Warszawa buduje Centrum Edukacji Ekologicznej. Najnowsze zdjęcia z budowy. Kiedy otwarcie?
Autor: m.st. Warszawa
Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Papirusów rozpocznie działalność w 2024
Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje przy lesie Młocińskim. Siedziba CEE pięknie się pnie do góry. Jak na specyfikę obiektu przystało, będzie on w pełni ekologiczny i energooszczędny. Koniec prac budowlanych przy Centrum Edukacji Ekologicznej planowane jest jeszcze w tym roku, potem przyjdzie czas na wyposażenie obiektu. Kiedy otwarcie?
Funkcja Centrum Edukacji Ekologicznej
Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje przy ul. Papirusów, tuż przy Lesie Młocińskim. Nowy budynek posłuży m.in. jako baza dydaktyczna dla miejskich leśników. Z oferty edukacyjnej nowego Centrum będą mogły korzystać także dzieci i młodzież.
W Centrum Edukacji Ekologicznej zaplanowano m.in. salę konferencyjno-warsztatową dla 85 osób oraz 4 sale edukacyjne.
Centrum Edukacji Ekologicznej - aktualności z budowy
W remontowanej leśniczówce zamontowano już okna i drzwi oraz wykonano niezbędne instalacje. Przygotowano także elementy fundamentów, na których powstanie wkrótce drewniany taras. Obecnie w obiekcie trwa budowa ścianek wewnętrznych, roboty elewacyjne i dekarskie.
W powstającym, nowym budynku CEE trwa układanie posadzek, wykonywanie instalacji oraz budowa ścianek działowych i montaż klimatyzacji. Prace prowadzone są także na zewnątrz, przy elewacji.
Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowy. Wewnątrz, na powierzchni około 780 m², znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne.
Nowe zagospodarowanie terenu ma przede wszystkim propagować działania ekologiczne - chroniące glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta. Najważniejszym elementem otoczenia pozostanie przestrzeń leśna, w której budowane jest Centrum.
Centrum Edukacji Ekologicznej budynkiem ekologicznym
Budynek Centrum edukacji Ekologicznej ma być obiektem energooszczędnym i ekologicznym, wykonanym w technologii prefabrykowanej na bazie szkieletu drewnianego z zastosowaniem drewna CLT. Dzięki temu ograniczony zostanie czas budowy, a na proces produkcji nie będą miały wpływu czynniki pogodowe. Ponieważ elementy prefabrykowane są wykonywane precyzyjnie, łatwiejsze jest dalsze wykańczanie obiektu.
Projekt budynku zakłada zielony dach o powierzchni około 300 m², retencję wody w postaci ogrodu deszczowego oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Obiekt będzie czerpał energię z pompy ciepła i systemów fotowoltaicznych.
Na terenie działki zminimalizowane zostaną powierzchnie utwardzone i zachowany naturalny krajobraz. Bryła budynku jest dostosowana do lokalizacji cennych drzew.
Jedną ze ścieżek będzie można dojść do „klasy na świeżym powietrzu” w układzie amfiteatralnym, zbudowanej z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz do miejsca spotkań zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie. Przy budynkach pojawią się drewniane tarasy. Taras przy budynku CEE będzie umożliwiał zejście na rozległą polanę.
Na terenie inwestycji powstaną murawy i łąki, w tym łąka z leśnym runem. Do gruntu trafi blisko 1000 sadzonek bylin, ponad 800 sadzonek traw i ponad 400 sadzonek pnączy.
Kiedy Centrum Edukacji Ekologicznej będzie gotowe?
Prace projektowe i budowlane realizuje konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec 2023 roku. Potem Centrum będzie trzeba wyposażyć. Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Papirusów rozpocznie działalność w 2024 r.
Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".