Ulica Światowida i Modlińska na Białołęce wreszcie się połączyły. Wydłużono też buspas na Modlińskiej
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Skrzyżowanie Modlińska – Światowida na Białołęce w Warszawie
Rozpoczęta w maju 2022 r. budowa połączenia ul. Światowida z ul. Modlińską na warszawskiej Białołęce dobiegła końca. Kierowcy mogą już korzystać z nowego skrzyżowania. Zmiany dotknęły też transport publiczny – zmieniła się trasa autobusu 900, a buspas na Modlińskiej jest teraz dłuższy.
Spis treści
- Budowa skrzyżowania Modlińska – Światowida zakończona
- Skrzyżowanie Modlińska – Światowida: kiedy otwarcie?
- Dłuższy buspas na Modlińskiej i nowa trasa autobusu 900
Budowa skrzyżowania Modlińska – Światowida zakończona
Na ul. Światowida na Białołęce co chwila coś się dzieje – najpierw trwała budowa tramwaju, później jego rozbudowa, a następnie rozbudowa samej ulicy. W maju 2022 r. stolica podpisała umowę z firmą PORR S.A. na budowę skrzyżowania Modlińska – Światowida. Nowe skrzyżowanie udostępniono kierowcom 20 grudnia 2023 r. Od razu zaczęło się ono cieszyć dużym zainteresowaniem.
Zmiany w tym miejscu odczują zarówno kierowcy samochodów i pasażerowie autobusów, jak i piesi oraz rowerzyści. Połączenie ul. Światowida z ul. Modlińską wygląda następująco:
- droga ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę (plus dodatkowy trzeci przed samym skrzyżowaniem),
- z ulicy Światowida można teraz skręcić w prawo z dwóch pasów (w stronę ul. Jagiellońskiej), a z jednego w lewo (w stronę granicy miasta),
- z ul. Modlińskiej z kierunku ul. Jagiellońskiej można skręcić w ul. Światowida dwoma pasami ruchu, zaś z kierunku północnego jednym,
- po północnej stronie skrzyżowania powstały nowe przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe (z sygnalizacją świetlną),
- powstały nowe chodniki oraz droga rowerowa połączona z już istniejącą siecią w ul. Modlińskiej,
- zbudowano nowe przystanki autobusowe: jeden na Światowida po zjeździe z Modlińskiej, a drugi na Modlińskiej za skrętem ze Światowida w kierunku Żerania.
Przy okazji inwestycji powstał także przepust pod ul. Światowida, którym płynie woda z Kanału Henrykowskiego.
Zrobiony jest z metalowych elementów, a brzegi kanału z gabionów (drucianych klatek) wypełnionych kamieniami. Jest oświetlenie i odwodnienie oraz dużo nowej zieleni – drzew i krzewów (klony, śnieguliczki, pięciornik, tawuła japońska) – podaje ZTM Warszawa.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Skrzyżowanie Modlińska – Światowida na Białołęce w Warszawie
Skrzyżowanie Modlińska – Światowida: kiedy otwarcie?
Skrzyżowanie ulic Modlińskiej i Światowida zostało otwarte 20 grudnia 2023 r. Jest ono już w pełni przejezdne zarówno dla komunikacji miejskiej, jak i kierowców samochodów. Inwestycja kosztowała ok. 24 mln zł.
Dłuższy buspas na Modlińskiej i nowa trasa autobusu 900
20 grudnia uruchomiono fragment buspasa na Modlińskiej od ul. Aluzyjnej do przystanku autobusowego Winnica 11. Na tym jednak nie koniec, gdyż do końca roku zostanie uruchomiony kolejny odcinek – do ratusza dzielnicy Białołęka. Tym samym buspas na Modlińskiej osiągnie długość aż 7 km i będzie prowadził od trasy AK niemal do granic miasta. Jak informuje ZTM, nowym odcinkiem buspasa kursują autobusy 152, 511, 723, 731 i N63.
Otwarcie skrzyżowania Światowida – Modlińska oznacza także zmianę trasy autobusu 900. Nastąpi to jednak dopiero od 8 stycznia 2024 r.
Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego od 8 stycznia 2024 r. na nową trasę skieruje w dni powszednie autobusy linii 900, które pojadą: DOM SAMOTNEJ MATKI – Chlubna – Czajki – Przylesie – Animuszu – Prząśniczek – Modlińska – Światowida – WINNICA. W wyniku tej niewielkiej zmiany linia 900 zapewni dogodne skomunikowanie z tramwajami i autobusami na pętli Winnica. Na nowym przystanku Winnica 11, za skrzyżowaniem w kierunku ulicy J. Mehoffera, na żądanie będą się zatrzymywały autobusy linii 511, 723, 731 i N63 – w kierunku pętli METRO MŁOCINY / ŻERAŃ FSO / DW. CENTRALNY – czytamy w komunikacie.