Tor Stegny w Warszawie stanie się całoroczną halą łyżwiarską. Trwa kluczowy przetarg. Jak zmieni się lodowisko?

2024-07-26 13:37

Popularne warszawskie lodowisko, czyli Tor Stegny stanie się nowoczesną, całoroczną halą łyżwiarską dla amatorów i profesjonalistów. Remont toru Stegny ogłoszono 10 stycznia 2024 r., zaś w lipcu ruszył przetarg na opracowanie projektu i wykonanie robót budowlanych. Jak zmieni się tor na Stegnach w Warszawie?

Spis treści

  1. Modernizacja Toru Stegny w Warszawie po prawie 50 latach
  2. Jaki będzie tor łyżwiarski na Stegnach po modernizacji?
  3. Kiedy nowy tor na Stegnach?
  4. Historia toru na Stegnach

Modernizacja Toru Stegny w Warszawie po prawie 50 latach

Tor Łyżwiarski „Stegny” przy ul. Inspektowej 1 w Warszawie zmieni się w nowoczesną, całoroczną halę lodową. O modernizację obiektu z lat 80. władze stolicy zabiegały od kilkunastu lat, jednak problemem wciąż były ogromne koszty. Wreszcie udało się jednak zgromadzić środki i w styczniu 2024 r. plan przebudowy Toru Stegny ogłosił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

W wyniku prac dotychczasowe lodowisko zamieni się w całoroczną halę łyżwiarską, z której będą korzystać zarówno zawodowi sportowcy, jak i zwykli fani jazdy na łyżwach (oraz rolkach). Obiekt będzie spełniał wymogi stawiane obiektom treningowym dla sportowców i miejscom organizacji profesjonalnych zawodów sportowych. Warto przypomnieć, że obecnie łyżwiarze szybcy mają w Polsce do dyspozycji tylko jeden całoroczny obiekt do treningów – w Tomaszowie Mazowieckim. Kolejna taka hala powstaje aktualnie w Zakopanem.

Tor Stegny lodowisko
Autor: Aktywna Warszawa Tak wygląda dziś warszawski Tor Stegny. Lodowisko zmieni się w całoroczną halę łyżwiarską.

Jaki będzie tor łyżwiarski na Stegnach po modernizacji?

W ramach przebudowy Toru Stegny rozebrany zostanie istniejący obiekt, a na jego miejscu powstanie całoroczna, kryta hala z torem łyżwiarskim oraz dwoma lodowiskami. Obiekt będzie atrakcyjny i dla mieszkańców chcących poszaleć na łyżwach, i dla profesjonalistów trenujących przed zawodami.

Jak poinformowała wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska, w ramach inwestycji na Stegnach powstaną:

  • zadaszona hala z torem do łyżwiarstwa szybkiego (speed skating 400 m) i dodatkowym torem treningowym,
  • dwie tafle lodowisk o wymiarach 30 m x 60 m dedykowanych dla hokeja na lodzie, jazdy figurowej, short-track oraz aktywności rekreacyjnej,
  • trybuny dla 4500 widzów,
  • zaplecze szatniowo-treningowe i administracyjne obiektu,
  • infrastruktura towarzysząca i nowe zagospodarowanie terenu, w tym parking na minimum 200 aut oraz miejski tor rolkowy o długości 800 m.

Inwestycja dofinansowana będzie z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poniżej można zobaczyć wstępną, poglądową wizualizację. Dokładny wygląd obiektu poznamy na późniejszym etapie prac.

– Tor lodowy i lodowiska będą spełniały wymagania federacji ISU (International Skating Union) oraz wymagania zawarte w IIHF (International Ice Hockey Federation) – podała wiceprezydent Kaznowska.

Poglądowa wizualizacja całorocznej hali łyżwiarskiej Tor Stegny w Warszawie
Autor: sport.um.warszawa.pl Poglądowa wizualizacja całorocznej hali łyżwiarskiej Tor Stegny w Warszawie

Kiedy nowy tor na Stegnach?

W lipcu 2024 r. ogłoszony został przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na wykonawcę inwestycji. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 27 sierpnia rano. Wykonawca zarówno przygotuje projekt, jak też uzyska wszelkie wymagane pozwolenia i przeprowadzi roboty budowlane. Nowa całoroczna hala łyżwiarska ma być gotowa w 2028 r.

– Cieszę się, że po prawie 50 latach, tor na Stegnach doczeka się gruntowej modernizacji. Wiem, że to dopiero pierwszy etap, ale władze Warszawy już planują kolejne etapy modernizacji całego kompleksu. (...) Żeby zobaczyć duże zawody międzynarodowe, rangi mistrzowskiej na poziomie europejskim, a może i światowym, nie trzeba będzie jeździć do Sanoka, Gdańska czy Tomaszowa, tylko zobaczymy je w Warszawie. Poza tym wierzę, że na tym zmodernizowanym torze wychowamy kolejne pokolenia olimpijczyków – mówił 10 stycznia, minister sportu i turystki Sławomir Nitras. – Mogę zapewnić, że jeśli chodzi o sport w Warszawie i budowę obiektów sportowych oraz wsparcie państwa dla inwestycji infrastrukturalnych sportowych w stolicy i okolicach, to złe czasy się skończyły. Teraz idą dobre czasy.

Historia toru na Stegnach

Tor łyżwiarski w Ośrodku Stegny został oddany do użytku w styczniu 1980 roku. W tamtym czasie był to trzeci tego typu obiekt łyżwiarski w Polsce. Dodatkowo wewnątrz toru łyżwiarskiego ulokowane zostały dwa mniejsze lodowiska, przez co wiele osób jeszcze chętniej korzystało z obiektu.

Tor łyżwiarski na Stegnach zasłynął także jako arena wielkich wydarzeń rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej w łyżwiarstwie szybkim. Zorganizowano tam m.in. Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Polski. XXXII Mistrzostwa Polski w Wieloboju Sprinterskim oraz Mistrzostwa Polski Masters były ostatnimi zawodami w Ośrodku Stegny, które odbyły się w 2014 r.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej