Tereny po KWK Mysłowice dostaną drugie życie? Tak ma wyglądać kopalnia po rewitalizacji
Autor: 2H+ Architekci
Gastronomia – Szynk. W odnowionym obiekcie pokopalnianym powstanie przestrzeń gastronomiczna, która będzie serwować dania kuchni śląskiej oraz zdrowy street food z różnych zakątków świata.
Na Śląsku tereny pokopalniane mają szansę dostać drugie życie. Plany dotyczące rewitalizacji terenów po zamkniętej Kopalni Mysłowice pokazały właśnie władze Mysłowic. Koncepcję zagospodarowania tego miejsca przygotowało na zlecenie mysłowickiego Urzędu Miasta biuro architektoniczne 2H+ z Katowic. Jakie są szanse na zrealizowanie tej innowacyjnej koncepcji?
Spis treści
- Drugie życie kopalni w Mysłowicach
- Powstała koncepcja zagospodarowania terenów po kopalni Mysłowice
- Rewitalizacja terenu po KWK Mysłowice
- Muzeum, Śląski Dom Kultury, teatr, tereny zielone na pokopalnianych terenach KWK Mysłowice
- Jakie są szanse na rewitalizację terenów po KWK Mysłowice?
Drugie życie kopalni w Mysłowicach
Na Śląsku w ostatnich dziesięcioleciach zamknięto wiele kopalń. Jedną z nich jest kopalnia Mysłowice. Pokopalniane tereny przejęło miasto. Jednak charakterystyczne, tętniące kiedyś życiem zabudowania KWK Mysłowice dziś stoją opuszczone. Mysłowice chcą tchnąć w to miejsce życie, ale nie reaktywując wydobycie węgla, lecz rewitalizując teren i zmieniając diametralnie przeznaczenie stojących tu obiektów, które mogłyby stać się lokalnym centrum kultury i spotkań mieszkańców.
Powstała koncepcja zagospodarowania terenów po kopalni Mysłowice
Na zlecenie Urzędu Miejskiego architekci biura 2H+ z Katowic wykonali koncepcję zagospodarowania tego terenu i obiektów po KWK Mysłowice.
Wykonaliśmy koncepcję architektoniczną wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dla tego terenu. Chcieliśmy stworzyć innowacyjny, wielofunkcyjny obszar. Miejsce, które stanie się sercem Mysłowic, przyciągającym mieszkańców i turystów przez cały rok, przestrzeni przyjaznej dla spotkań, pracy i zamieszkania. Miejsca, które harmonijnie łączy przeszłość przemysłową z zieloną, dostępną i bezpieczną przyszłością – powiedział nam Łukasz Homan, współwłaściciel biura projektowego 2H+ w Katowicach.
Rewitalizacja terenu po KWK Mysłowice
Jak, okiem katowickich architektów, mogłaby wyglądać przestrzeń po KWK Mysłowice?
Architekci chcą nadać terenom po kopalni nowe funkcje, ale z zachowaniem historycznej przeszłości tego miejsca. Kopalnia była kiedyś miejscem pracy wielu pokoleń mysłowiczan, dawała utrzymanie. Według projektantów dawne tereny kopalniane mają stać się miejscem łączącym tradycję z nowoczesnością. Projektowane przestrzenie są innowacyjne i wielofunkcyjne, oferując mieszkańcom i odwiedzającym nowoczesne miejsca do spotkań i pracy.
Teren ma być symbolem nowoczesnego Śląska, łączyć tradycję z dbałością o zdrowy styl życia. W projekcie ujęto ochronę i eksponowanie zabytków oraz elementów historycznych, które są świadectwem bogatej przemysłowej przeszłości Mysłowic. Ma się tam znaleźć przestrzeń dla każdego. Znajdą się tam m.in. Śląski Dom Kultury i przestrzenie do aktywności ruchowej i targ pod dachem. Będzie uporządkowana zieleń miejska, tereny rekreacyjne oraz miejsca spotkań. Teren będzie też łatwo dostępny dla pieszych, rowerzystów oraz osób z ograniczoną mobilnością. Znajdzie się na nim dużo zieleni. Zlokalizowane w historycznym obiekcie byłej dyrekcji KWK Mysłowice, Centrum Usług Społecznych będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum, Śląski Dom Kultury, teatr, tereny zielone na pokopalnianych terenach KWK Mysłowice
Interaktywne Muzeum Pierwszego Powstania Śląskiego na terenach pokopalnianych stanie się wyjątkowym miejscem oddającym hołd ważnym wydarzeniom związanym z I Powstaniem Śląskim. Projektowane w sposób innowacyjny i interaktywny, muzeum harmonijnie wpisze się w otoczenie, nawiązując do przemysłowej zabudowy okolicy.Będzie też strefa rekreacji. Zaprojektowana zielona przestrzeń, gdzie zachowano cenny drzewostan, stanie się miejscem relaksu i aktywności na świeżym powietrzu. Projekt podzielony na sekcje oferuje różnorodne możliwości spędzania czasu, od stref aktywności po miejsca do odpoczynku.
Jedną z najważniejszych części rewitalizowanego terenu i pokopalnianych obiektów ma być Śląski Dom Kultury. Projekt zakłada transformację budynku byłej maszynowni szybu Jagiełło właśnie w Śląski Dom Kultury. Ma to być „ambasada Śląska”. Miejsce to będzie promować tożsamość i dziedzictwo Śląska przez różnorodne funkcje – od sal wystawienniczych, przez przestrzenie warsztatowe, po kawiarnię i miejsca spotkań. To centrum kultury stanie się platformą dla artystów i społeczności lokalnej do wyrażania siebie i dzielenia się swoją twórczością.
Czytaj też:
W odnowionym obiekcie pokopalnianym powstanie również przestrzeń gastronomiczna, która będzie serwować dania kuchni śląskiej oraz zdrowy street food z różnych zakątków świata. Projekt zakłada część otwartą, integrującą się z otoczeniem, co pozwoli na swobodne przechodzenie między wnętrzem a zewnętrzną przestrzenią, tworząc dynamiczne i atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i turystów.
To tylko jedna z wielu propozycji zagospodarowania tego miejsca. Wśród ujętych w projekcie rewitalizacji terenów po KWK Mysłowice znalazł się też projekt Centrum Kreatywności, znaleziono miejsce pod zabudowę hotelową, centrum aktywności ruchowej, rozrywki, muzyki i tańca oraz na teatr.
Projektują Hub gamingowo-technologiczny na terenie byłej kopalni Wieczorek w Katowicach
Autor: wizualizacja: AMC Andrzej M. Chołdzyński.
Na zabytkowych terenach byłej kopalni Wieczorek w Katowicach powstanie nowoczesny Hub Gamingowo-Technologiczny. Pokazano właśnie zwycięski projekt, według którego pogórniczy teren zmieni się w nowoczesną przestrzeń. Wygrał projekt pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński.
Jakie są szanse na rewitalizację terenów po KWK Mysłowice?
Czy takie plany mają szansę zostać zrealizowane w Mysłowicach. Władze miasta są przekonane, że to jak najbardziej realna perspektywa.
W 100 procentach – twierdzi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic. - Częściowo mamy już pieniądze zagwarantowane na to z funduszu KPO, a zamierzamy pozyskać na resztę – dodaje.
Jak twierdzi prezydent, kluczowe są unijne programy oferujące pieniądze na zagospodarowanie terenów pogórniczych i poprzemysłowych. Mysłowice mają tu duże szanse, bo mają jeszcze szereg innych terenów, dawnej związanych z górnictwem, a które mogły by się stać strefą aktywności gospodarczej lub społecznej.
Zagospodarowanie terenów pogórniczych na Śląsku i w Zagłębiu z sukcesem realizuje już wiele sąsiednich miast. Koncepcję na zagospodarowanie terenów po byłej KWK Wieczorek mają Katowice, chcą by powstał tam Hub gamingowo-technologiczny. Na terenach dawnej kopalni Katowice powstało Muzeum Śląskie i cała katowicka Strefa Kultury z NOSPR. W Czeladzi władze miasta wspaniale zrewitalizowały teren po dawnej cechowni KWK Saturn.
Czytaj też:
- Dzięki budowie terminala T3 Baltic Hub w Gdańsku, powierzchnia Polski "urosła" o 40 hektarów
- Zabytkowe osiedle robotnicze Kolonia Zgorzelec po rewitalizacji. Jest nawet klopsztanga
- Zabytkowa nastawnia kolejowa w Bytomiu przejdzie remont. PKP PLK ogłosiły przetarg
- To była pierwsza cementownia w Polsce. „Grodziec” ma szansę na rewitalizację
- Szczecińska Wenecja doczekała się rewitalizacji. Powstaje tu siedziba Wód Polskich