Tężnie solankowe to idealny sposób na upały! Oto największe tężnie w Polsce - jak działają, na co pomagają i jak często z nich korzystać?

2024-07-09 10:00

Tężnie solankowe działają zbawiennie na układ oddechowy, a przez panujący w nich mikroklimat dają również wytchnienie w trakcie upałów. Brzmi jak połączenie idealne? Sprawdź, gdzie znajdują się największe tężnie solankowe w Polsce i dowiedz się, jak najlepiej z nich korzystać, a przy okazji odetchnąć w upalny dzień.

Spis treści

  1. Tężnia solankowa - czym jest?
  2. Ile czasu spędzić w tężni solankowej?
  3. Jak często korzystać z tężni?
  4. Inhalacja w tężni solankowej - na co pomaga?
  5. Tężnie solankowe w Polsce - gdzie są?
  6. Przeciwwskazania - kto nie powinien korzystać z tężni solankowej?
Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Mimo że optymalną temperaturą w tężni solankowej jest aż 36ºC, stale krążąca i parująca w niej woda tworzy specyficzny mikroklimat, który w budowlach znajdujących się na wolnym powietrzu da nam wytchnienie od ukropu lejącego się z nieba - po przekroczeniu progu tężni momentalnie odczujemy lekką, ale zauważalną różnicę temperatur.

Zobacz także: Czy otwierać okna w upał? Jak wietrzyć mieszkanie w upalne dni i ochłodzić wnętrza?

Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej leczniczych związków inhalujemy w trakcie pobytu. A jako że w trakcie upałów temperatury często przekraczają 30 stopni, spędzając czas w tężni w upały, łączymy przyjemne z pożytecznym.

Tężnia solankowa - czym jest?

To budowla z drewna i gałęzi, po których stale spływa solanka, czyli woda lecznicza z dużym stężeniem soli. Temperatura panująca w tężni zwiększa to stężenie, odparowując wodę. Tak powstały aerozol bogaty w mikroelementy (jod, wapń, magnez, potas itd.) wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Mówi się, że godzinny pobyt w tężni dostarczy nam tyle jodu, co Bałtyk w trzy dni.

Listen on Spreaker.

Ile czasu spędzić w tężni solankowej?

Zaleca się spędzić w tężni pół godziny. Nie ma jednak przeciwskazań, by spędzić w niej więcej czasu. Szczególnie jeżeli często jesteśmy narażeni na czynniki wpływające źle na układ oddechowy, np. mieszkamy w wielkim mieście lub palimy papierosy.

Jak często korzystać z tężni?

Z tężni nie trzeba korzystać codziennie. Kluczowa jest jednak regularność. Jeśli więc mamy do niej dostęp, inhalacje 2-3 razy w tygodniu pozytywnie wpłyną na zdrowie.

Inhalacja w tężni solankowej - na co pomaga?

Regularne inhalacje w tężni wpływają pozytywnie na układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy. Szum wody wpływa też pozytywnie na samopoczucie i relaksuje.

Tężnie solankowe w Polsce - gdzie są?

Oprócz dużych i znanych obiektów, w Polsce powstaje coraz więcej małych i darmowych tężni w parkach miejskich. Warto więc sprawdzić, czy jedna z nich nie powstała już w Waszym mieście lub okolicy. 

Zamknięte tężnie solankowe znajdziemy też często w SPA i saunach (również sauny solankowe).

Znane w całej Polsce i duże tężnie znajdują się m.in. w:

  • Ciechocinku,
  • Wieliczce,
  • Konstancinie,
  • Busku-Zdroju.

Największe tężnie solankowe w Polsce znajdziecie w naszej galerii.

Przeciwwskazania - kto nie powinien korzystać z tężni solankowej?

Od wizyt w tężni powinny się powstrzymać osoby:

  • świeżo po zawale,
  • z nadwrażliwością na składniki solanki,
  • przeziębione i z gorączką,
  • cierpiące na choroby wieńcowe,
  • z niskim ciśnieniem krwi,
  • z nadczynnością tarczycy,
  • z chorobami nowotworowymi.

Zobacz także: Podhale. Sky Walk – Serce Poronina z widokiem na całe Tatry. W Małym Cichym pod Zakopanem powstaje atrakcja, która będzie hitem regionu. Będzie co oglądać!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej