do pracy jest polder Żelazna w Opolu.

W zlewni rzeki Wisły w woj. śląskim w ciekach również wzrastają stany wód. Zbiorniki posiadają rezerwę powodziową. Na skutek intensywnych opadów wielkopołaciowych w kolejnych gminach ogłaszane są pogotowia przeciwpowodziowe. Szybko wzbierają lokalne potoki, które powodują miejscowe podtopienia. Również w aglomeracji górnośląskiej pojedyncze rzeki przyczyniają się do podtopień. Pracę podjęła pompownia zbiornika Łąka. 

Zalane miasta. Zdjęcia z 15 i 14 września

Listen to "Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej