Szpital Południowy na Ursynowie otwarty! Placówka przyjmuje tylko pacjentów z COVID-19
Szpital Południowy w Warszawie został otwarty 10 lutego 2021. W związku z tym, że w stolicy brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19, nowa placówka leczy jedynie pacjentów chorych na koronawirusa. Przypomnijmy, że budowa Szpitala Południowego ruszyła z końcem 2016 roku. Zakończenie budowy planowano w połowie 2020 roku, ale budowa opóźniła się. Zobacz jak aktualnie wygląda Szpital Południowy, który powstał na Ursynowie.
Spis treści
- Jaki jest Szpital Południowy?
- Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków
- Przebieg budowy Szpitala Południowego
- Gdzie powstał Szpital Południowy?
Jaki jest Szpital Południowy?
Kompleks składa się z trzech 5-kondygnacyjnych budynków. Docelowo znajdzie się w nim w nim 309 łóżek. Na początek jest ich 56, ale liczba ta ma się sukcesywnie zwiększać. W przyszłości szpital będzie służył głównie mieszkańcom południowych dzielnic – Ursynowa i Wilanowa, ale także pacjentom z Mazowsza. Dziś placówka przyjmuje jedynie pacjentów z COVID-19.
Na dachu jednego z budynków szpitala powstało lądowisko dla helikopterów, przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Całkowita powierzchnia użytkowa budynków A, B i C wynosi 42375 m².
Na parterze szpitala jest przychodnia, w przyszłości powstaną poradnie: chirurgiczna, ortopedyczna, kardiologiczna, ginekologiczno-położnicza, psychologiczna, urologiczna i nefrologiczna, diabetologiczna, gastroenterologiczna, dermatologiczno-wenerologiczna oraz izba przyjęć. Na I piętrze bedzie laboratorium analityczne oraz dział rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią. Na piętrze II znalazły się oddziały szpitalne: ginekologii, położniczy i neonatologiczne oraz blok porodowy, a na III – oddział chirurgii ogólnej. Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi). W obiekcie będzie również Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz diagnostyka obrazowa. Na I piętrze znajdzie się administracja oraz dział badań czynnościowych i dział endoskopii. II piętro przeznaczone zostanie na funkcjonowanie oddziału kardiologii i oddziału geriatrii. Na III piętrze znajdzie się blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.
W szpitalu jest 400 miejsc postojowych: 38 stanowisk na parkingu nadziemnym, 362 stanowiska na parkingu podziemnym.
Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków
Szpital Południowy to gigantyczny obiekt zbudowany z trzech połączonych ze sobą budynków.
- Budynek A (wejście główne od ul. Pileckiego) - będzie obiektem 4-kondygnacyjnym. W podziemiach znajdą się dwa poziomy parkingów podziemnych i pomieszczeń technicznych. Na parterze zlokalizowana będzie Izba Przyjęć, Przychodnia z poradniami: chirurgiczną, ortopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, urologii i nefrologii, diabetologiczną, gastroenterologiczną i dermatologiczno-wenerologiczną. Na pierwszym piętrze zlokalizowane zostanie laboratorium medyczne, analityczne i mikrobiologiczne oraz dział rehabilitacji. Na drugim piętrze przewidziano miejsce na oddział położniczy z neonatologią. Trzecie piętro to oddział chirurgii ogólnej, z kolei na czwartym znajdą się pomieszczenia techniczne i wspomniane lądowisko dla helikopterów.
- Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi) - to również budynek 4-kondygnacyjny. Na 2 kondygnacjach podziemnych znajdą się również parkingi. Na parterze zlokalizowany będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który składa się stacja dializ, kaplica szpitalna, centralna sterylizacja i pomieszczenia komercyjne. Na pierwszym piętrze znajdzie się dział diagnostyki obrazowej, dział badań czynnościowych i dział administracji szpitala. Drugie piętro to oddział ginekologii i patologii ciąży oraz oddział aseptyczny. Na trzecim piętrze projektanci przewidzieli blok operacyjny, oddział intensywnej terapii i anestezjologii oraz oddział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
- Budynek C - na poziomie -2 znajdą się parkingi i pomieszczenia techniczne natomiast na poziomie -1 centralna szatnia personelu, depozyt ubrań dla pacjentów, zaplecze magazynowe i techniczne oraz centralna stacja łóżek. Na parterze zlokalizowano dział patomorfologii, dział zaopatrzenia, bank krwi i aptekę. Na pierwszym piętrze zaprojektowano oddział psychiatryczny, i dział diagnostyki endoskopowej, z kolei na drugim piętrze oddział dziecięcy, a na trzecim – odział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
Przebieg budowy Szpitala Południowego
Prace budowlane miały zakończyć się w połowie roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa termin przełożono na trzeci kwartał 2020 roku. Ostatecznie Szpital Południowy został otwarty 10 lutego 2021 jedynie dla pacjentów zCOVID-19.
Gdzie powstał Szpital Południowy?
Budynek powstaje w pobliżu specjalistycznych placówek Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i ul. Indiry Gandhi.
- Nazwa inwestycji: Szpital Południowy
- Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Pileckiego i Indiry Gandi
- Funkcja: placówka medyczna
- Inwestor: Miasto Warszawa
- Generalny wykonawca: konsorcjum: Erbud S.A., Strabag sp. z o.o., Strabag AG i Ed. Züblin AG.
- Liczba kondygnacji: 5
- Zakończenie budowy: 10 luty 2021