Uchwalono nowe plany miejscowe. Warszawa ochroni ogródki działkowe przed zabudową, będą nowe szkoły
Stolica uchwaliła we wrześniu 6 nowych planów miejscowych. Warszawa postawiła na ochronę ogródków działkowych (m.in. na Ochocie i Rakowcu) przed zabudową. To trend odwrotny niż np. w Poznaniu, który raczej przenosi działki ROD na obrzeża miasta. Nowe MPZP dla stolicy uwzględniają też powstanie nowych szkół i rozbudowę uczelni.
Spis treści
- Nowe plany miejscowe Warszawa – dla jakich obszarów je uchwalono?
- Ogródki działkowe pod ochroną. To dobrze czy źle?
- Będą nowe szkoły, rozbudowa uczelni i inne zmiany
Nowe plany miejscowe Warszawa – dla jakich obszarów je uchwalono?
Stolica stopniowo uchwala miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części miasta. Celem jest jednoznaczne ustalenie, jak ma się rozwijać dany obszar, gdzie może powstać nowa zabudowa itp. 21 września 2023 r. miejscy radni uchwalili ich aż 6. Nowe plany obejmują:
- rejon ulic Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego,
- obszar ok. 1,3 ha przy ul. Radzymińskiej 227 na Targówku,
- teren pomiędzy linią kolejową Warszawa – Tłuszcz, ul. Swojską, ul. gen. T. Rozwadowskiego oraz ogródkami działkowymi,
- rejon ul. S. Banacha na styku Ochoty i Mokotowa,
- część wschodnią Muranowa,
- rejon Nowodworów Północnych pomiędzy ul. Hanki Ordonówny, ul. Światowida a Rowem Winnickim.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie UM Warszawa. Warto przypomnieć, że dziś tylko 37,3% powierzchni Warszawy jest pokryte planami miejscowymi.
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób można budować i przebudowywać budynki, ulice czy place. W planach zapisujemy też, którędy poprowadzić sieć infrastruktury czy jak urządzić tereny zieleni, parki i skwery – wyjaśnia UM Warszawa.
Zobacz galerię: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.
Ogródki działkowe pod ochroną. To dobrze czy źle?
Nowe plany miejscowe w większości utrwalają stan obecny, nie proponując radykalnych zmian. Widoczne jest przede wszystkim dążenie do zachowania istniejących ogródków działkowych. Zapisy nowych MPZP chronią m.in. ROD w rejonie ul. Żwirki i Wigury. Zablokowano także plan budowy apartamentowca obok Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. To zapewne pokłosie m.in. głośnych protestów, jakie wybuchły, gdy ujawniono planowaną likwidację ogródków działkowych na Mokotowie. Miasto planowało tam nową zabudowę w związku z planowaną budową 3. linii metra w Warszawie.
Warto zauważyć, że ochrona ROD to trend widoczny w polityce władz Warszawy już od jakiegoś czasu. Warto przypomnieć choćby projekt nowego Studium Warszawy, które zakłada zachowanie rodzinnych ogrodów działkowych m.in. przy ul. Sobieskiego (przy budowanym tramwaju do Wilanowa), na Targówku oraz Bemowie. To spora zmiana, gdyż wcześniejsze studium pozwalało na zabudowanie tych terenów.
- Zobacz: 5 linii metra do 2050. Gdzie Warszawa chce budować metro i tramwaje? Poznaj masterplan stolicy
Plan zapewnia dalsze funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – m.in. „Rakowiec”, „CPN”, „Wiarus”, „Ogrodnik” i nie pozwala na wprowadzenie tam innych funkcji. Zapisy planu zaprzeczają wszelkim doniesieniom odnośnie likwidacji ogródków działkowych w Warszawie – czytamy w komunikacie UM Warszawa.
Warto dodać, że temat likwidacji ogródków działkowych w Warszawie budzi silne kontrowersje. Dla samych działkowców i ich sympatyków jakiekolwiek plany zabudowy terenów ROD są oburzające – podkreśla się m.in. walory rekreacyjne, ale i korzyści ekologiczne płynące z utrzymywania ogródków działkowych w gęsto zabudowanych częściach miasta.
Pojawiają się też jednak głosy mówiące, że doskonale skomunikowane działki ROD lepiej nadają się pod zabudowę mieszkaniową, dzięki czemu można byłoby zapobiegać kosztownemu rozlewaniu się miasta na peryferia. Ta grupa mieszkańców często wskazuje jako pozytywny przykład Poznań, który zgodnie z zapisami studium z 2014 r. konsekwentnie przenosi ROD z centrum na przedmieścia. Stolica idzie jednak inną drogą.
Tereny zieleni zapewniają ważne połączenia ekologiczne w mieście. Pełnią funkcję obszarów wymiany i regeneracji powietrza – mówi Bartosz Rozbiewski, p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie.
Będą nowe szkoły, rozbudowa uczelni i inne zmiany
Inne aspekty planów miejscowych uchwalonych we wrześniu 2023 raczej nie wzbudzą kontrowersji. Ma się pojawić nowa zieleń, planowane są też nowe szkoły i rozbudowa uczelni wyższych. Najważniejsze elementy nowych planów warte podkreślenia to:
- umożliwienie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 84 im. Waleriana Łukasińskiego przy ul. Radzymińskiej 227,
- plan budowy szkoły, przedszkola i usług na miejskiej działce w rejonie ul. Janowieckiej,
- zachowanie terenów zieleni i rekreacji wzdłuż Kanału Bródnowskiego,
- nowy układ ulic i placów miejskich w rejonie ul. Swojskiej,
- umożliwienie rozbudowy obiektów Uniwersytetu Warszawskiego i rozwoju Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w rejonie ul. Banacha,
- zachowanie układu urbanistycznego ok. 80 ha terenu na Muranowie z jednoczesnym rozwojem zieleni,
- wytworzenie i utrzymanie „zielonego powiązania” pomiędzy obszarami Systemu Przyrodniczego Warszawy wzdłuż tzw. Rowu Winnickiego.
Warto pamiętać, że przeznaczenie terenu zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego można sprawdzić m.in. na interaktywnej mapie udostępnionej przez UM Warszawa.