Tunel pod Ursynowem otwarty! Jeździmy już tunelem w ciągu S2 w Warszawie
Tunel pod Ursynowem to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce - 2335 m. GDDKiA już kilka razy zmieniała termin oddania do użytku tunelu ze względu na problemy przy odbiorach. 20 grudnia tunel drogi ekspresowej S2 w Warszawie, czyli tunel pod Ursynowem w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy udostępniono kierowcom.
Spis treści
- Tunel pod Ursynowem otwarty!
- Bezpieczeństwo w tunelu pod Ursynowem
- Jakie były problemy z tunelem pod Ursynowem?
- Film z przejazdu przez tunel pod Ursynowem
- O tunelu pod Ursynowem i POW
- Konstrukcja oraz technologia budowy tunelu Ursynów
- Etapy budowy tunelu pod Ursynowem
- Harmonogram budowy tunelu pod Ursynowem
- Tunel Ursynów - mapa
- Koncepcja parku, który powstanie nad tunelem Ursynów
Tunel pod Ursynowem otwarty!
Kierowcy od 20 grudnia mają już do dyspozycji tunel pod Ursynowem. Tym samym zakończyła się wielomiesięczna batalia (pierwotny harmonogram zakładał otwarcie 20 sierpnia 2020) z otwarciem tego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Warszawa zyskała nowoczesny, a jednocześnie najdłuższy podziemny przejazd drogowy w Polsce. Obie nawy tunelu mają po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny (rezerwa na czwarty pas).
Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.
Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy została podpisana przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. A był to ostatni etap przed otwarciem nowej trasy po tym, jak pozwolenie na użytkowanie dla ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy wydał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Bezpieczeństwo w tunelu pod Ursynowem
Na sytuację w tunelu na bieżąco reagują nowoczesne systemy. Ruch w tunelu non stop monitorują 134 kamery. 22 z nich to kamery szybkoobrotowe zamontowane na wlotach i wylotach z tunelu oraz naprzeciwko przejść awaryjnych. Pozostałe to kamery stałopozycyjne - 104 z nich umiejscowiono wzdłuż wewnętrznych ścian tunelu, a 8 na wlotach i wylotach. Te ostatnie pozyskują obraz dla systemu automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, wykorzystywanego m.in. do zbierania danych statystycznych czasów przejazdu.
Dostęp do monitoringu, oprócz Centrum Zarządzania Tunelem będzie miała Komenda Stołeczna Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawa.
W ścianach tunelu ulokowano 28 nisz alarmowych. W każdej niszy alarmowej znajduje się telefon alarmowy, gaśnica, koc przeciwpożarowy, hydranty. Miejsce przed wjazdem do tunelu może również pełnić rolę lądowiska dla helikopterów.
Jakie były problemy z tunelem pod Ursynowem?
GDDKiA informowała, że do końca września zakończą się odbiory i testy, po czym szybko nastąpi wydanie pozwolenia na użytkowanie. Specjaliści byli jednak zdania, że drogowcy zbyt optymistycznie zakładają długość procedur po zakończeniu robót budowlanych. Tunel pod Ursynowem naszpikowany jest elektroniką, różnego typu aparaturą i w tego typu obiektach podziemnych odbiory i testy trwają często nawet do pół roku.
Przy kolejnych odbiorach zaczęły pojawiać się problemy. Już w sierpniu GDDKiA podała, że przez kilka tygodni trwało usuwanie usterek mechanizmów służących do sterowania klapami sytemu wentylacji. Z kolei pod koniec września wymieniana była nawierzchnia 400-metrowego odcinka trasy, która nie spełniała wymogów mrozoodporności.
Odbiór inwestycji dwukrotnie wstrzymali strażacy z powodu wadliwego systemu wentylacji. Przy trzecim podejściu strażaków wreszcie się udało. 3 grudnia PSP wydała pozytywną opinię dla tunelu S2 POW.
W tunelu pod Ursynowem jest ograniczenie prędkości do 80 km/h - to prędkość najbardziej bezpieczna, zmniejszająca znacznie ryzyko wypadków, a tym samym korków. Na odcinkach obwodnicy przez Wawer i Wilanów - 100 km/h. Na otwartym w 2013 fragmencie od węzła autostrady A2 w Konotopie do węzła Puławska na Ursynowie - 120 km/h.
Film z przejazdu przez tunel pod Ursynowem
O tunelu pod Ursynowem i POW
Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy pozwoli na bezkolizyjny przejazd przez miasto tunelem pod Ursynowem oraz nowym Mostem Południowym na Wiśle. Południowa Obwodnica Warszawy to fragment trasy S2. Dzięki budowie POW kierowcy omijają centrum stolicy. Inwestycja skraca też czas przejazdu pomiędzy dzielnicami Warszawy.
Wykonawcy odcinka Puławska - Lubelska stanęli przed wieloma poważnymi wyzwaniami. Jedno z nich to poprowadzenie drogi, w ciągu której powstał tunel drogowy, pod tunelem I linii metra. Zadanie udało się zrealizować bez wstrzymania ruchu podziemnej kolei. W artykule wiele szczegółów dotyczących budowy tunelu pod Ursynowem.
Autor: GDDKiA
Tunel pod Ursynowem - zdjęcie z budowy (fot. kwiecień 2021)
Konstrukcja oraz technologia budowy tunelu Ursynów
Tunel pod Ursynowem ma długość 2,3 km. Obiekt zbudowany jest z trzech naw: wschodniej, prowadzącej w kierunku Skarpy Wilanowskiej, trasy Mostu Południowego oraz dzielnicy Wawer, zachodniej, prowadzącej w stronę dzielnicy Włochy i Bemowo oraz środkowej, wentylacyjnej, znajdującej się pomiędzy tymi dwiema nawami. W nawach zewnętrznych kierowcy mają do dyspozycji po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny.
Do budowy tunelu zużyto 36 464 ton stali oraz 409 826 m³ betonu. Obiekt realizowany był tzw. metodą odkrywkową, polegającą na wykonaniu wykopu zabezpieczonego przez odpowiednie konstrukcje wsporcze, czyli ściany szczelinowe oraz strop rozpierający. Wydobywanie ziemi z wnętrza tunelu wykonywane było metodą podstropową (mediolańską). W dużym skrócie, polega ona na wykonaniu ścian szczelinowych lub palisad, na których opierany jest docelowy lub tymczasowy strop, spod którego sukcesywnie wybierany jest grunt. Podobna metoda wykorzystywana jest do budowy wszystkich stacji centralnego odcinka II linii metra.
Odcinek tunelowy przebiegający przez Ursynów to zadanie A w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Wykonawcą była firma Astaldi S.p. A. Za fundamentowanie specjalistyczne w technologii ścian szczelinowych odpowiadała m.in. firma Soletanche Polska.
Autor: Soletanche Polska
Wykonawcą tunelu pod Ursynowem jest firma Astaldi S.p. A. Za fundamentowanie specjalistyczne w technologii ścian szczelinowych odpowiedzialna jest firma Soletanche Polska
Etapy budowy tunelu pod Ursynowem
- I - od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich
- II - od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów
- III - od ul. Braci Wagów do Alei KEN (Komisji Edukacji Narodowej)
- IV - od Al. KEN do ul. Rosoła i tzw. Skarpy Wilanowskiej
Prace budowlane przy realizacji ścian szczelinowych rozpoczęły w kwietniu 2018 roku, a zakończyły we wrześniu 2019.
Polecany artykuł:
Harmonogram budowy tunelu pod Ursynowem
- Prace budowlane rozpoczęły się od przezbrojenia terenu i usunięcia występujących na nim kolizji, m.in. gęstej sieci elektrycznej i sanitarnej. Jednym z największych wyzwań były prace prowadzone w kolizji z I linią metra, która przecinała plac budowy tunelu. Szczególnie, że wszystkie prace realizowane były pod działającą linią kolei podziemnej.
- Następnie wykonano wykop do odpowiedniej rzędnej, na której m.in. firma Soletanche Polska wykonała murki prowadzące niezbędne do wykonania ścian szczelinowych. Na poziomie, z którego głębiono ściany docelowo powstał również tzw. strop rozpierający, który miał za zadanie nadać stateczność ścianom.
- Kolejną fazą było głębienie, zbrojenie i betonowanie ścian szczelinowych. Soletanche wykonało tu 670 sekcji. Dodajmy, że średnia długość jednego panela to 6,5 m, a głębokość sekcji na odcinku realizowanym przez Soletanche waha się od 12 do 20 m. Zmienne głębokości posadowienia poszczególnych sekcji wynikają ze zróżnicowanych warunków gruntowych na terenie budowy tunelu. W najgłębszym miejscu, tj. pod tunelem I linii metra ściany szczelinowe mają wysokość 29 m.
- od 0 do 3 m głęb. - piaski drobne oraz gliniaste
- od 3 do 12 m - gliny piaszczyste oraz piaski gliniaste
- od 12 do 20 m - piaski średnie oraz piaski drobne
- od 12 do 14 m p.p.m. - zwierciadło wody
- Następnym etapem prac przy budowie tunelu pod Ursynowem było zbrojenie i betonowanie stropu rozpierającego.
- Kolejne prace również przebiegały sukcesywnie. Ziemia wybierana była stopniowo spod stropu wraz z powstawaniem kolejnych odcinków tunelu. Prace budowlane przebiegały jednocześnie w kierunku zachodnim i wschodnim. Równolegle powstawała zbrojona płyta fundamentowa.
Tunel Ursynów - mapa
Tunel pod powierzchnię wchodzi między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, a wychodzi na skarpie za ul. Nowoursynowską.
Dynamiczny rozwój miast to coraz więcej użytkowników dróg, a co za tym idzie problemy z przemieszczaniem i korki. Jednak najgroźniejszym efektem ubocznym jest smog. Redukcja emisji CO₂ to globalny problem. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w odpowiednią infrastrukturę drogową oraz rozwój transportu kolejowego i publicznego. Dzięki inwestycjom tj. Południowa Obwodnica Warszawy czy kolejne linie metra znacząco poprawia się komfort życia w Warszawie. Odcinek tunelowy POW to przykład na to, w jakim kierunku powinny się rozwijać inwestycje infrastrukturalne w dużych miastach. Trasa szybkiego ruchu ukryta w tunelu przyczynia się nie tylko do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ale także obniża poziom hałasu. Ponadto, niepodważalną zaletą takiej inwestycji jest możliwość zagospodarowania naziemnej części tunelu. Nad trasą mogą powstać ścieżki pieszo-rowerowe oraz tereny zielone, tak potrzebne w mieście.
Polecany artykuł: