W Szaflarach drążą najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce - głębokość 7 km, tempratura wody ponad 150ºC
W Szaflarach koło Zakopanego trwa wiercenie odwiertu geotermalnego, najgłębszego w Polsce. Docelowo osiągnie 7 km głębokości, na której geolodzy spodziewają się wody o temperaturze przekraczającej 150ºC. Woda geotermalna z odwiertu ma być wykorzystywana do ogrzewania budynków i produkcji prądu.
Odwiert w Szaflarach, który nosi oficjalną nazwę Bańska PGP-4, powstaje od kwietnia 2023. W tej chwili jego głębokość wynosi ponad 2 km, ale docelowo ma osiągnąć głębokość 7 km. Prace mają potrwać do połowy 2024 roku. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150°C.
Prace wiertnicze odbywają się w trybie ciągłym - siedem dni w tygodniu na dwie zmiany.
Odwiert w Szaflarach to kolejny krok w rozwoju energetyki odnawialnej, choć pierwsze efekty będą znane dopiero w rocznej perspektywie.
Prace badawcze w odwiercie Bańska PGP-4
Wykonywany odwiert w Szaflarach ma pozwolić na zbadanie budowy geologicznej terenu, w szczególności na głębokości poniżej 5000 m, warunków hydrogeologicznych i geotermalnych niecki podhalańskiej.
Projekt realizowany jest po blisko 35 latach od ostatniego, tak głębokiego otworu, jakim jest odwiert Kuźmina 1 z 1988 r., o głębokości 7541 m. Był on otworem poszukiwawczym, powstałym w celu zbadania możliwości występowania węglowodorów.
Wody geotermalne ogrzeją domy
Na głębokości 7 km spodziewana jest granica niecki osadowej z podłożem granitowym. Eksperci zakładają, że na tej głębokości będzie zbiornik gorącej wody o temperaturze ponad 150°C. Gorąca woda geotermalna ma posłużyć do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.
Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Realizacje odwiertu finansuje w całości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: PAP, gov.pl