Uniwersytet Rzeszowski został rozbudowany

2012-08-03 10:08
Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Autor: Skanska SA Sala wykładowa w kształcie kapsuły - wizualizacja

Uniwersytet Rzeszowski powiększył się o dwa nowe budynki dydaktyczne - Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, wyposażone w nowoczesne laboratoria. W ramach projektu została wybudowana aula o kształcie kuli, która zawieszona jest na zadaszonym atrium. Rozbudowa została przeprowadzona przez firmę Skanska.

Już w październiku Uniwersytet Rzeszowski przyjmie studentów w dwóch nowych budynkach - Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. Zakończyła się trwająca od marca 2010 roku rozbudowa obiektu, którą zrealizowała Skanska.

Uniwersytet Rzeszowski a rozbudowa

W ramach inwestycji wykonawca rozbudował Uniwersytet Rzeszowski o czterokondygnacyjny obiekt w kształcie litery „L” oraz budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Łączna powierzchnia całkowita obiektów to ponad 50 tys. m2. Wykonawca zrealizował również naziemne i podziemne miejsca parkingowe. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym i wyzwaniem dla budowlańców, było wybudowanie auli o kształcie kapsuły. Sala wykładowa, która pomieści 250 słuchaczy została zawieszona na poziomie zadaszonego atrium na wysokości i i II piętra.

- Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji wiązała się z koniecznością bardzo dokładnego ustalania kolejności etapów robót żelbetowych, rozplanowania aktualnych prac oraz szczegółowego sprawdzania i weryfikowania wykonanych etapów prac. Ze względu na swoją bryłę kapsuła jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali krajowej – powiedział Antoni Chmura, Menadżer Projektu, Skanska.

Nowoczesny Uniwersytet Rzeszowski

W rezultacie Uniwersytet Rzeszowski stał się najbardziej nowoczesnym obiektem dydaktycznym na Podkarpaciu. Na terenie placówki znajdują się nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie. Należy zaznaczyć, że dotychczas nie były one realizowane na Podkarpaciu. Dzięki czemu, na Uniwersytecie zostaną stworzone nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii zostało wyposażone w tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” , które mają w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne.

Ponadto, sale te będą miały zainstalowane pierwsze w regionie przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Uniwersytet Rzeszowski po rozbudowie

Nazwa: Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Lokalizacja: Aleja Rejtana, Rzeszów, woj. Podkarpackie
liczba kondygnacji: 4
liczba miejsc parkingowych: 296 podziemnych, 95 naziemnych
pow. całkowita [m2]: 50 tys.
kubatura [m3]: 540 tys.
stan inwestycji: zrealizowana
realizacja: marzec 2010 -lipiec 2012

Inwestor: Uniwersytet Rzeszowski
Projekt architektoniczny: Pracownia Projektowo-Realizacyjna EL Studio
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Skanska rozbudowała Uniwersytet Rzeszowski
Autor: Skanska SA Czterokondygnacyjny budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej