Teatr Letni w Szczecinie otwarty. Teatr Letni jako nowa ikona miasta
W Szczecinie otwarto po dwuletniej przebudowie Teatr Letni im. Heleny Majdaniec. Modernizacja i przebudowa znacząco przekroczyły zakładany budżet, Za modernizację teatru odpowiadało brytyjskie biuro Flanagan Lawrence.
Historia Teatru Letniego w Szczecinie
Szczeciński Teatr Letni im. Heleny Majdaniec znajduje się w parku Kasprowicza, na zielonej skarpie przy jeziorze Rusałka po jego południowo-zachodniej stronie.
Historia obiektu sięga lat 30. XX wieku. Początkowo był tylko drewnianą sceną, którą z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Szczecina w 1976 roku zastąpiono jednym z największych amfiteatrów w kraju. Miejsc na widowni było 2,5 tysiąca, choć jak czytamy na stronie instytucji, mogło się tam zmieścić nawet 4,5 tysiąca osób.
Autorem pierwotnego projektu Teatru Letniego był szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz. Rozparł on nad sceną potężny łuk żelbetowy, inspirując się Gateway Arch w Saint Louis – dziełem Eero Saarinena. Zaprojektowana przez Abrahamowicza konstrukcja była tak skomplikowana i droga, że nie została zrealizowana w całości.
Zadaszenie w formie harmonijki podwieszonej na łuku na linach dodano w 2000 roku. W 2015 roku lokalny samorząd i oddział SARP-u w Szczecienie zorganizowali konkurs architektoniczny na przebudowę i rozbudowę amfiteatru. Wygrała go londyńska pracownia Flanagan Lawrence. Pracownia ma w portfolio podobne obiekty, np. Acoustic Shells w Littlehampton w Wielkiej Brytanii i audytorium w kalifornijskim San Diego. Jej zadaniem było między innymi podniesienie wizualnej atrakcyjności obiektu, dostosowanie go do wydarzeń kulturalnych o zróżnicowanych charakterze oraz zaprojektowanie nowego dachu, który osłoni zarówno scenę jak i widownię.
Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie
Największym wyzwaniem przebudowy Taetru Letniego był dach. Nowy dach mimo znacznej wagi – 400 ton 2500 zespawanych elementów – robi wrażenie lekkiego. Wsparty na 246 palach ma konstrukcję niezależną od istniejącego łuku, który poddano konserwacji. Na krzywoliniowe zadaszenie składają się skorupa w postaci stalowej kratownicy, membrana z poduszek pneumatycznych (4200 m2) osłonięta od góry białą tkaniną techniczną a od spodu tkaniną akustyczną.
Pod dachem podwieszono systemy służące do montażu scenografii i oświetlenia, które można opuszczać na różne wysokości. Z góry dach przypomina wyprofilowane siodełko rowerowe. Z tyłu scena jest otwarta na otaczający krajobraz – jezioro Rusałka może więc tworzyć tło dla wydarzeń artystycznych.
Teatr Letni w Pływającym ogrodzie
Zmodernizowany obiekt otoczony zielenią ma się stać nową miejską ikoną i elementem strategii rozwoju miasta Szczecin Floating Garden 2050. Strategia wykorzystuje położenie miasta – bliskość zieleni i wody: puszczy, lasów, rzeki, rozlewisk, kanałów. Stawia na dbałość o walory przyrodnicze, środowisko naturalne, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami. Dzięki rozległym terenom zielonym, rewitalizowanym parkom i placom, zwróceniu się ku wodzie Szczecin chce być miastem przyjaznym mieszkańcom.
O inwestycji:
- Nadzór inwestorski: Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin
- Generalny wykonawca: Adamietz Sp. z o.o.
- Projekt: Flanagan Lawrence
- Powierzchnia: powierzchnia estrady to 750 m2 a proscenium – 550 m²
- Lokalizacja inwestycji: park im. Jana Kasprowicza, ul. Jana Fałata 2, Szczecin