Te ulice i place Warszawy się zazielenią. Gdzie przybędzie drzew? Zobacz zdjęcia
Autor: Palmett/UM Warszawa
Budowa parku linearnego nad Południową Obwodnicą Warszawy rozpoczęła się w 2024 r. i potrwa etapami do 2026 r.
W Warszawie ma w najbliższych latach przybyć dużo zieleni. Część ważnych ulic już jest przebudowywana, a inne czekają w kolejce. Powstały też koncepcje zielonych zmian na miejskich placach. Kiedy te inwestycje zostaną zrealizowane? Poznaj plany miasta.
Place i ulice Warszawy zostaną zazielenione. Poznaj terminy i plany
Na najbliższe lata i kolejną dekadę władze Warszawy zaplanowały liczne zielone zmiany w obrębie ulic i placów. Miejsca, które dziś służą głównie jako parkingi lub drogi dojazdowe mają stać się atrakcyjnymi przestrzeniami także dla pieszych i rowerzystów. Kilka inwestycji już się toczy, a wiele innych jest w sferze planów na najbliższą przyszłość. Są też w stolicy miejsca, w których drzewa, krzewy i byliny pojawią się w ramach budżetu obywatelskiego, a więc na wniosek samych mieszkańców.
Lista ulic i placów Warszawy, które już przechodzą zieloną przemianę, obejmuje m.in.:
- ul. Chmielną,
- ul. Złotą i Zgoda,
- plac Centralny,
- park nad Południową Obwodnicą Warszawy.
Na tym jednak nie koniec, gdyż lista planowanych zielonych inwestycji jest znacznie dłuższa. Plany i wizualizacje prezentujemy w galerii.
Autor: Palmett/UM Warszawa
Budowa parku linearnego nad Południową Obwodnicą Warszawy rozpoczęła się w 2024 r. i potrwa etapami do 2026 r.
Zielone zmiany w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy
Najwięcej zielonych zmian miasto zaplanowało w ramach realizowanego od kilku lat projektu Nowego Centrum Warszawy. Jak wspomniano, wśród już realizowanych inwestycji są przebudowy ul. Złotej i Zgoda oraz przebudowę Chmielnej, a także budowę placu Centralnego, który wykrojony zostanie z części placu Defilad.
Kolejne miejskie inwestycje w zieleń w centrum czekają w kolejce. Część z nich ma już ustalone choćby przybliżone terminy i znajduje się na etapie przygotowawczym. Inne są dopiero na etapie wstępnych koncepcji, wypracowanych w trakcie warsztatów z mieszkańcami przeprowadzonych w 2023 r. Poniżej przedstawiamy listę planowanych przebudów:
- plac Bankowy – termin nieznany, jest wstępna koncepcja (niezależnie od tych planów pojawiły się już nowe drzewa na placu Bankowym),
- plac Żelaznej Bramy – termin nieznany, jest wstępna koncepcja,
- plac Teatralny – termin nieznany, jest wstępna koncepcja,
- Aleje Jerozolimskie – prawdopodobnie w latach 30., po zakończeniu remontu linii średnicowej przez PKP PLK,
- ulica Krucza – trwa projektowanie, start przebudowy prawdopodobnie w 2024 r.
Jak widać, wiele z tych projektów to dopiero luźne plany, które będą dopiero dopracowywane. Biorąc pod uwagę konieczność opracowania projektów i uzyskania niezbędnych dokumentów, wiele z tych inwestycji realnie ma szansę wystartować dopiero za kilka lat.
Inne planowane zielone przebudowy placów i ulic w Warszawie
Poza projektem Nowego Centrum Warszawy jest kilka innych projektów zazieleniania przestrzeni miejskiej w stolicy. Znajdują się one na różnych etapach – jedne zostaną zrealizowane w ciągu kilku lat, inne już w najbliższych miesiącach, jeszcze inne są dopiero planowane, a termin ich realizacji niepewny. Spośród tych inwestycji wymienić warto m.in.:
- dodatkową zieleń na placu Wilsona na Żoliborzu w ramach projektu z budżetu obywatelskiego,
- trwającą budowę parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie,
- przebudowę placu Narutowicza i ulicy Grójeckiej na Ochocie, którą planuje miasto.
Pierwsza z powyższych zielonych inwestycji zostanie zrealizowana w najbliższych miesiącach. Budowa parku linearnego z kolei oficjalnie już trwa i zakończy się w 2026 r. Najmniej wiadomo z kolei o przebudowie placu Narutowicza, która planowana jest od 2018 r., ale według zapowiedzi wystartuje najwcześniej w 2025 r. Jest to jednak termin niepewny, gdyż miasto uzależnia go od terminów planowanego przez PKP PLK remontu linii średnicowej.
- Sprawdź też: Najdziwniejsze zabytki Warszawy. Nie uwierzysz, co w stolicy objęto ochroną konserwatora
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, w rejestrze zabytków od 2007 r.