Teatr Wybrzeże w Gdańsku z nową fasadą i odmienionymi wnętrzami. To największa modernizacja w jego dziejach

2024-03-14 11:13

Teatr Wybrzeże w Gdańsku przeszedł największą modernizację w całej swojej historii. Jesienią 2023 r. zakończyła się przebudowa Dużej Sceny. Choć budynek stracił m.in. balkony na widowni, zyskał znacznie więcej. Jaki jest efekt końcowy? W ramach Rankingu Muratora wybieramy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Pogad@ne. Zbudowane. #2 Fotowoltaika

Spis treści

  1. Teatr Wybrzeże w Gdańsku po wielkiej modernizacji. Zajęła trzy lata
  2. Bez balkonów, ale za to z nowym parterem dla widzów oraz zapleczem
  3. Ranking Muratora. Wybieramy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Teatr Wybrzeże w Gdańsku po wielkiej modernizacji. Zajęła trzy lata

6 października 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. „Remont” to zresztą mało powiedziane, gdyż była to pierwsza tak kompleksowa modernizacja tego budynku od czasu jego otwarcia w 1967 r. Zakres dokonanych zmian był olbrzymi, co widać już na pierwszy rzut oka – przeszklona fasada zyskała zupełnie inny, bardziej elegancki wygląd.

– Zakres robót tej największej inwestycji w powojennej historii Teatru obejmuje przebudowę m.in. widowni, foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny i przebudowę frontowej fasady szklanej – podaje Urząd Miasta w Gdańsku.

Miejska inwestycja warta ok. 60 mln zł miała na celu przede wszystkim poprawę funkcjonalności obiektu, dostosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz obniżenie zapotrzebowania na energię. Przebudowa sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska oraz dzięki zaciągniętej pożyczce miejskiej. Warto dodać, że remont Dużej Sceny stanowił kontynuację wcześniejszych działań – w 2022 r. zakończyła się modernizacja Sceny Kameralnej im. Joanny Bogackiej.

Bez balkonów, ale za to z nowym parterem dla widzów oraz zapleczem

Z perspektywy osób odwiedzających teatr duże zmiany przeszedł parter budynku Dużej Sceny. Wcześniej był on dostępny dla widzów tylko częściowo (reszta była wynajmowana rozmaitym podmiotom), a jego układ nie przystawał do współczesnych standardów. Po modernizacji widzowie zyskali dla siebie cały parter z nowymi kasami, szatniami i toaletami, a strefa wejścia stała się przyjazna osobom z trudnościami w poruszaniu się. Z kolei na tyłach budynku zmodernizowane zostało całe zaplecze artystyczne, z którego korzysta m.in. obsługa oraz aktorzy.

Dużą zmianę przeszła także widownia teatru – aby mogła powstać nowa, starą w całości wyburzono. Część widzów będzie zapewne żałować zlikwidowanych balkonów – teraz układ siedzeń jest kinowy. Decyzja o likwidacji balkonów była jednak podyktowana chęcią poprawy akustyki obiektu, co jest przecież w teatrze kwestią niezwykle istotną. Dodatkowo fotele wymieniono na wygodniejsze, a ich układ dostosowano do współczesnych wymogów (m.in. bezpieczeństwa).

– Architekt uznał, że najlepszą architektonicznie formą wnętrza byłaby sala o rzucie półkola – tłumaczy prof. dr hab. Andrzej Kulowski, inżynier z Politechniki Gdańskiej. – Powstał problem, bo to nie jest dobry akustycznie element. No i udało się, w taki sposób odkształcić ten obły kształt, aby rozproszenie dźwięku na widowni było równomierne.

Jeśli chodzi o inne zmiany, to gości teatru ucieszyć powinna zwłaszcza gruntowna modernizacja urządzeń mechaniki sceny. Pozwoli to na organizowanie ciekawszych technicznie spektakli, wykorzystujących np. poruszające się elementy sceny czy zmieniające się dynamicznie oświetlenie.

– Każdy element sceny przemieszcza się teraz w górę i w dół. Mogą przemieszczać się wszystkie naraz, a scena może się w tym czasie obracać – wyjaśnia dyrektor teatru Adam Orzechowski.

Ranking Muratora. Wybieramy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie TOP 7 w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze rewitalizacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej