Trwa walka o kościół św. Heleny w Nowym Sączu. Obudowa po pożarze pochłonie niemal 2 mln złotych

2025-01-03 10:02

16 czerwca minionego roku mieszkańcy Nowego Sącza z przerażeniem patrzyli na płonący kościół św. Heleny. Blisko 80 strażaków walczyło z żywiołem, lecz jego skutki były katastrofalne. Ogień strawił drewnianą konstrukcję budynku. Częściowemu zniszczeniu uległy również unikatowe dzieła sztuki z XVI-XVIII wieku. Aktualnie trwają prace rekonstrukcyjne, których wartość szacowana jest na co najmniej 1,7 mln złotych brutto.

Spis treści

  1. Pożar zabytkowej świątyni w Nowym Sączu
  2. Odbudowa z poszanowaniem historii
  3. Koszty odbudowy spalonego kościoła św. Heleny
  4. Prace rekonstrukcyjne - kościół św. Heleny w Nowym Sączu. Zdjęcia

Pożar zabytkowej świątyni w Nowym Sączu

Kościół św. Heleny w Nowym Sączu, zbudowany w 1686 roku, to wyjątkowy zabytek drewnianej architektury sakralnej. Jego wartość historyczna czyni go nie tylko miejscem kultu, ale również symbolem kulturowym regionu. 

Niestety, 16 czerwca 2024 roku nad ranem wybuchł pożar, który zniszczył między innymi dach świątyni oraz jego cenne wyposażenie, w tym zabytkowy ołtarz i obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku, wchodzące w skład rejestru zabytków.

Aktualne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru było podpalenie. Podejrzany w tej sprawie, 23-letni mieszkaniec Nowego Sącza, przebywa w areszcie. 

Przeczytaj także: Grand Hotel Wrocław. Otwarcie kultowego hotelu w 2025. Odbudowany na nowo

Odbudowa z poszanowaniem historii

Obecnie trwają intensywne prace nad odbudową obiektu, które skupiają się na odtworzeniu pierwotnego kształtu kościoła. 

Pożar kościoła św. Heleny w Nowym Sączu
Autor: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu Pożar kościoła św. Heleny w Nowym Sączu

Projekt odbudowy Kościoła św. Heleny w Nowym Sączu zakłada odbudowę spalonego dachu, stropu i prezbiterium, a także uwzględnia wzmocnienie pozostałej części kościoła

- informuje Anna Biskupska-Sperka, Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Heleny w Nowym Sączu to obiekt zabytkowy, który podlega ochronie konserwatorskiej. Ze względu na jego wartość historyczną, artystyczną, architektoniczną, społeczną, religijną i kulturalną rekonstrukcja będzie wiernym odtworzeniem pierwotnej konstrukcji. Administrator obiektu zabytkowego nie przewiduje żadnych unowocześnień - wyjaśnia z upoważnienia księdza proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Heleny w Nowym Sączu Jarosław Małek.

W odbudowie zastosowane zostaną wyłącznie naturalne materiały, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i racjonalnego gospodarowania surowcami. Kluczowym elementem rekonstrukcji będzie ręczna technika obróbki drewna, uzupełniona o impregnację biologiczną i przeciwogniową, co ma zwiększyć trwałość obiektu oraz jego bezpieczeństwo.

Mimo wierności historycznym wzorcom projekt przewiduje wprowadzenie kilku niewidocznych udogodnień technologicznych. W konstrukcji znajdzie się otwarta dyfuzyjnie izolacja termiczna i akustyczna, która poprawi efektywność energetyczną kościoła, a także pompa ciepła, mająca na celu zwiększenie komfortu wiernych podczas nabożeństw. 

Rozwiązania te pomogą obniżyć zapotrzebowanie na energię, pozostając w zgodzie z zasadami konserwatorskimi.

Koszty odbudowy spalonego kościoła św. Heleny

Koszty związane z odbudową kościoła św. Heleny w Nowym Sączu szacowane są na około 1,3 mln złotych netto, co daje około 1,7 mln złotych brutto. Nie jest to jednak pełna wycena prac, gdyż wydatki związane z rekonstrukcją wyposażenia wciąż są analizowane przez biegłych z zakresu budownictwa i konserwacji sztuki. 

Pożar kościoła św. Heleny w Nowym Sączu
Autor: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu Pożar kościoła św. Heleny w Nowym Sączu

Ze względu na konieczność zachowania autentyczności obiektu i jego wyposażenia koszty odbudowy są ogromne

- podkreśla Jarosław Małek.

Liderem projektu jest parafia na terenie, której znajduje się zabytkowa świątynia. W finansowaniu odbudowy udział biorą Kuria Tarnowska i ubezpieczyciel.

Władze parafii złożyły także wnioski o dofinansowanie odbudowy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zgodnie z ogłoszonymi programami ochrony zabytków.

Jednak wciąż poszukiwani są sponsorzy i darczyńcy, aby sfinalizować ten ambitny projekt, gdyż  parafia nie posiada wystarczających środków potrzebnych do przeprowadzenia kompleksowej odbudowy obiektu.

Prace rekonstrukcyjne - kościół św. Heleny w Nowym Sączu. Zdjęcia

Zobacz także: Niezwykły kościół na Białołęce w Warszawie wygląda jak blok. Nie ma nawet krzyża na dachu

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej