Tężnie w Ciechocinku będą jak nowe? Trwa rewitalizacja tężni solankowych w Ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku - unikatowe i największe w Europie konstrukcje drewniane do odparowywania wody z solanki - są remontowane. Na jakim etapie jest rewitalizacja tężni w Ciechocinku? Kiedy ciechocińskie tężnie będą znowu działać jak lecznicze inhalatorium?
Spis treści
- 3 tężnie w Ciechocinku - cenny zabytek techniki, naturalne inhalatorium
- Jak działają tężnie w Ciechocinku?
- Modernizacja tężni solankowych w Ciechocinku
- Kiedy zakończy się remont tężni w Ciechocinku?
3 tężnie w Ciechocinku - cenny zabytek techniki, naturalne inhalatorium
Funkcję uzdrowiska Ciechocinek pełni od XIX wieku, gdy do celów leczniczych, w tym do do kąpieli i inhalacji, zaczęto wykorzystywać źródła solankowe. Tężnie są znakiem rozpoznawczym Ciechocinka. Przyciągają turystów i kuracjuszy z całego świata. Na zespół ciechocińskich tężni składają się trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje, które do dziś wykorzystywane są w produkcji soli. Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecia, najmłodsza tężnia pochodzi 1859 roku.
Jak działają tężnie w Ciechocinku?
Tężnie w Ciechocinku wyrastają na 15 m wysokości. Ich szerokość sięga 10 m. Podstawą tężni w Ciechocinku jest około 7000 dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat o leczniczym działaniu.
Modernizacja tężni solankowych w Ciechocinku
W marcu 2020 rozpoczęła się realizacja projektu „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku”. W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną m.in.:
- remonty najbardziej zniszczonych tężni w Ciechocinku nr 1 i 3,
- remont i modernizacja przepompowni solanki,
- zagospodarowanie i nowa aranżacja terenów przyległych do zespołu tężni.
Wartość całej inwestycji to 21,6 mln zł. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 mln zł dofinansowania ze środków Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa (lata 2014-2020). Reszta środków pochodzi z wkładu własnego spółki samorządu województwa - Uzdrowisko Ciechocinek, która zarządza kompleksem tężni. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum płockich firm.
W zeszłym roku jeszcze uszczelniono zbiorniki tężni nr 1. Obecnie odtwarzane są uszkodzone elementy konstrukcyjne, pale i drewniane słupy. Wzmacniane są również fundamenty. Odnawiane są pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe. Konstrukcje pokrywane są nowa tarniną pochodzącą z Bieszczad i Ukrainy. Teren wokół tężni ma być oświetlony, planowane są nowe alejki spacerowe.
Obecnie układana jest nowa tarnina na tężni nr 1. Wypełniane są nią bunty, czyli przestrzenie między głównymi belkami konstrukcji nośnej.
Kiedy zakończy się remont tężni w Ciechocinku?
Zakończenie prac związanych z remontem tężni w Ciechocinku przewidziane jest na koniec 2021. Część remontowanych tężni ma być udostępniona zwiedzającym w maju.