Tramwaj do Wilanowa – kiedy koniec budowy i otwarcie trasy? Są kolejne opóźnienia i utrudnienia

2024-08-13 9:21

Potężnie opóźniona budowa tramwaju do Wilanowa w Warszawie coraz bardziej dokucza mieszkańcom z powodu kolejnych utrudnień. W sierpniu przez tę inwestycję tysiące mieszkańców Mokotowa stracą dostęp do ciepłej wody. Kiedy tramwaje pojadą nową trasą, a kiedy wykonawca odbuduje ulice i chodniki? Terminy nie napawają optymizmem.

Budowa tramwaju do Wilanowa przez firmę Budimex S.A. to część dużego projektu budowy połączenia tramwajowego stacji Dworzec Zachodni i Wilanowa. W przyszłości linia ta pozwoli przejechać tramwajem z Woli przez Ochotę i Mokotów do Miasteczka Wilanów. Aktualnie podawane terminy to:

  • przełom października i listopada 2024 r. – uruchomienie kursowania tramwajów do Wilanowa,
  • październik 2025 r. – zakończenie prac przy jezdniach, chodnikach, drogach dla rowerów itp.

Przypomnijmy, że według pierwotnych zapowiedzi budowa tramwaju do Wilanowa miała się zakończyć 2023 r., później mówiono o I połowie 2024 r., a jeszcze niedawno o początku września 2024 r. Żadnego z tych terminów nie udało się dotrzymać.

Tramwajarze zapowiadają, że czas przejazdu 8-kilometrową trasą tramwajową z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – około 18 minut. Aktualnie w godzinach szczytu na pokonanie trasy Wilanów – Centrum kierowcy muszą rezerwować około 50 min. Dodatkowo transport szynowy może zabrać więcej pasażerów niż autobusy, a czas przejazdu tramwajem jest bardziej przewidywalny.

Spis treści

  1. Tramwaj do Wilanowa – kiedy koniec budowy?
  2. Budowa tramwaju do Wilanowa – aktualności. Mokotów bez ciepłej wody
  3. Tramwaj na Wilanów – co już udało się zrobić? Historia budowy
  4. Tramwaj do Wilanowa – dokładna trasa i lista przystanków
  5. Technologia zielonych torów, czyli rozchodnik
  6. Wizualizacje z trasy tramwaju do Wilanowa
  7. Kiedy pojedziemy szybkim tramwajem do Wilanowa? Data otwarcia, koszt budowy

Tramwaj do Wilanowa – kiedy koniec budowy?

Według najwcześniejszych zapowiedzi budowa tramwaju do Wilanowa miała zakończyć się w 2023 r. W zawartej z wykonawcą umowie zapisano z kolei, że prace dobiegną końca w I połowie 2024 r. Obecnie wykonawca podaje, że tramwaje pojadą do Wilanowa na przełomie października i listopada 2024 r. To już kolejne opóźnienie, za które firma Budimex poniesie konsekwencje finansowe. Trzeba też pamiętać, że jesienią 2024 gotowa będzie jedynie trasa tramwajowa – roboty budowlane przy odtwarzaniu jezdni, chodników, budowie dróg dla rowerów, porządkowaniu terenu itd. potrwają do października 2025 r.

Jeśli chodzi o budowę odnóg głównej trasy do Wilanowa, to pierwsza z nich, czyli tramwaj na Gagarina, jest już gotowa i od 14 maja 2024 r. podróżują nią pasażerowie. Z kolei druga odnoga, czyli tramwaj na Stegny (w ul. św. Bonifacego) ma zostać otwarta w bliżej nieokreślonym momencie 2025 roku. Miasto zapowiada kary finansowe dla wykonawcy prac za każdy dzień opóźnienia.

Warto podkreślić, że w przypadku tej inwestycji oficjalnie podawane terminy (m.in. otwierania kolejnych ulic) były już wielokrotnie przesuwane. Należy zatem liczyć się z ryzykiem, że mogą nastąpić kolejne opóźnienia.

Budowa tramwaju do Wilanowa – aktualności. Mokotów bez ciepłej wody

Aktualnie prace nad tramwajem koncentrują się w okolicach ul. Sobieskiego, Chełmskiej i Dolnej, trwa też budowa torowiska w al. Rzeczypospolitej. Wykonawca dokonuje też poprawek wadliwie wykonanych elementów (m.in. na ul. Spacerowej). Od 24 do 31 sierpnia 2024 r. część mieszkańców Mokotowa (170 budynków) doświadczy przerwy w dostawie ciepła w związku z przebudową sieci ciepłowniczej na trasie tramwaju. Dokładną listę adresów można znaleźć na stronie Veolii.

Jak ustaliła wyborcza.pl, w najbliższej przyszłości planowane są następujące zmiany dla mieszkańców:

  • 19 sierpnia nastąpi przełożenie ruchu na wschodnią jezdnię ul. Sobieskiego między ul. Nałęczowską a Idzikowskiego,
  • 1 września 2024 r. powróci normalne kursowanie tramwajów na ul. Puławskiej oraz Spacerowej,
  • w grudniu 2024 r. gotowa będzie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów na ul. Spacerowej,
  • przed końcem 2024 r. wykonawca otworzy wjazd w ul. Dolną na skrzyżowaniu z Sobieskiego i Belwederską.

Jeśli chodzi o odnogi trasy, to tramwaj na Gagarina jest już gotowy, ale do początku września trasa jest zamknięta, m.in. z powodu konieczności wykonania poprawek. W przypadku tramwaju na Stegny wykonawca zajmuje się przebudową instalacji podziemnych oraz przebudową jezdni ul. św. Bonifacego i przygotowaniem miejsca pod torowisko tramwajowe.

Ponieważ sytuacja w rejonie placu budowy dynamicznie się zmienia, warto śledzić oficjalną stronę inwestycji na bieżąco i sprawdzać informacje na temat planowanych utrudnień dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

Tramwaj na Wilanów – co już udało się zrobić? Historia budowy

Na znacznej części trasy jest już ułożone torowisko tramwajowe, w wielu miejscach stoją też słupy pod sieć trakcyjną. W maju 2024 r. ukończono i uruchomiono odnogę w ul. Gagarina, którą kursują już tramwaje.

W lipcu 2024 r. wykonawca wykrył, że niektóre podlewy żywiczne pomiędzy szyną a betonową ‎płytą torową twardnieją w nieprawidłowy sposób. Oznaczało to konieczność wykonania poprawek, co spowodowało zamknięcie torowiska na 8 tygodni (w tym samym czasie wykonywano także prace związane z połączeniem gotowej trasy z budowanym tramwajem na Rakowieckiej).

Od 4 września 2023 na ul. Puławską wróciły tramwaje. Jeżdżą tędy trzy linie (4, 10, 18) z wcześniejszych pięciu. Brak dwóch wcześniej kursujących tu linii wiąże się z przygotowaniami do wprowadzenia docelowej organizacji ruchu po otwarciu trasy do Wilanowa. Docelowo bowiem właśnie dwie linie (choć nie wiadomo jeszcze, które) zostaną skierowane na nową trasę.

Z końcem sierpnia 2023 r. zakończono przebudowę ponad 5 km ciepłociągu biegnącego pod trasą przyszłego tramwaju. To ważny krok, gdyż bez tej przebudowy niemożliwe było wykonanie części dalszych prac. 31 sierpnia udało się zakończyć to niełatwe zadanie. Jak podały Tramwaje Warszawskie, „to była największa taka operacja budowlana w historii miasta”.

– Nim odłączono stare rury, pochodzące nieraz z lat 50. trzeba było zbudować sieć tymczasową, aby zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę w kranach. Jej długość przekroczyła 4 km. Prowizoryczne rury powstały wzdłuż Sobieskiego od Chełmskiej do Idzikowskiego, a także na Belwederskiej i na Spacerowej – podają Tramwaje Warszawskie. – Tory tramwajowe na długości ponad 4 km pokrywają się w swoim przebiegu z magistralą ciepłowniczą, dzięki której Mokotów i Wilanów zaopatrywane są w ciepłą wodę.

Realizowane były też prace na innych odcinkach. Nad ul. Sobieskiego rozebrano 4 zbudowane w latach 70. kładki dla pieszych, które zostaną zastąpione przez przejścia naziemne. Rozbiórka ostatniej kładki nastąpiła w listopadzie 2023 r. Gotowy jest już też skomplikowany rozjazd na ul. Puławskiej, dzięki któremu tramwaje pojadą w przyszłości w stronę Wilanowa oraz skręcą w ul. Rakowiecką (trasa w budowie) i pojadą dalej wzdłuż Pola Mokotowskiego.

Tramwaj do Wilanowa – dokładna trasa i lista przystanków

Nowa trasa zacznie swój bieg na ul. Puławskiej przy ul. Goworka. Następnie linia będzie przebiegać ul. Spacerową, Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Oto dokładna lista przystanków na trasie tramwaju do Wilanowa (nazwy robocze):

  • Rakowiecka,
  • Spacerowa,
  • Dolna,
  • Kostrzewskiego,
  • Idzikowskiego,
  • Mangalia,
  • Czarnomorska,
  • Św. Bonifacego,
  • Nałęczowska,
  • Sobieskiego,
  • Oś Królewska,
  • Świątynia Opatrzności Bożej,
  • Branickiego.

Dla trasy zaplanowano dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który Tramwaje Warszawskie prowadzą wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ramach umowy, która obejmie projektowanie i prace budowlane, powstaną tory zakończone terminalem długości około 1 km. Druga budowana odnoga, długości około 800 m, powstanie wzdłuż ulicy św. Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstaje w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Tramwaj do Wilanowa – trasa i przystanki
Autor: UM Warszawa Tramwaj do Wilanowa – trasa i przystanki Link: Kliknij, aby powiększyć

Technologia zielonych torów, czyli rozchodnik

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa wykorzystana zostanie technologia zielonych torów. Nowe torowisko zostanie obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania.

Aktualnie w Warszawie jest już kilkadziesiąt kilometrów zielonych torowisk tramwajowych, a w planach są kolejne takie odcinki. Z rozchodnika rezygnuje się jedynie w miejscach, gdy z różnych względów jest to niezalecane (np. na rozjazdach czy w miejscach, gdzie torowisko tramwajowe jednocześnie służy jako dodatkowa jezdnia dla służb takich jak straż pożarna czy pogotowie).

rozchodnik
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Rozchodnik na torowisku tramwajowym w ul. Gagarina w Warszawie

Wizualizacje z trasy tramwaju do Wilanowa

Kiedy pojedziemy szybkim tramwajem do Wilanowa? Data otwarcia, koszt budowy

Jak podaje inwestor, cała trasa tramwajowa do Wilanowa ma być gotowa na przełomie października i listopada 2024 r. Dotyczy to jedynie samego tramwaju, gdyż prace przy przywracaniu do użytku jezdni, chodników itd. będą trwać do października 2025 r. W bliżej nieokreślonym 2025 roku zostanie oddany do użytku ostatni odcinek – odnoga trasy wzdłuż ul. św. Bonifacego.

Budowa trasy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014–2020. Oficjalna nazwa projektu to: „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą”. Jego łączny koszt wynosi 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 mln zł.

Tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Mapa z dokładną trasą tramwaju do Wilanowa Link: Kliknij i powiększ

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej